İsis de Adım Adım Basic kodu çalıştırma

Başlatan ete, 29 Ocak 2012, 11:23:27

ete

Erciyes,

Sende bir şeyler eksik yada açıklananları eksik uyguluyorsun. Olmaması mümkün değil.
Bütün açıklamaları dikkatlice en baştan yeniden oku ve nelerin eksik olduğunu anlamaya çalış.

Ben sistemi adım adım çalışacak hale getirince önceden yazdığım ve normal şekilde simule ettiğim bir programı kullanmıştım.
Bu nedenle simulasyonda işlmecide kayıtlı dosya hex uzantılı idi. Ama ne zamanki sistemi adım adım çalışmaya çevirdim oradaki dosya kendiliğinden COF uzantılı hale gelmiş idi.

Ete

oguzerdal

arkadaşlar konuyla bağlantılı gibi gördüğüm için buraya yazdım. MPLAB 8.63 gayet güzel çalışıyor. hex çıkartıyorum,expkits'e yükleyip çalıştırıyorum da , bir türlü programı adım adım çalıştırmayı bulamadım. eski versiyonlarla çok kolaydı. link gösterirseniz öğrenirim. ltf yardım.

huseyin

bu işlemleri bire bir bende yaptim böyle bi hata veriyor nerde yanliş yapiyorum acaba mucit23

ete

Hata ya bakılırsa mpasmwin.exe programını çalıştıramıyor yani bulamıyor.
Ön tanımlama işlemlerinde bir şeyi eksik yaptın mutlaka.
Ayrıca çok önemli bir özellik olmadığını belirtmek isterim. Onun yerine değişkenleri isis de program çalışırken izelemek daha iyi olur. Bu özelliği kullanmaya bak sen.

Ete

huseyin

degişkenleri isis de program çalişirken nasil izleyecez hocam mplap ile mi

ete

Program yazarken;
SAYI    VAR BYTE 56 'tek adres
RAKAM VAR WORD 57'çift adres yani 57 ve 58
TEMP VAR BYTE 59 'bir sonraki adres 59 olacağı için 59 verilecek.
Şeklinde yanlarına hafıza adresleri veririz. Ben genellikle 56 adresini kullanırım başlangıç olarak.

Bu şekilde program derlendikten sonra. İsis'i çalıştırırm ve pause moduna alırım. (start tuşunun iki yanındaki pasue butonudur)
Bu konumda,
-yukarıda yer alan debug menüsünü açarım. Açılan pencereden aşağıda yer alan  "watch window" seçeneğini seçerim.
- Ekrana küçük bir pencere açılır. Üzerine sağ tıklarım. Açılan pencerede "Add Items by Address " seçeneğini seçerim.
- Açılan pencerede Name kısmına değişkenin adını yazarım
- Hemen altında Address kısmınada o değişkene verdiğim adresi yazarım mesela 56
- Alt kısımda solda Data type seçenekleri vardır. Değişken tipine göre Byte weya Word cinslerinden birini seçerim.
- Sağda Display Format kısmında ise sayının gösterilme formatını seçerim. Ben genelde Unsigned Integer seçerim. Şayet binary görmek (sayının bitleri önemli ise binary seçilmesi gerekir) isterseniz binary seçilir.
Bu şekilde diğer islemek istediğim değişkenleride aynı yöntemle eklerim.
Sonunda devreyi kayıt eder ve simulasyonu çalıştırırım.
Sistem çalışırken değişkenlerin aldığı değerleri artık bu küçük pencereden izleyebilirsin.

Ete

huseyin

hocam bahsettiginiz resimde ki gibi mi kariştira kariştira mplab ile hem simulasyon hem de adresleri takip edebiliyorum ama
işin en kötü yani registerlerin görevlerini ne işe yaradiklarini bilmiyorum ve adresi degişince ne oldugunu da anlamiyorum temel olmayinca işe tersten başlamişim galiba:(