Su tankı

Başlatan Mahmut Eşit, 07 Mayıs 2016, 13:47:00

Mahmut Eşit

Hocam elimde 74ls47 var bn bunu segment ile pic e yazdırmak istiyorum  yani 1.butona 1 yzack 2 de aynı olacak

F®T

Yanlış yazmışsın.Pic ile 74ls47 yi kontrol edip 7 segment displaye sayı yazmak istiyorum.Sanırım buydu değilmi.74ls47 entegresinin abcd 4 adet girişi var ve7 segment çıkışı var.74LS47 - BCD to 7-Segment Decoder/Driver diye geçiyor.
IF BUTON1=1 THEN PORTB=%00000001
IF BUTON1=2 THEN PORTB=%00000010
IF BUTON1=3 THEN PORTB=%00000011
IF BUTON1=4 THEN PORTB=%00000100
IF BUTON1=5 THEN PORTB=%00000101
IF BUTON1=6 THEN PORTB=%00000110
.......

Altı adet buton için yaptım.Mantık olsun diye.
Picin B portunun ilk 4 adet biti 74ls47 entegresinin ABCD portuna bağlanırsa hangi butona basarsan o butonun rakamı 7 segmentte yazar.7 segment displayin ortak ucu anod olmalı.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Hayatınızın her aşamasında işinize özen göstermeye gayret ediniz. Aksi halde jkapılar hep yüzünüze kapanır.

Bak şimdi bu arkadaş ne kadar özensiz bir mesaj atmış Anlamak için müneccim olmak gerek. İmla kurallarıda cabası.
Böylemi olmalı insanın okuyası bile gelmiyor. Bunlar önemli şeyler. Öncelikle ne istediğini bilecek ve meramını en kısa ve öz şekilde anlatacaksın.
Örnek olması bakımında bu arkadaşın mesajını tercüme ederek ve ne istediğini tahmin ederek yazıyorum buraya;
Orjinal mesaj "Hocam elimde 74ls47 var bn bunu segment ile pic e yazdırmak istiyorum  yani 1.butona 1 yzack 2 de aynı olacak "
Olması gereken mesaj;
Pic yardımı ile bir devre çalıştırmak istiyorum. 2 adet buton olacak bunlar 1-2 olarak adlandırılacak. Hangisine basarsam 7 segment displayde o buton numarası gösterilecek. En son basılan buton numarası ekranda bekleyecek. Açılışta ekran sıfır gösterecek. 7 segmenti sürmek için 74LS47 kullanılacak. Devrede uygun bir pic kullanılabilir.
Bu sistemi yapmakta bana yardımcı olursanız ve yol gösterirseniz memnun olurum. "

Tabiiki mesajda bu işin ne kadarını kendi yapabilir ne kadarını yapamaz onuda belirtmek lazım. 
Çoğunlukla işin tamamını birisi yapsın istiyorlar. Halbuki bu onlara verilmiş bir görev. İşin ucundan tutmayınca yardım da olmamalı. Bu benim prensibim. İsteyen yardım eder elbette.
Bu gibi isteklerde en azından bir devre şeması çizilmesi zahmetine katlanılmasını beklerim ben. Şema vermeyene bakmak içimden gelmez.

Ete