gerilim bolucu hk.

Başlatan argetek, 10 Mart 2016, 21:42:42

argetek

merhaba  arkadaslar  pic16f876  ile  adc  volt  unu  okuyarak  cıkan degere  gore  bazı  islemler  yaptırıyorum  olcum  aralıgım  +350 dcv   ve  +500 dcv  bu  aralıgı  direk  olarak olcemeyecegimden  bunu  gerilim  bolucu  ile bolerek  pic e  okutmaya  calısıyorum  yalnız devereye  +370 voltu  verdigim  anda  direncler  ortalama  1-2  dk  içinde  yanıyor  kullandıgım  direncler  4/1 direnc  ama  bolucuden  cekilen  tek  akım  pic  in  adc  girisinde  okuma  yapmak  icin  cekilen  akım  bu  durumda bu  direnclerin  yanmaması  gerektigini  dusunuyorum  acaba  direnclerin  yanma  sebebi  hakkında  fikir  verebilecek  arkadaşlar  varmı 
devrenin  proteus  daki  cizimi  asagıdadır 

Saygılarımla...

F®T

argatek şu resimden ziyade proteuse çizimini koysan dahamı iyi olur diye düşünüyorum.Bunu bir daha çiz bak falan zahmetli iş.Direncin yanması demek kendi gücünün üzerinde bir güç harcanması demektir.Bunu şöyle bulursun.Direnç üstünde düşen gerilim çarpı geçen akım dır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

argetek

sevgili  bende  seninle  aynı  fikirdeyim  ama  ben  bolucunun  üzerinden  sadece  olcum  alıyorum  yani  cıkısa  baglı  tek  materyal  pic  in  adc  girisi  bunun haricinde  hicbir  sey  baglı  degil  benim  aklıma  tek  gelen sey  acaba  bolucude  kullandıgım  gerilim  cok  yuksek  oldugundan  ceyrek  watt  direnc  mi  zayıf  kalıyor  acaba  az  once  yolladıgım  resim  aslında  olayın  tamamı  zaten  ama  yinede  asıl  calısmayı  komple  cizip  yeniden  yukleyeyim 
Saygılarımla...

F®T

argatek voltajın 350 volt olsun.şase ile artı arasına taktığın toplam direnç 100k olsun.r=e/ı  ı=e/r  ı=350/100000  ı=3,5 ma

p=ıxe  p=0,0035x350   p=1.225 watt yapar. yuvarlak hesap.Zaten sen daha ölçüm yapaken bu gücü harcıyon.picin çektiği akımı ihmal etsek bile.Muhtemelen yananlarda 100k olanlardır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

argetek

Sevgili FT  aynen  dediginiz  gibi  yananlar  100k  olan  direncler  bu arada  komple  dosyayı  ekledim 
Saygılarımla...

F®T

max kaç volt ölçüceksin.Ayrıca proteuse 8 veya üstünü kullanmadığım için dosyayı acamıyorum.Ben 7.10 kullanıyorum.Çok önemli değil.

argetek

max  olcum  aralıgı  500 volt  asıl  ihtiyacım  olan  360 volt  ile  500 volt  aralıgı  resim  i incelersen  orada  max  olcum  olrak  500  volt  girilmis  durumda 
Saygılarımla...

F®T

500 vdc artısını 100k dirence giriyorsun ve toplam 5 adet 100k direnci seri bağla en son 4k7 direnç olacak ve şaseye bağla.şase ile 4k7 direnç uçlarından 500 voltta 4.7 volt alıcaksın.Dene bakalım.Yalnız denediğin voltajın yüksekliğinin farkındasın değilmi?

argetek

Sevgili  F.T  evet  gerilimin  gayet  farkındayım  bu  devre  aslında  su an  calısıyor  ama  ben  sorunu  yuksek  watt  lı  direnclerle  cozdum  lakin  asıl  yanma  sebebini  ogrenmek  amacım  ayrıca  herzaman  elimin  altında  watt lı  direnc  olmuyor  bu  kart  asıl  40 kva  lık  bir  ups  yi  aku  voltajı  belli  bir seviyeye düşüp ups  battary empety  hatasına  dusmeden  once  kapatıp  akuler  istenilen  degere  geldikten  sonra  tekrar  ups  yi  açmaya  yarıyor  devre  olarak  cok  basit  ama  işlevsellikte  cok  onemli  en  azından  benim  icin inverter  yerine  ups  kullandıgımdan  ups  lerde  aku voltajı  yukseldiginde  oto  acılma  bulunmamakta  bunu  ben  bu  kart  ile  oto aç  kapa  işlemini  yaptırıyorum  500 volt  ise  max  aku  voltajım  oluyor 
Saygılarımla...

F®T

Aşağıdaki şekilde 100k dirençlerden her birinde 100cmiliwatt harcanıyor dolayısı ile 1/4 direnç 250 miliwatt olduğu için sorun oluşturmaz.Çok önemli bir ayrıntıda bu tip yüksek voltajlı ölçümlerde atlama mesafesini uzatmak için birkaç seri direnç ile düşürmek daha uygun olur.

argetek

Sevgili  F.T  Yardımlarından ve  ilginden  dolayı  çok  teşekkür  ederim  demek  istediğini  anladım  ve  gayet  mantıklı 
Saygılarımla...