16F883 'ü PicKit2 Clone'de programlayamıyorum.

Başlatan blueboard, 06 Eylül 2015, 12:37:00

blueboard

Arkadaşlar ,ne yaptıysam Pickit2 ile 16f883'e program yükleyemiyorum. PicKit2 hata mesajı veriyor.Sanırım bu arada 16f883 ü de bozuyor. İkinci denememde Pickit2 16f883'ü görmüyor ve "No device detected" yazıyor. Bu mikrodenetleyiciye nasıl yazılım atabilirim? Özel bir ayar mı var? Ekran görüntülerini  dosya olarak ekliyorum. MPLab ile de hata alıyorum.Teşekkürler.

ismal45

Arkadaşlar, sanırım sorum unutuldu. Bana cevap verebilir misiniz.

ete

Bu soruya şöyşe bir cevap vermem gerekirdi, Ortada sorduğun bir soru yok ki cevap bulasın!!!
Zira asıl soruyu blueboard sormuş , unutuldu mu diye soran ise ismail45 !!!! bunuda sen açıkla bakalım.
Sanırım iki ayrı isimle üye olmuşsun !!!!!!
Yinede asıl soruya bir cevap vermek gerçekten zor. Belirgin bir hata yok ortada. Programlayıcı Pic seçmez. Seçipte onu bozmaz.
Bana kalırsa bir başka pic ile bu işi denemen gerekiyor. Aynısı olursa o programlayıcıyı atıp yenisini al demekten başka çözüm öneremem.

Neden iki üyelik birisi yetmiyormu?. Birinden birisini silmek zorundayım zaman zaman çift üyelikleri kontrol ediyorum. Epeydir etmemişim.
Genelde çift üyelikleri bulabliyorum ve siliyorum birini.

Ete

blueboard

Ete Hocam, birden fazla  üyelik almamda kötü bir niyetim yoktu. Bu konuda oldukça acemi olmam nedeniyle sizlere göre kolay ama bana göre zor sorular sormamdan  dolayı utandığım için, kimsenin böyle sorular da sorulur mu dememesi için bu yolu izlemiştim.Özür dilerim.

Burak

Kimsenin " boyle sorular da sorulur mu " deme gibi bi luksu yok , boyle takintilardan uzak kalin  :)

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

dnaci

Bu linki inceleyin. Pickit klasöründeki dat dosyasını güncellediğinizde programlayabilirsiniz. Eski dosyanızında yedeğini alın.

http://www.picproje.org/index.php?topic=60954.msg471414#msg471414

ismal45

İlginiz için teşekkür ediyorum.Şu an zaten linkteki dat dosyası yüklü. Ama malesef o hatayı alıyorum.MPLab ile de durum aynı.
Alıntı yapılan: dnaci - 07 Eylül 2015, 17:49:21
Bu linki inceleyin. Pickit klasöründeki dat dosyasını güncellediğinizde programlayabilirsiniz. Eski dosyanızında yedeğini alın.

http://www.picproje.org/index.php?topic=60954.msg471414#msg471414

ete

Sorun dat dosyasında değil. O pic'i hiç görmese dat dosyası kusur olabilirdi. Ama en baştaki resimlerde pic'i görüp tanıdığı belli oluyor. Sorunun kaynağı başka bir şey.
Şayet, programda dahili OSC kullanılıyor ise bu tür sorunlar çıkıyor maalesef. Zira pice'verilen besleme voltajı pici içindeki programın hemen çalışmasını sağlıyor diğer yandan o çalışırken pice program yazılmaya kalkışınca içeriden bir şeyler bozuluyor. Dahili OSC kullanımında açılış gecikmesini mutlaka uzun vermek lazım. Gecikme esnasında programlama kartı pici programlama moduna alınca sorun olmadan programlanabiliyor. Ama içindeki program hemen çalışırsa ve bir yandan program verilmeye kalkışınca sorun oluyor.
Önlemek için açılışta BASLA satırından evvel verilen 200 ms lik gecikmeyi 2000 ms olarak verip programı derleyin. Sonra yeniden yüklemeyi deneyin bakalım. Ayrıca seçeneklerde "VPP first" diye bir seçenek olması gerekir onuda seçili hale getirin bakalım.

