Resimdeki transistörlerin çalışma mantığı.

Başlatan cemilsivas, 11 Ekim 2018, 11:26:29

cemilsivas

Merhabalar. Resimdeki işaretlediğim transistörlerin emiter bacağına yük bağlanmış. Buradaki çalışma mantığı nedir? Ben bu devreyi güç transistörleri ile denedim olmadı.

ahmet_zxc

hem yukardaki hem aşağıdaki transistörleri değiştirdin değil mi?

bu şekilde de çalışmadı ise 4017 nin sürme akımı ya da voltajı power transistörünü tetiklemeye yetmemiştir. darlington bağlantı yapmalısın.

yani bu transistör kalacak bunun çıkışına power tr bağlayacaksın

ete

Transistör bir anahtarlama elemanıdır. Yükün nerede olduğu çok önemli değil. Bu devre matrix led sürme sistemine ait bir örnek.
Genelde spektrum analizörlerde kullanılıyor. Bu sisteme güç transistörü bağlamak bence gereksiz. Zira her seferinde o transistörler karşılıklı olarak tek bir ledi sürüyorlar. Bu durumda normal BC serisi transistörlerle deneme yapman daha uygun olur. Güç transistörleri sürme voltajı ve akımı yüksek olduğu için bu sistemde çalışmayabilir.
Yatayı süren transistörler Collektör den giren + beslemeyi emiterde bağlı olan led'e anahtarlar. Dikeyi süren transistörler ise Emitter de bağlı olan GND yi collektörde seri direnç üzerinden lede bağlar. Bu sistemde bir ledin yanabilmesi için karşılıklı olarak hem yatayda hemde dikey de birer transistörün aktif olması gerekir. Aksi halde ledler yanmaz.

Ete

cemilsivas

Ete hocam. Ben power led süreceğim. 12 v besleme olacak. Onun için güç transistörü seçtim. Bir yerde eğer transistörü ters sürecekseniz besleme voltajına yakın base voltajı olması gerekiyor diye okudum. Doğruluğu nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Ekleme: Hocam bir de aşağıdaki devre önerildi. Ama o da bir işe yaramadı. Ya da ben yapamadım. Bu devre ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

ahmet_zxc

ahmet_zxc

12v kullanacaksan iki beslemenin - uçları birbirine bağlı olacak. power tr ün kollektörünü 12v + ya bağla. ben burda 5v a bağladım

cemilsivas

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 11 Ekim 2018, 13:50:22
12v kullanacaksan iki beslemenin - uçları birbirine bağlı olacak. power tr ün kollektörünü 12v + ya bağla. ben burda 5v a bağladım
Hocam burada bc transistörü kullanarak power tr'nin base'sini 5v ile mi tetikliyoruz? Direk pic'in pini ile tetikleyince neden olmuyor?

ete

Ben olsam kullandığım transistörlerin data sheet'ini incelerdim. Pic pini source olarak 20 ms akım verir. Sürmeye çalıştığın transistör şayet 20 ma ve 5V voltaj ile sürülebiliyorsa sürmesi gerekir. Ama güç transistörü daha fazla akım ister. Bu nedenle o transistörün önüne sürme akımını artıracak başka bir transistör kullanılması akıllıca olur. Öncelikle power ledin Pozitif tarafı ile negatif tarafını sürecek bir devre hazırlayıp tek ledi bu şekilde yakman ve yanıyor ise aynı şemayı 4017 li devreye uygulaman daha uygun olur. Bu ledin her iki tarafınıda sürebildiğinden emin olmanı sağlayacaktır.

Ete

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: cemilsivas - 11 Ekim 2018, 13:58:31
Hocam burada bc transistörü kullanarak power tr'nin base'sini 5v ile mi tetikliyoruz? Direk pic'in pini ile tetikleyince neden olmuyor?

transistörü bir vana gibi düşün

su girişi su çıkışı ve vananın çevirdiğin başı vardır.

bu vanayı yeterince güçlü çeviremezsen vanayı açıp suyu serbest bırakamazsın.

transistörde de emiter ve kollektör su giriş çıkışıdır. beyz ise vanayı açıp kapadığın kısımdır. buna yeterli akım veremezsen vana açılmaz yani transistör iletime girmez.

cemilsivas

Alıntı yapılan: ete - 11 Ekim 2018, 14:06:59
Ben olsam kullandığım transistörlerin data sheet'ini incelerdim. Pic pini source olarak 20 ms akım verir. Sürmeye çalıştığın transistör şayet 20 ma ve 5V voltaj ile sürülebiliyorsa sürmesi gerekir. Ama güç transistörü daha fazla akım ister. Bu nedenle o transistörün önüne sürme akımını artıracak başka bir transistör kullanılması akıllıca olur. Öncelikle power ledin Pozitif tarafı ile negatif tarafını sürecek bir devre hazırlayıp tek ledi bu şekilde yakman ve yanıyor ise aynı şemayı 4017 li devreye uygulaman daha uygun olur. Bu ledin her iki tarafınıda sürebildiğinden emin olmanı sağlayacaktır.

Ete
Hocam dedikleriniz doğrultusunda şöyle bir devre kurmaya çalıştım. Ama yine başarılı olamadım. Problem nerededir acaba?

ete

Normal transistörler 5V lojik seviye ile 12V tu süremezler. Transistör sürülür ancak çıkış 5V civarındadır. Base e verdiğin voltaj kadar çıkıştan volltaj alırsın. Sorunun budur.
Bu durumda ya Optocoupler kullanacak yada Mosfet + BC sürücü transistör kullanacaksın.
MOsfet örneğini ilişikte veriyorum.
Ete

cemilsivas

Hocalarım çok teşekkür ederim. En kısa zamanda denemeler yapıp sonuçları buraya yazacağım.

ahmet_zxc

bu şema çok acaip garaip bişey olmuş, şemayı bukadar çok değiştirmendeki sebep nedir?

yapacağın şey en üstte paylaştığın devreye fazladan bir transistör (bunu dene çalışır dediğim mesajdaki gibi) bağlayacaksın olacak bitecek.

ete hocam lütfen yanlış anlama lütfen..  ama pic ile 12v role sürebiliyoruz.

yani lojik 5v ile 12v sürülebiliyor. arkadaşın yapacağı şey çok basit. sadece uygun komponenti doğru bağlayamıyor. kafası çok karışmış çıkan devrelerden onu anlıyorum.

cemilsivas

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 11 Ekim 2018, 13:48:29
bunu dene olur
Hocam bu devreyi denedim. Ama power tr. 5v çıkardı yine. Olmadı. Mosfet'i denemedim. Onu da deneyince bilgi vereceğim.

ahmet_zxc

becerebilirsem birkaç gün içinde bir video çekip göndereyim..