ADIM SAYAR veya mesafe ölçümü nasıl yapılabilir

Başlatan Hattuşa, 12 Haziran 2018, 18:31:42

Hattuşa

slm arkadaşlar;
bulunduğumuz noktadan yer değiştirdiğimiz de ne kadarlık yer değiştirdiğimizi nasıl buluruz? GPRS sistemlerde kullanabileceğimiz sensörler 5m lik hata payı vermektedir ki, hiç kullanışlı sayılmaz. Adım sayarları inceledim tam anlamadım, ya da doğru bilgilere ulaşamadım. Accelerometer (ivme ölçer) ile olurmu bilmiyorum.
sizin bir fikriniz yokmu?

bir cihazımız var bu cihazımız bulunduğu noktadan (50-60) cm sağa-sola yer değiştirdiğinde bunu nasıl algılatırız?

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

İlyas KAYA

Adim sayar darbe şeklinde gelen titreşimleri sayıyor olmaz.
Arduino için jiroskop ivme ölçer ve pusula gibi özelikleri olan modülü alıp bundan gelen bilgiler doğrultusunda bir yol alabilirsin.

Denemek için andorid bir telefonu kullanabilirsiniz. Telefonlarda sensor test programları var yada kendi özel kodu ile sensor test modunda verileri görebilirsiniz.

Eğer bu nesnenin bur tekerleği var ise tekerleğe encoder takabilirsin. Eğer hareket ettiğinde belirli bir mesafede alarm versin istediğin birşey ise eski toplu fare bulabilir yahut toplu farelerin mantığında birşey yapabilirsin.

Mekanik aksami görmeden fikirler yürütmek zor
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Hattuşa

hayırlı bayraamlar arkadaşlar;
fikirleriniz için tşk ederim. elimdeki devreyi bir radyo olduğunu düşünelim. ben bu radyoyu haareket ettirdikçe ettiği noktadaan ne kadar uzaklaştığını tespit etmek istiyorum.
daha önceden 3 eksenli mag3110 manyetometre sensörü kullandım. ancak kullandığım sensörün kullanım amacı farklıydı. jireskopu inceleyeceğim.adxl326 türevi ivme ölçerdende kullandım. (accelerometre). tabi farklı maksatlıydı.
benim sorunum birazda araştırma yapmak için googleye doğru soruyu soramadığım için sanırım. doğru soru ne olabilir?

F®T

Birim zamandaki hızı ölçersen ordan mesafe çıkarmı?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Hattuşa

Alıntı yapılan: F®T - 15 Haziran 2018, 23:18:01
Birim zamandaki hızı ölçersen ordan mesafe çıkarmı?

hocam o kadar matematik olsa motor ustası olurdum :D

furkan41

Eğer karada hareket edecek ise Tekerlek li ölcüm aletleri var google de araştırsan görürsün. Enkoderli motorların enkoder film kısmını alıp tekere monte ederek orada kücük bir kalibrasyon ile ölcüm yapabilirsin diye düşünüyorum. ama şimdi bende bunu düşünürken şunu düşündüm geri dönerse ne olur :D

artık arac mı ne ise geri komutu verildiğinde bu seferde gelen puls ları mm farkını var olan ölcüden cıkarmaya başlar aklıma gelen bu.

Hattuşa

Alıntı yapılan: furkan41 - 22 Haziran 2018, 18:31:00
Eğer karada hareket edecek ise Tekerlek li ölcüm aletleri var google de araştırsan görürsün. Enkoderli motorların enkoder film kısmını alıp tekere monte ederek orada kücük bir kalibrasyon ile ölcüm yapabilirsin diye düşünüyorum. ama şimdi bende bunu düşünürken şunu düşündüm geri dönerse ne olur :D

artık arac mı ne ise geri komutu verildiğinde bu seferde gelen puls ları mm farkını var olan ölcüden cıkarmaya başlar aklıma gelen bu.

tşk ederim cevap için, sanırım sorum ve sorunum zor istediğim imkansız bişey sanırım.

MB_77

Hattuşa

Alıntı yapılan: MB_77 - 23 Haziran 2018, 13:11:08
istediğiniz şey zor değildir de ne istediğinizi anlamak zor. bu konuda yeterince net ve açıklayıcı bilgi vermiyorsunuz

hocam elimde bir devre var, hadi bunu bir radyo olduğunu düşünelim. pille besleniyor. portatif bişey yani. ben radyoyu A noktasında dinlemeye başladım. B noktasına geldiğimde A noktasından ne kadar uzaklaştığımı tespit etmek istiyorum.

MB_77

Hattuşa

Alıntı yapılan: MB_77 - 23 Haziran 2018, 18:34:41
vermeniz gereken bilgilerden birini atladınız sanırım.
daha önce gps tekniğinde tespit yapınca 5m hata olabileceğini belirtmiştiniz. buradan ölçme hatası sizin için kritik bir unsur gibi görünüyor.

bu durumda ölçüm yapılacak mesafedeki hata payının kabul edilebilir seviyesini de belirtmek gerek. bu sayede teknik ve donanım daha doğru belirlenebilir

ustam, orda ölçülebilir aralık 5m, ben daha kısa mesafe düşünmüştüm. mesela 20-30 cm vb. hata payı önemli değil. önemli olan yöntem nasıl olmalı

MB_77

Hattuşa

fikir güzele benziyor, konum bilgisine gerek yok. bir noktadan diğerine olan uzaklığı tespit etsem yeter.