220 v şebeke problemi

Başlatan ~ENES~, 27 Ocak 2016, 16:13:55

~ENES~

Değerli ustalarım ve saygıdeğer ete hocam;
Yaptığım endüstriyel kontrol sistemlerinde kart çalışır iken şebeke voltajı yavaş yavaş düşmeye başladığı zaman pic sapıtıyor şöyle ki hiç dallanmaması gereken alt programlara dallanyor bazen eepromdaki verileri bile değiştiriyor... devrede 2 tane 7805 besleme kullandım kanımca şebeke voltaj düşerken (bu arada pcb tip trafo kullanıyorum 3w ) trafonun sekonder cıkışındaki voltajda düştüğünden beslemeye giden voltaj yavaş yavaş düşüyor ve sonunda pic beslemeside aynı şekilde 5-4-3-2-1 diye sıfırlanıyor bu arada pic dedğim gibi sapıtıyor...
bunu yazılımla önleme şansımız var mı sizce ..
NOT:yeni tasarımlarımda boost converter kullanıyorum onda sıkkıntı oluşmuyor ama mevcuttaki 7805 li sistemi değişme şansım yok..
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

ete

Bu tür sorunlar genellikle dahili OSC kullanılan programlarda ortaya çıkıyor. Sıklıkla görülen bir sorun değil ama arada bir görüyorum bu tür şikayetleri. Yapılabilecek tek şey programın başına 3000 ms lik bir gecikme koymak. Voltaj düşünce sistem reset atıyor sonrada bazı istenmeyen işler gerçekleşiyor. Tabiiki PowerUp Timer sigortası açık olmalı. Gerekirse Bor sigortasıda aktif edilebilir.

Ete