Saat ve kaydetme hakkında soru

Başlatan bilsisco, 08 Ekim 2016, 16:17:01

bilsisco

SA. saatli bir devrem var. Elektrik gittiğinde saatin bozulmaması için eeproma kaydetmem lazım
Eeprom her saniye kaydettiğinde hafıza hücresinin ömrü biter biliyorum.
Saatin şaşmaması gerekiyor, saatli devre yapan arkadaşlar bu sorunu nasıl çözüyor acaba?
Hazır saat modülü kullanmak dışında çözüm önerisi olan var mı?

karacan451

DS1307 rtc entegresine  2032 pil bağlarsan elektrik gitse bile saat geri kalmaz. Bağlantısı şeması

http://roberthall.net/sites/default/files/field/image/RTC.png

bilsisco

Hazır saat modülü dışında demiştim

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

mg1980

Kaydetmenin ne faydası olacak ? Kesinti olduğu süre boyunca saat nasıl işleyecek ? Kesinti süresince işleyen saat olacaksa kaydetmeye
gerek var mı ? Hazır pilli modülden başka iyi bir çözüm galiba yok.

est32

merhaba.
Bu iş eeprom ile olmaz zaten, çünkü yazma silme ömrü ve kesinti süresince zaman hesaplama olmayacak. RTC de olmaz diyorsan basit bir düzenek ile kesinti sırasında pil devreye girmeli, gerekirse pil ömrünün uzun olması için de ekranın enerjisi kesilip kesinti sırasında sadece işlemciyi beslemesi daha iyi olur.
Böyle bir devreyi tek transistörle yapabilirsin. Bu transistör şebeke gerilimi altındayken sürekli kesimde olmalı ve kesinti yaşandığında ise batarya üzerinden transistör iletime geçip devreyi beslemeli.
daha önce tasarlamış olduğum bir saat devresinde bu yöntemi kullanmış ve başarılı olmuştum.

bilsisco

Cevaplarınız için teşekkür ederim
Bunun için yazılımsal bir yöntem kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek istedim
Elektrik kesintileri çok kısa olduğunda saat ayarlamak gibi bir sorun için araştırdım
Saat modülü kullanılması şart demekki  :(

ete

Bu konuyu araştırmak gereksiz. Mantık sana doğru yolu gösteriyor aslında. Kayıt edeceğin şey elektriğin kesildiği andır. Ama hayat devam ediyor ve zamanda bir yandan işliyor. O ahlde yaptığın kayıt hiç bir işe yaramayacak demektir. Çözüm RTC kullanmakta yatıtor. Elektrik kesilse bile saat çalışmasını sürdürmeli bunun başka yolu yok.
Ete

est32

Yazılımsal bir şeye gerek yok.
Dediğim gibi tek transistör ve birkaç direnç ile yapılabilecek ek bir donanım sadece. Biraz sabret musait olunca yaptığım bir devreden kopyasını cikartayim.

bilsisco

hocam elektriğin ne zaman kesildiği, devrenin çalıştırdığı cihazların ne kadar zamandır çalıştığı(motor ne kadar süre, ne tarafa döndü vb..) gibi bilgileri öğrenmem açısından gerekli.
Burda elektrik bazen yarım saat gibi kısa süreli gidebiliyor. ama ben sürekli devre yanında olmadığım için kac kez gitti geldi bilemiyorum
ve devre üzerindeki saat çok da önemli değil. motor gibi dönüş süresi önemli seyleri kontrol ediyor
upsye bağladım onun da şarjı bitti :)
yoksa saatin şaşmamasını istesem modül ile uğraşırım(ki bunu da araştırdım ama ds3231 ile yapılmış mikroc örneği bulamadım)

bilsisco

bu konuda öğrenmek isteğim aslında internette bir dolu saat projeleri var ama devrelerimi hep adaptörle çalıştırdığım için elektrik kesintileri durumunda (modülsüz) saat devreleri zamanı şaşırmıyor mu onu öğrenmek istedim

ete

Matğını kullanırsan saatin şaşırmaması için işlemcinin çalışmasını sürdürmesi gerektiğini anlarsın.
Bununda yolu iki besleme kullanmak birisi pil ki bu hazırda bekler ve bir diyot ile devre beslemesine bağlanır. Diğeri ise direk şebeke beslmesidir. Normalde şebeke beslemesi aradaki diyot nedeni ile pili sürekli devre dışı bırakır. Şebeke kesilir kesilmez sistem pilden beslenir böylece kaybın olmaz sistemde çalışmasını sürdürür.

Ete