TPD2005F ile 8 Kanal Selenoid Sürme

Başlatan M.S.D, 25 Şubat 2019, 00:53:00

M.S.D

Merhaba,

Çoklu selenoid valf süreceğimiz projemizde kullanmak için TPD2005F entegresini bulduk fakat işimizi ne kadar görür bilemiyoruz. Devre tasarımı konusunda yeniyiz. Mosfetler ile bi kaç deneme yaptık fakat ara ara mosfetler arızalandı. Son üründe bu entegreyi kullanmak istiyoruz.
Her valf max. 0.65 mA akım çekiyor. DC 12 V ile sürülüyor.
Bir PCB üzerinde 24 valf olacak ve bu valf sayısı seri bağlanacak PCBler ile artırılabilecek. 24+24+24...
74HC595 entegresi ile portlar çoğullanarak valfler sürülecek.

TPD2005F entegresi incelediğimizde sanki bizim için hazır bir paket gibi fakat emin olamadığımız noktalar var.
Her port için max çıkış akımı ne kadar?
74HC595 ile TPD2005F entegresinin IN portlarını tetikleyecek akım-gerilim değeri yeterli olacak mı?
SMD soket olduğu için eğer her porttan 0.5 amper çıkacak diye hesaplarsak 8 port 4A yapıyor ve bu değer smd sokete giren VDD-GND yolları üzerinde nasıl iletilecek yollarda kalkma olmaz mı?Prototip olduğu için devreyi kendimiz yapmak istiyoruz.
Öngöremediğimiz başka ne tür problemler olabilir?
Kullandığımız mosfet yapısınıda ekte paylaşıyorum.

DATASHEET:
https://toshiba.semicon-storage.com/info/docget.jsp?did=18419&prodName=TPD2005F

Dtmf

Iyi gunler anlasilan mosfetler ile ilgili bilginiz yok denilecek kadar az yanlis anlamayin .size tavsiyem bu videoyu izleyin ileride isinize cok yarayacak  ;)

https://youtu.be/OXLiHRuupzM

M.S.D

Öneriniz için teşekkürler videoyu izledim. Sizin eksik gördüğünüz yer neresiydi öneriniz nedir?

M.S.D

Merhaba,

Belirttiğim entegreyi kullanmaktan vazgeçtik.Ete hocamın tavziyesiyle oktokuplör kullanarak valfleri mikrokontrolörden izole etmek istiyoruz. Son durumda ekte belirttiğim yapıyı kullanacağız. Opto girişi 20 ma için 220 ohm kullanacağız. Fakat çıkıştaki mosfet girişi R1-R2 dirençlerinin optimum ne olmalı?
Datasheette ne kadar Vgs +20V a kadar desede grafikte 12V Vds için mosfetin gate voltajı kaç olmalı? Direk 12V verir isek range dışına çıkıyor gibi.

Dtmf

Ben IRF264 kullanmistim.gate voltaji 5v min 2 v 5 voltta kapi tam acilir

fatih88

arkadaşlar ben şöyle bi datasheet e baktımda ortada bir yanlışlık var gibi bence bu entegre mosfet sürmeye yarıyormuş gibi geldi bana durumu şöyle izah edeyim yanlışım varsa üyeler düzeltsinler lütfen mosfetler genelde yüksek akımları ve yüksek hızlı yerlerde kullanılır mosfet sürmek biraz sıkıntıdır gatesini 12v altına düşürmemek gerekir düşersede genelde moslar ısınıyor ve deliniyor aşırı akımlı uygulamalarda bunun içinde firmalar mos sürücü yaparak gate voltajını sizin belirlediğiniz voltajla 12-15v gibi gate voltajları ile moslar sürülüyor inputtan lojik voltaj girseniz bile sizin devre küçük bir alım çekiyor transistörle yapılabilir bd serisi transistörler iş görür bence
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com