ac voltaj değişiminden kaynaklı sorunlar

Başlatan ~ENES~, 25 Kasım 2015, 10:08:21

~ENES~

üstadlar ... tasarlamış olduğum bir sistemde ısı değişimine göre çıkıştaki ac endüktif yükleri sürüyorüm röle ve triyak ile sistem sorunsuz çalışıyor elektrik kesilip gelince kaldığı yerden devam ediyor fakat şöyle bir sıkıntı geldi başıma tecrübelerinizden faydalanmak istedim... kartın çalıştığı ortamlarda elektrik bir anda kesilmiyor yaavaş yavaş voltaj düşerek kesiliyor.. buda programın sapıtmaasına yol açıyor şöyle ki eepromdan değerleri bile yanlış okuyor ... besleme katı 2 adet 7805 ile yaptım ... bu sorunu nasıl aşabilirim ? yani voltaj yavas yavas düşerken picin sapıtmasını nasıl engelleyebilirim ? lm2576 step down düşünüyorum fakat orda da giriş voltajı 7 voltun altına düştüüğünde  çıkıştaki 5 volt da düşüyormuş diye okudum... yokmu bunun biir çaresi yardımlarınızı bekliyorum .. selamlar
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

kartal_0689

besleme gerilimini picin bir adc kanalından okuyun. Gerilim düştüğü anda pici sonsuz dögüye sokup iş yaptırmayın.
Genelde piclerde POR ayarı vardır. Bu ayar örneğin 4.5V yapıldığında besleme gerilimi bu seviyeye düştüğünde pic kendini kapatır.
Bunların dışında besleme girişine Giriş gerilim rölesi yapabilirsiniz. Yani bu dediğim picin besleme voltajını okumanın ilave kart ile çözülebilecek bir versiyonudur. Genelde ben bu tarz kontrol projelerimde küçük bir kart yapıp besleme gerilimini kontrol ederim. Bu kart normal gerilimlerde kontrol kartını düşük güçse röle ile yüksek güç ise kontaktörle kontrol edip çalıştırır. AC kontrol için sisteminize Gemta Elektronikte satılan GSU-160 Faz Kontrol Rölesi kullanabilirisiniz. Ben kullanıyorum bu röleyi gayet memnunum.
TURKEY/ANK