74HC595 anlık çıkış vermesi - ÇÖZÜLDÜ -

Başlatan bahdiyarusta, 27 Mayıs 2016, 09:15:11

F®T

Aslında sorun şumu acaba.595 enerjilendiğinde normalde tüm çıkışlar artıyamı çekiyor yoksa eksiyemi çekiyor.Eğer artıya çekiyorsa bizde programsal olarak çıkışları ekside tutmaya çalışıyorsak bu tip bir sorun yaşayabiliriz.Bence o zaman şu şekil olmalı artıya çekiyorsa artıda olsun tüm çıkışlar biz kontrolümüzü eksiye çekerek yapalım olmazmı?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Bahri Bilir

Geçen hafta uğraştığım bir projede 74hc595 ile uln2803 ü, onunlada roleleri sürmüştüm.

Devrelerden bazıları ilk enerjilendiğinde devredeki Bazı roleler aktif oluyordu.Ve bu her resetlemede değişiyordu.

Devreki voltaj regüle entegresinin giriş ve çıkışlarına bağladığım 100nf lerin yanına 1 uf bağladığımda hata bazı cihazlarta tamamen çözülmüş ama bazılarında nadir de olsa devam ediyordu.

Gördüğüm kadarıyla beslemeden kaynaklanan bir problem.

"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

bahdiyarusta

hocam selamlar,

malesef sistem olumsuz yönde ilerledi. 8 çıkışa röle bağlayıp test ediyordum. toplamda 32 çıkışım var. diğer. çıkışlara da röleleri bağlayınca ve kontrole başlayınca sistem sapıttı. uzun süre uğraşmama rağmen bir türlü stabil bir çalışma yakalayamadım. işi yetiştirmem gerekiyordu oturdum acilen 877a ile bir devre çizdim. çıkışlarına 2003 koydum hızlı bir çözüm oldu. bu şekilde oldukça promlemsiz çalışıyor.  bizim bu 595ler led sürme işleri için ideal ama röle ve parazitli sistemlerde kullanmak riskli bence. tecrübelerim bunlar yardımlarınız için teşekkürler.
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

Bahri Bilir

tpic6c595 de bu hata var mı?

bahdiyarusta

tpicde yoktur belki ? denemek laızm
                  - 66 -

karacan451

Devrenizde ekstran bir röle koyun bu röle diğer rölerlerin besleme bobinleri bağlayın.Devreye enerji verdiğinde röle beslemesini kapatsın sonra röle açısın diğer rölelerin beslemesini yapsın.

karacan451

Bu röle sinyali direk picden alması lazım.Yani 74hc595 bağımsız çalışacak.

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: karacan451 - 02 Haziran 2016, 19:21:37
Bu röle sinyali direk picden alması lazım.Yani 74hc595 bağımsız çalışacak.

Basit bir kondansatörle gecikme yapılmasıda yeter.Picde pin kullanmaya gerek yok.

Hatta ulnnin Com+ pinini veya gnd pinini sürmek bile yeter roleye bile gerek yok.

bahdiyarusta

bu açılışta bekleme olayını da yaptım ama dediğim gibi ilk açılışta anlık çıkış vermeyi çözsekte sonrasında picten verilen sinyale  göre vs. röleye bağlı yukler çalışınca devre parazit kapıyor.  yani 595 ile röle sürmek için uygun değil galibaa
                  - 66 -

F®T

595 çıkışlarını sürekli tazelemen lazım yoksa pozisyonlar değişiyor.Microchip ürünleri var port çoklayıcı onları araştır.yada farklı bir picle çokla geç.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/21952b.pdf

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/22103a.pdf
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Bahri Bilir

Shift register larda spi,i2c çok fazla piyasada mevcutken, neden devrede sadece tek hatla haberleşebileceğimiz uart serileri yok yada çok az?

bahdiyarusta

mikrochipin entegresini duydum ama çalışmasını sağlayamadım tükçe bir kaynak bulamadım bıraz zorlandım şu an 4094 üzerine çalışıyorum umarım olumlu sonuçlar alırım bakalım.
                  - 66 -

bahdiyarusta

arkadaşlar 4094 ile yaptığım denemelerde yine ilk enerji verdiğimde kafasına göre çıkışlarını aktif ediyor programın en başına bütün çıkışları sıfırla verisi yollasam dahi anlık olacak çıkış vermesi sistemi olumsuz etkiliyor. çıkışta 32 tane röle var hepsinin aynı anta tık etmesi picide sapıtabilir. ayrıca çıkışlarda motorlar var bir basıyorum bütün motorlar anlık olarak kalkmak isteyeceğinden aşırı akım yüklenmesi olacaktır. bu port çoğullama işini çözen yok mu ???
                  - 66 -

Bahri Bilir

Eğer ulnlerin com pinlerine beslemeyi devreden tamamen ayrı olarak harici bir kaynaktan girer ve rolelerin ortak gnd hattına diyot bağlarsanız rolelerin cektiği enerji ve ters emkten devrenin haberi bile olmaz.
Ve anlık çıkışı engellemek içinde ulnnin com pinini bir opto ile sürer ve devre açıldıktan sonra enerji verirseniz ulnye sinyal gelsede uln roleleri besleyemeyecektir.

bahdiyarusta

bahri ustam sistem arabada çalışacağı için girişi bölme durumum yok.
çözüm olarak 6 çıkışı iptal edip. 877a yı kullanıyorum.  işler rahatlayınca bu iş ile detaylı uğraşacağım.
                  - 66 -