elektronik kart ömrü

Başlatan kerem, 28 Kasım 2018, 15:09:45

kerem

mrb arkadaşlar bir şey soracaktım .

Çalıştığım firma dişardan elektronik kart satin alıyorlar (birine yaptırıyorlar), ve ben bu yapılan elektronik devrenin ömrünü yada ne kadar sağlam(dayanıklı) olduğunu öğrenmek istiyorum.

bunu nasıl yapabilirim herhangi bir test veya yapabilecegim birşey varmı yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

ete

Bir kartın ömrüne değer biçmek hiç de kolay bir iş değil. Bana göre imkansız. Nedenleri üzerinde sesli düşünelim.
Kartın ömrünü etkileyen faktörler yada sebepleri ortaya koymaya çalışalım.
1. PCB kaliteli basılmaz ise ve bakır kanalların kenarları tırtıklı kalırsa yada asitle eritme esnasında kanlların bişr kısmıda göznekli hale gelmiş ise bu kar havanın oksidasyon etkisi nedeni ile 6 ay ile 2 yıl aralığında hat kopukluğu yaratabilir. Bu durumda demekki PCB nin baskı kalitesine bakmak ve gerekirse kanallar üzerinde akım testi uygulamak gerekir. Şüphe duyulan kanalların iki ucundan 100 ma -500 ma lik bir voltaj direk uygulanabilir. Hatta bir bozukluk var ise anında hat kopar yada bozulur diyelim.
Gerekirse henüz döşenmemiş bir kartın üzerine 10x bir mercekle bakarak baskı kalitesinden emin olunmalıdır.

2. PCB sorunlar konusunda beraat etmiş ise geriye devre elemanlarının kontrolü kalıyor. Bu konuda kaliteli malzeme alınması önemlidir. Çakma çin malları (Çin malının kaliteliside mevcut) alınmamalı malzeme daima bildik yerden ve garantili alınmalıdır.
Değerleri ölçüm aletleri kontrol edilmeli özellikle direnç ve kondansatörlerde bu işlem sıklıkla yapılmalıdır.
Değer dışı olanlar kullanılmaması gerekir.
Tabiiki her malzemenin kontrolünün yapılması mümkün olmayabilir. Bu durumda bozulan kartlarda istatistik tutulması gerekiyor. Nerelerden hata veriyor sıksık kim arızalanıyor. Buna göre de tedbir alınması esastır.

Bu anlattıklarım yalnızca benim mantık kullanarak yaptığım değerlendirmedir. Her üretici kendi kartını kontrol edebilmek için birebir kart simulasyon düzenekleri hazırlar. Kartı bağlayıp test eder ve sorun yok ise kullanıma verir.
Bunun dışında aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef.

Ete

kerem

peki ete hocam teşekkür ederim. yardımcı oldunuguz  için acaba yapılan pcb nin resmini atsam baskı devresi için yorum yapabilir misiniz. malzemelr çin malı, pcbden cok anlamadığım için yorumunuzu bekliyorum. teşekkürler