Enstrüman ( Elektrogitar + Elektrobağlama ) Lamba Preamplifikatör

Başlatan rayman, 02 Mayıs 2016, 17:45:05

rayman

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir proje... Bu Premplifikatör Lambalı Amplifikatör'leri tamamen yerinden kaldıracak bir çalışma oldu diyebilirim....
Lambalı Amplifikatörler gerek yapıları , gerek kullanım alanları bakımından hem hantaldırlar hemde tamamen büyük yer kaplarlar. Vede taşınabilmesi oldukça zordur. Örneğin sahneye çıktınız Lamba sıcaklığını hissetmeniz lazım , bu yüzden kafa amplifikatör  vede altına kabin götürmeniz lazım. Çıkan sound mükemmel olsada bunun içinde birde mikrofonla mixere girmeniz gerekli. Bunun için , mikrofonla tonlasanız bile bu alet hoparlör vede kabin arasında akustik bir boşluk olacağından  , ister istemez desibel kayıbı olacaktır. Bu yüzden pek tercih edilen ilkel yol olsada bu hep profosyonel gitarcılar tarafından tercih edilir. Vede oldukça pahalıdırlar. Benim çalışmamda , Enstrüman empedans ilişkisini  uyduracak bir preamplifikatör vede bu preamplifikatörü  , Silikon tabanlı enetegre , transistör , chip tabanlı ses girişlerlerine convert ederek tamaman lambalı amplifikatör hantallığını ortadan kaldırdım diyebilirim. Giriş hassasiyetim 1m ohm , çıkış empedansım 600 ohm xlr - Balance out sayesinde heryere rahatlıkla  bağlayıp gerçek lamba tonunu alabiliyoruz. Bu tasarımın gerçekten bir devrim olduğunu düşünüyorum.

2 adet Elektron Tube sayesinde 380volt dc. gerilim ile , Lamba empedansı 1mega ohm . giriş ile Manyetiklerin ( gitar picup ) bütün karekteristiğini yansıtacak şekilde preamplifkatör düzayn elde edilir. Bu sayede Ton kontrol ile yüksek hacimli ( kazançlı vede hassas ) ton elde edilir. Bu preamplifikatörün çıkışı sayesinde , hybrit ( silisyum tabanlı ) Entegre , transistör girişli mixere yada Line girişi 600ohm -22k olan girişe Konvert edilerek , tamamen lamba amplifikatör tonu alınabiliyor. Hem ufak , hemde şık bir tasarım olacak. Her yere taşınabiliyor olması ayrıca kullanıcıya kolaylık sağlıyor.
Bir video yaptım Mp3 playerden (enstrüman olmadığı için ) orjinal kayıt ile bu benim videoyu kıyaslayabilirsiniz. 4. dakikadan sonra Elektrogitar için alttaki videoyu kıyaslayabilirsiniz.... İlk 4 dakikadan öncede Elektrobağlama ile kayıt almıştım onuda dinleyebilirsiniz...

https://www.youtube.com/watch?v=EArLeyi7O_0

https://www.youtube.com/watch?v=b3O7xLA4IwY

Frekans Responce aralığı 20hz-700khz.
220 volt Ac filtre
3 adet Elektron Tube
Geniş ban ton kontrol özelliği
Çıkış izalasyon trafosu
Point to Point montaj