Volt-Ampermetre

Başlatan ete, 22 Mart 2012, 17:50:40

pwm.c

buyur hocam:

CCS C versiyonu:
https://github.com/pwmccs/elektronik/raw/master/12f675voltmetre.zip

PBP versiyonu:
https://github.com/pwmccs/elektronik/raw/master/voltmetrePBP.zip

10bit ADC Ham değeri 1023 dür. 30v (30000mv) okumak için bize enaz 3000 sayısı gerekiyor. onun için 12bit ADC ihtiyacımız var. 12F675 de 10bit olduğu için elde ettiğimiz değeri 3 ile çarpıyoruz. bu durumda sonuç sayımız **.03 , **.06 , **.09 şeklinde ilerliyor.
bazı 10bit ADC'li PIC'lerde 11bit okuma yapabiliyoruz ancak 12F675 ile olmuyor. bu PIC'e ısrar ediyorsanız ve hassas ölçüm lazımsa ozaman harici 12bit ADC entegresi şart.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

entegre46

Ellerine sağlık kardeşim güzel olmuş bu işimi görür sağol

pwm.c

Hocam, devre işinizi gördüyse sorun yok.
birde yeni bir özellik daha ekledim. voltaj max seviyeye ulaşınca ekranda - - - - gösterir.
yukarıdaki linki güncelledim.

entegre46

gerçekten güzel olmuş ellerine sağlık

entegre46

biraz programlama üzerine çalışıyorum da volta ölçüm üst sınırını değiştirebildim ama 30 volttan sonra  çizgi çıkma limitini ayarlayamadım devre çok güzel oldu eline sağlık benimki sadece programlamayı öğrenme maksatlı

pwm.c

Alıntı yapılan: entegre46 - 05 Haziran 2013, 01:55:53
biraz programlama üzerine çalışıyorum da volta ölçüm üst sınırını değiştirebildim ama 30 volttan sonra  çizgi çıkma limitini ayarlayamadım devre çok güzel oldu eline sağlık benimki sadece programlamayı öğrenme maksatlı
şu komutla ayarlanıyor:
if(ADC<3010)

buradaki 3010 sayısı 30,1v anlamına geliyor.

entegre46

Teşekkürler sabırla bana yardımcı olmaya çalıştığın için

entegre46

pwm.c kardeşim devreni yaptım çok teşekkür ediyorum bir devre daha buldum 16f676 ile yapılmış buda 3 segment li peki bu devreyi 4 segmetli yapmamız mümkünmü çünkü bu devre daha basit yapması da daha kolay devre de bir okadar küçük olur.birde bu programlama dilini öğrenmek için ne yapmam lazım elimi kolumu bağlıyor.

perlit

selam arkadaşlar,ETE hocamın VoltAmper 7Seg projesini yapmaya calışıyorum,breadboard uzerinde denemeler yapıyorum,fakat olmuyor, 2 ve 3 digite titrelemer var,sorunu çozmeme yardımcı olun

ete

Değerler çok sık okunur ise ekranda kalma süreside azalır sen daha geln veriyi okumaya çalışırken oda değişir. Olay budur. Okuma sıklığını azaltmak gerek. Tabiiki hep aynı değeri okuyor ise ekran değeri aynı olmalı ve değişmemeli diye düşünebilirsin. Anca gerçekte böyle olmuyor   Sorunu çözmenin bir başka  yoluda. Adc girişine 100 nf - 220nf arası bir kondansatör bağlamak olabilir. Hatta değeri biraz daha artırabilirsiniz.

Ete

perlit

hocam teşekkürler,sabit değer okurken de titremeler var,hocam ben sadece volt kısmını denıyorum,
ondan kaynaklanabilirli mi.

ete

Hayır olmaz. Üstelik Volt kısmı en stabil durması gereken bölüm. Akım olsa çok oynayabilir.
Besleme kaynağınızı kontrol edin. Parazit falan vardır. Besleme hem fgirişe hem çıkışa kondansatör bağlayın.
Olmuyor ise yazılımla bir çözüm bulmaya çalışalım.

Ete

pwm.c

bu tür devrelerde ADC referans girişi +5v beslemeye verilmiştir. doğal olarak fazla akımdan dolayı oluşabilecek dalgalanmalar ölçüm sonucunu etkiler.
bunu önlemenin yöntemleri ise:

1- PIC beslemesi ile displeylerin beslemesini birbirinden ayırmak. 74hc595 leri 7805 ile, PIC i ise 78L05 ile regüle et.

2- Referans girişini aktif edin ve burayı bir diyotla 5v beslemeden ayırıp kondansatörle flitreleyin. bu durumda beslemedeki ufak dalgalanmalar referansı etkilemez ancak ADC hesaplaması yaparken diyot üzerine düşen 0,6v bir gerilimi göz öünde bulundurmalısınız.
Bunun harici başka bir yöntem ise referansa kararlı bir 3v civari bir gerilim uygulamak. bu işi yapan özel entegreler mevcut. referans değiştiği zaman doğal olarak hesaplamalarda bu değere göre değişecektir.

3- Displeylerin tarama hızını artırmak ve ADC okuma hızını azaltmak. bu şekilde beslemedeki dalgalanmalar yakalanamaz gale gelebiliyor.

Bu saydığım yöntemlerden herhangibi birini kullananırsan olumlu sonuçlar alabilirsin. eğer ki güç kaynağınla ilgili yada kurduğun devrenin donanımında temassızlık ve benzeri durumlar varsa aynı sorunları yaşama olasılığın var elbette. bunlarıda göz önünde bulundur.

perlit

her ikinize de teşekkürler.

blg

Öncelikle herkese merhabalar,

Kendimce projeler yapıyorum ve bana 4 kanal ampermetre yapmam lazım ete hocamın vermiş olduğu devredeki bazı elamanları kullandım bana lazım olan 0.4 ma ile 20 ma arasındaki veriyi okumak ekte verdiğim devre ile bu mümkün müdür. (ekran değerleri sorun değil onları halledebilirim) cevaplar için şimdiden teşekkür ederim