Rfid pin voltajı

Başlatan cemilsivas, 11 Ekim 2019, 13:31:20

cemilsivas

Merhabalar. Rc522 rfid ile proje yapacağım. Rfid beslemesi 3.3v. Pic'e 5v veriyorum.
Bu durumda rc522'nin sda, sck, mosi pinlerini pic'e bağlarken direnç koymam gerekir mi?

furkan41

Genellikle Gerilim bölücü devre ( direncler ile yani ) ile yapıyorlar fakat ben tavsiye etmiyorum. çünkü bu yöntem daha sonradan sinyali bozabilmekte ve iletişimde ara ara kopmalar yaşanabilmekte. bunun yerine Logic Level Converter devresi veya modülü kullanmak daha mantıklı.

Direk bağlayanlarda var. aslında Modülün Datasheetini incelemek lazım. çünkü bazı IC lar 3.3v olsa da 5v toleranslı pin lere sahip olabiliyor.

cemilsivas

Alıntı yapılan: furkan41 - 11 Ekim 2019, 20:20:38Genellikle Gerilim bölücü devre ( direncler ile yani ) ile yapıyorlar fakat ben tavsiye etmiyorum. çünkü bu yöntem daha sonradan sinyali bozabilmekte ve iletişimde ara ara kopmalar yaşanabilmekte. bunun yerine Logic Level Converter devresi veya modülü kullanmak daha mantıklı.

Direk bağlayanlarda var. aslında Modülün Datasheetini incelemek lazım. çünkü bazı IC lar 3.3v olsa da 5v toleranslı pin lere sahip olabiliyor.
Hocam max voltaj 4v yazıyor. Ben de araya 220 ohm koymayı düşünüyorum. Problem olur mu?

MC_Skywalker

Tek transitor ve bir kaç direnç ile basit lojik level uydurması yapabilirsin.

aynışekilde 3.3V den 5V yönüne. 

Not direnç değerleri afakidir. kullanacağın taransistöre göre hesaplamalısın.