Kart Tasarımında Emülatör Kullanımı

Başlatan sebahattin, 03 Mart 2020, 15:51:36

sebahattin

Herkese merhaba;
Umarım konuyu doğru yere açmışım dır. Biraz kapsamlı bir kontrolör geliştirmek istiyorum. Gömülü sistemlere çok hakim değilim. Okul döneminde 6502 ve 8051 aileleri ile assembly ile küçük denemeler yapmıştım. Biraz PLC, pascal ve VB6.0 kullanmışlığım var. Pic ile yapacağım projenin programını CCS C de yazmayı, ön tasarımda proteus kullanmayı düşünüyorum. İnternet'te ve burada bu konularda gördüğüm kadarıyla geniş bilgi birikimi ve paylaşımı var. Bu konularda buradan yararlanmayı düşüyorum. Asıl sorum şu breadboard ve kart üzerindeki çalışmalarda yazılımı adım adım koşturmak istiyorum. Çünkü program satırları ve fonksiyonları çok olacak. Belli süre sonra takipte zorlanmam ve kod içinde kaybolmam muhtemel. VB6.0 programı adım adım çalıştırma özelliği çok işime yarıyordu. Biraz araştırdım kart üzerinde adım adım çalıştırma için emülatör gerekiyormuş. PC de koşan program kart üzerinde adım adım çalıştırılabiliyormuş. Ama Türkiye' de emülatör satıcısı bulamadım. Bulduğum iki ürün http://www.ccsinfo.com/product_info.php?products_id=icd-u80 ve http://www.ccsinfo.com/product_info.php?products_id=icd_u64 . Fakat bunlar hakkında yerli kullanıcı bilgisine rastlamadım. Umarım bu emilatör işini yanlış anlamamışımdır. Emilatörü nereden alabileceğim ve nasıl kullanabileceğim hakkında bilgisi olanların yardımını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

alisumer

merhaba yanlış annlamadıysam programkodlarının bilgisayarda adım adım ilerleyişini görmek istiyorsunuz eğer öyle ise proteus isis adım adım kod işlemlerini gösteriyor fakat assembly dili ile programlanmış mplab ide de derlenmiş olması gerekiyor derleme sonucunda oluşan dosyalardan "COF" uzantılı dosyayı çipe yükleyip adım adım çalıştırma imleci tıklanınca yazılımın her bir adımını takip edebilirsiniz veya diğer bir program " picsimulatoride" adlı programdır o da asm dilini adım adım gösterir diğer dillerde bu özellik bildiğim kadarı ile yok   
Hep meraktan