programming failed at program memory address 0x000000 hatası

Başlatan efehurkan, 18 Mart 2018, 01:39:51

efehurkan

Merhaba
Pickit ile 16f628a programlamada sorun yaşıyorum 20 adet almıştım hepsinde de aynı hatayı alıyorum, fakat 16f877a larda sorun yok, yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler.

ete

Bu sorunun 2 sebebi var. Ya programlayıcın gerekliprogramlama voltajını veya akımını üretemiyor, yada aldığın 628 ler patates baskı kusurlu ürünler.
877 lerde sorun olmayabilir ama programlayıcın 628A için gerekli akımı üretemeyebilir. Bunun için ya başka bir programlayıcıda deneyeceksin yada onları aldığın yere iade edeceksin. Yakınında deneyebilecek bir arkadaşın yok ise ban bir tane yolla deneyip sonucu bildireyim.

Ete

İlyas KAYA

Pic i otomatik tanıma yapıyor mu ?
Mclr tikini aktif yapıp bir de öyle deneyin. Hatta önce erase komutu ile pic i silip öyle deneyin.

Aslında 16f628a yi bana kalırsa hiç kullanmayın. Artık fosil olma yolunda ve bu nedenle fiyatı da yüksek.
Ayni pin yapısına sahip 16f88 16f1827 gibi daha yeni kontrolculere geçiş yapın.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

efehurkan

Boş olarak yazdırıp okuyabiliyor, fakat hex dosyasını yazdırırken hata veriyor. Pic kit2 programlayıcım arızalanmış herhalde, Altaş ın eski programlayıcısıyla sorun olmadan yazdırabildim ama sadece 16f628a programlarken hata vermesi de ilginç bi arıza.

ete

Ne hikmet ise bu 628 programlanırken fazla akım çekiyor sorun budır. Kart üzerindeki bobini büyüğü ile değiştir düzelebilir.
Ete

İlyas KAYA

USB çevirici kullanıyorsanız kullanmayın direk USB ye takın. Eğer kısa bir kablonuz varsa onunla deneyin.

blueboard

İlyas bey, 16f628a yerine 16f88 veya 16f1827alın , onlar daha ucuz demişsiniz. Şöyle bir baktım ama en ucuzu 16f628a görünüyor.
https://www.direnc.net/pic16f628a--ic-8bit-flash-mcu-16f628-dip18           
https://www.direnc.net/pic16f1827-ip--mcu-8bit-pic16-32mhz-dip-18
https://www.direnc.net/pic16f88-ip--ic-8-bit-flash-mcu-tube25

Bu firmada 16f628a  5,51 TL       16F1827    8,49 TL       16f88   ise 12,62 TL.
Belirttiğiniz 16f1827 'yi daha ucuza alabileceğim bir firma belirtebilir misiniz.

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 18 Mart 2018, 11:15:37
Pic i otomatik tanıma yapıyor mu ?
Mclr tikini aktif yapıp bir de öyle deneyin. Hatta önce erase komutu ile pic i silip öyle deneyin.

Aslında 16f628a yi bana kalırsa hiç kullanmayın. Artık fosil olma yolunda ve bu nedenle fiyatı da yüksek.
Ayni pin yapısına sahip 16f88 16f1827 gibi daha yeni kontrolculere geçiş yapın.

İlyas KAYA

O fiyatlar çok uçuk. 16f1827 1.3 usd 7k, 32mhz iç osilatör vs. Var. 16f628a ise 0.8_1.2 usd den alabilirsiniz.

O firmaya güvenmiyorum ve alış-veriş yapmıyorum. Patates mal satıyor.
Sattığı pic ler de genelde sorunlu çıkıyor.
Sizin adetleriniz nedir ? Karaköy e gidip fiyat araştırabilirsiniz. Ancak adet önemli.
10 tane almak ile 100 tane almak arasında fark var

blueboard

İlyas bey, her alımda en az 100 tane alabilirim. Ancak ben İstanbul'da değilim. Sizin için sakıncası yoksa özelden bana tavsiye edeceğiniz firma adını yazabilr misiniz. Teşekkür ederim.
Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 18 Mart 2018, 18:16:51
O fiyatlar çok uçuk. 16f1827 1.3 usd 7k, 32mhz iç osilatör vs. Var. 16f628a ise 0.8_1.2 usd den alabilirsiniz.

O firmaya güvenmiyorum ve alış-veriş yapmıyorum. Patates mal satıyor.
Sattığı pic ler de genelde sorunlu çıkıyor.
Sizin adetleriniz nedir ? Karaköy e gidip fiyat araştırabilirsiniz. Ancak adet önemli.
10 tane almak ile 100 tane almak arasında fark var

efehurkan

Bende yeni Direnc.com dan satın almıştım picleri bu güne kadar hiç böyle bi sorunla karşılaşmamıştım, önceden  elimde olan diğer 16f628a larda böyle bir sorun vermiyor. Kullandığım programlayıcıda resimdeki.

By-Coders

2 ile 4 volt arasında voltajı düşürüp dene
mlcr ve on checklerini değişirip dene.
Tools menüsünde target vdd yi auto yap
Bir şekilde bunlardan birinde sonuç alacaksın. bendede oluyor ara ara. değiştirip program atıyorum.

Bazı picler 5V ile çalısıyor ama 3.3 v ile programlanıyor.üzerinde enerji varken programlanmıyor aradan bırkac gün geçiyor üzerinde enerji varken programlanabiliyor.ilginç durumlara şahit oldum.

ete

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz çok doğru bir tabir. Dirxx... firmasının hakkında duyduğum bu kaçıncı kötü reklam sayısını unuttum. Talp fazlalığından dikkat potansiyelleri azalmış durumda ve bilerek yada bilmeyerek sürekli hatalı mal da yolluyorlar.Bir veya bir kaç kişinin doğru malzeme alması firmayı temize çıkarmıyor maalesef. İyiler akılda kalmaz kötü taraflar daima kalır. Bu nedenle dikkatli olup adına leke sürdürmemeleri gerekir idi.
Kısaca firmalar konusunda dikkat etmek gerekiyor.  Buraya yaşamadığınız sorunları yazmaktansa yaşadığınız sorunları yazarsanız daha faydalı olacaktır.

Ete