SHT11 Yardım

Başlatan yilmaz-imr, 13 Aralık 2015, 16:54:47

yilmaz-imr

Bu sensörün derdi nedir.
Başta düzgün çalışıyor sonra...

Video:
https://yadi.sk/i/PSwuHeQ2mC9HF

ete

Ben bir sorun görmedim. Bu sensör çok hassastır. Nefesini doğrudan yada dolaylı olarak üzerine üflemen bile değişik okuma sonuçları yaratır. Nem ve ısıdaki en ufak değişikliği algılayabilir.
Sensör tamamen stabil bir yerde durmalı hava akımı olmamalı el veya vücut sensöre yaklaştırılmamalıdır.

Ete

yilmaz-imr

Hocam videoyu sonuna kadar izlemediniz mi? 1.45 den sonra niye böyle yapıyor anlamadım.

ete

Sonuna kadar bakmamıştım. Gördüğüm şeye bakılırsa sensör sonuna doğru sapıtıyor ve yokmuş gibi davranıyor. Program benim programım onu hatırladım. Ancak değişiklik yapılmadan mı kullanıldı acaba. Değilse ufak bir tadilat da yapmış olsanız programın orjinali ile denemenizi öneririm.
Şayet program orjinal ise ve her seferinde ilk çalıştırmada doğru çalışıp sonra sapıtıyor ise o sensör arızalıdır. Zira sonradan çalışıp ısınmaya başlayan sesnör belirli noktadan sonra sapıtıyor demektir.
Şu sıralar ne hikmetse Direnc.net den alınan sensörler hep arızalı çıkıyor. Malum üreticiler ürettikleri malları test ederler ve kusurlu olanları çöpe atarlar. Birde ufaka tefek kusurlu olanlar vardır bunlarıda biriktirip surplus stok adı altında satarlar. Bunlarıda çinli alır devre haline getirip satar.
Şimdiye kadar pekçok sensirion sensörü (SHT Serisi) kullandım. Hepsinide direk sensirion dan almıştım. Çıplak kartsız şekilde. Adamlar bana lehimleme açıklamalarına dikkat edin demişlerdi. Data sheet de havya sıcaklığı ile havyanın bacaklarda kaç sn tutulacağı bile yazılı. Ona uygun davranmış ve hiç sorun yaşamamıştım. Özellikle hatırladığım bu sensörlerin sıcaklığa karşı çok hassas oldukları ve lehimleme işine çok dikkat edilmesi gerekliliği idi. Ama çinşi oökartları yaparken buna dikkat ettimi bilemem. Etmediği belli oluyor bana kalırsa. Tabiiki aldığı malzeme surplus malzeme değil ise.

Ete

yilmaz-imr

Direnc.net in sensoru buda. aslinda bundan oncekide iki sensorde boyle hata
veriyordu. Yeni sensor yolladilar buda boylle cikti.

Sensoru, plaketli istiyorum fakat demonte geliyor. Monte ederken
havya ucunda az lehim oluyor. onu sensorun bacagi ile plaket arasina aniden degdirip cekiyorum.
daha sonra sensoru elledigimde oyle cok hissedilir sicaklik olmuyor.
Ayri besleme yaptim. 3.3 v smd regulator arti smd led taktim. Ondada ayni
fakat hata vermeye basladiginda smd led kirpiyo isik siddeti azalir gibi.