Pic bilmediğim bir sebepten dolayı bozulmuş da olabilir. Başka bir pic ilede mutlaka dediğim şekilde deneyin. Yinede olmuyor ise o programlayıcıyı kullanmayın bence.

Ete

Maxim

bazı piclerde mesela 16F628A, eğer int osc kullanılmış ise
pickit2 2. okumayı-yazmayı yapamıyor ve pici tanımıyor sizde pic bozuldu sanıyorsunuz.
ete abinin bahsettiği olay.

Bunu çözmek için pickit2 programı tools altındaki "USE VPP FIRST PROGRAM ENTRY" seçeneğini tıklamanız lazım.
FAKAT!!
bu seçeneğin işe yarayabilmesi için elinizdekinin ya orjinal pickit2 yada kaliteli klon bir pickit2 olması lazım!!!

bende mesela 2 tane pickit2 var
bir tanesi dandik klon, voltaj ayarı programda yapsanızda çıkışı hep 5 volt
bunda işe yaramıyor o seçenek

diğeri ise baya kaliteli bir pickit2 klon
bunda o dediğim özellik iş görüyor
hatta eğer sorun aynı ise benimde başıma gelmişti, picproje de yazısı var.

blueboard

Bakın bu dediğiniz durum söz konusu olabilir. Ben de int osc kullanıyorum. Bugün akşam deneme amaçlı ext osc ile deneyeceğim. Daha olmadı Ete hocanın paylaştığı PicKit2 yi kendim yapmayı deneyeceğim.
Alıntı yapılan: Maxim - 08 Eylül 2015, 09:46:11
bazı piclerde mesela 16F628A, eğer int osc kullanılmış ise
pickit2 2. okumayı-yazmayı yapamıyor ve pici tanımıyor sizde pic bozuldu sanıyorsunuz.
ete abinin bahsettiği olay.

Bunu çözmek için pickit2 programı tools altındaki "USE VPP FIRST PROGRAM ENTRY" seçeneğini tıklamanız lazım.
FAKAT!!
bu seçeneğin işe yarayabilmesi için elinizdekinin ya orjinal pickit2 yada kaliteli klon bir pickit2 olması lazım!!!

bende mesela 2 tane pickit2 var
bir tanesi dandik klon, voltaj ayarı programda yapsanızda çıkışı hep 5 volt
bunda işe yaramıyor o seçenek

diğeri ise baya kaliteli bir pickit2 klon
bunda o dediğim özellik iş görüyor
hatta eğer sorun aynı ise benimde başıma gelmişti, picproje de yazısı var.

ete

Açılışta uzun bir PAUSE koymayı ihmal etmeyin. En az 2000 ms yada en güzeli 3000-4000 ms gibi değerler verin hatta. Dahili OSC seçilirse hangisi olursa olsun bu sorun meydana gelebiliyor.
Çözüm mutlaka uzun bir gecikme koyulması ve  "USE VPP FIRST PROGRAM ENTRY" seçeneğinin seçilmesidir.
Bu seçenek ilk açılışta programlama voltajını aktive ederek pic içindeki programın çalışmasını engelliyor.
Zaten program çalışmaya gayret etsede uzun gecikme asıl program ageçmesini engelliyor ve bu esnada da programlama başlayacağı için sorun ortadan kalkmış oluyor. Başka çözümü yok bu işin.

Ete

İlyas KAYA

Bu durum benimde başıma brenner da çok geldi. D128 programlayıcı ile silip tekrar yüklediğimde PIC'in çalıştığını görmüştüm.

Şuan "expkit pickit3" kullanıyorum. Bu sorun başıma hiç gelmedi.

Expkit pickit3 'de dahili buton ile programlama , otomatik yükleme vb. birçok özellik var.
Özellikle buton çok işime yarıyor. Bir defa .hex'i import ettikten sonra cihazı takıyor ve sadece butona basıyorum ve adetli işleri programlamak hızlı oluyor.
Lojik kontrol , devre üzerinden besleme sağlama gibi ek imkanları da var.

otomatik OSCCAL tanımlama ve düzeltme de olsaydı çok iyi olacaktı ama malesef yok.

Tavsiye ederim.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

blueboard

Malesef yine başarısız oldum. Sanırım benim PicKit2 de sorun var. Uygun bir zamanda Ete Hoca'nın paylaştığı devreyi kendim yapacağım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.