kontrollü doğrultucu ile dc motor hız kontrolü

Başlatan sinbeipta, 12 Ekim 2015, 13:45:03

sinbeipta

merhaba arkadaşlar

başlıkta belirttiğim konu ile ilgili olarak nasıl bir yol izlemem konusunda tavsiye verebilecek olan var mı ? kullanacağım malzemeler,devreler,blok diagramı vs vs. veya yararlı linkler,siteler

ben biraz araştırma yaptım az çok fikir sahibiyim fakat yine de bazı noktaları kaçırmış gibi hissediyorum. şimdiden teşekkürler

Bahri Bilir

sinbeipta bunu illa kontrollü doğrultucuyla mı yapman gerekiyor?
Amacını söylersen o doğrultuda yardımcı olmaya çalışalım.Örneğin eğer tek amaç frekansı oynayarak motor devir kontrolü sağlamak ise forumda bununla ilgili bir çok örnek uygulama bulabilirsin.

Bkz. PWM Sinyali İle DC Motor Kontrolü.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

sinbeipta

evet kontrollü doğrultucu ile yapmam gerekiyor. aslında ben biraz arastırma yaptım. mesela ac voltaj ile calıscagımız için ilk filtre devresi yapmayı planlıyorum harmonıkler devre elemanlarına zarar vermeısn dıye sonra  ac-dc dogrultucu yapmayı planlıyorum. bunun içinde scr kullanarak kopru tıpı tam dogrultma yapmak ıstıyorum.(baska bi öneriniz falan varsa lutfen ekleyın). sonra burdan elde ettiğim dc gerilimi dc-dc kıyıcılarla motor ıcın uygun hale getirmeyi planlıyorum. sonra tekrar bi filtre devresi yerlestırıp devreyı tamamlamak ıstıyorum ama kafama takılan bazı noktalar var. mesela h bridge ile de motor kontrolü varmış ama ben bu h bridge devresini , kullanmayı planladıgım ac-dc  dogrultucu içinde mi kullanmam gerekiyo yoksa  ayrı bi kontrol devresi olarak mı kullanmam gerekiyo.

ya da ayrı bi güç kaynagı yapmam gerekiyo mu ? direk şebekeden gelen gerilimi ac-dc ile donusturemıyo muyum ?
mesela bi yerde h bridge in içinde zaten filtrelemek için diyotlar var dıye okudum , a once bahsettiğim filtre devrelerini kaldırayım mı?
hangi elemanlarla calısmamı onerirsiniz, mesela arastırmalarım sonucu kopru tıpı tam kontrollu dogrultucu en duzgun dalga seklını veren dogrultucu olarak gecıyor. bu bana  motor kontrolunde zorluk cıkartır mı ? sizce yarım dalga dogrultucu mu kullanmalıyım ?

temellim zayıf oldugu ıcın ve guc elektronıgı dersı almadıgım ıcın maalesef bu konularda cok eksıgım var. arastırma yaparken hep elemanların ozellıklerını falan buluyorum ama (teorık olarak) ama tam olarak nasıl calıstırabılecegımı kafamda oturtamıyorum ? bu konu  hakkında da onerdıgınız sıte link yada herhangı bısey varsa çok mutlu olurum.

vakit ayırdıgınız için teşekkur ederim