Simetrik Gerilim Regülatörleri

Başlatan elektro77, 19 Ağustos 2020, 18:44:08

elektro77

DC320 voltu +-12 volt 100mA simetrik voltaja trafo kullanmadan çevirmek istiyorum. Çünkü 2x15volt bir trafo koyacak hiç yer yok ve devreyi koyacağım yerin en yakınında DC320 volt var.Ancak burayı kullanabiliyorum. Yada bana aşırı küçük simetrik çıkışlı 100mA alabileceğim bir trafo önerisi gerekli.
Nasıl bir yol izlemeliyim?
DC320 voltu direnç veya başka bir yolla gerilim bölücü ile düşürerek kullanabilirmiyim?
Devre şeması konusunda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

mehmetemin

Nette de var, bu sitemizde çok harika bir şekilde anlatıldı.Hocalarımıza bu vesileyle teşekkürler. Trafosuz güç kaynağı yapıp iki zeneri 12V/5W seri bağlayıp simetrik 12V elde edilebilir diye düşünüyorum.Ancak ben denemedim.Bu link tahminim size çok yararlı olur.
https://etepic.com/index.php/topic,657.0.html

elektro77

Alıntı yapılan: mehmetemin - 19 Ağustos 2020, 19:11:11Nette de var, bu sitemizde çok harika bir şekilde anlatıldı.Hocalarımıza bu vesileyle teşekkürler. Trafosuz güç kaynağı yapıp iki zeneri 12V/5W seri bağlayıp simetrik 12V elde edilebilir diye düşünüyorum.Ancak ben denemedim.Bu link tahminim size çok yararlı olur.
https://etepic.com/index.php/topic,657.0.html
Teşekkürler.
Fakat o linkte Ac220 voltta kondansatorun reaktans ozelligi yani ac ye gosterdigi direnc yetenegi ile yapilmis devrelerden bahsedilmis. Benim elimde olan dc320 volt ve kondansator reaktansi isime yaramiyor. Bana daha cok diren ile gerilim bolucu lazim. Ama hesap ve simetrik cikis olmasi konusunda yardima ihtiyacim var.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

320V DC yi elbette 12V ta düşürmek mümkün. Bunun bir kaç yolu var. Ancak 320-12=308V luk düşen kısım bir şekilde ısı olarak dışarı verilmesi gerekir. Bu ise zaten izolasyonu olmayan bu sistemde bir sürü sorun yaratacaktır.
Tavsiyem LED sürücü entegrelerini incelemen yönünde Onların bir kısmında AC220V DC ye çevrilerek düşürülmektedir. Switching sistemle çalışan bu sistemlerde belki uygun bir yol bulursun. Ama işin birde negatif 12V elde etmek varki buda dediğim sistemlere ters düşecek. İşin zor bence şartlarını doğru yolda zorla ve oraya 2x12V luk trafolu bir sistem yapmaya çalış. Bir yandan yerin yok diye düşünürken diğer yandan bunu DC320V ile yapmak için bişr sürü karmaşık devre yapman gerekeceğini ve bu devrelerin yer yada hacım kaplayacağını düşünürsek kendini daha iyi zorlarsın belki.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 20 Ağustos 2020, 09:00:05320V DC yi elbette 12V ta düşürmek mümkün. Bunun bir kaç yolu var. Ancak 320-12=308V luk düşen kısım bir şekilde ısı olarak dışarı verilmesi gerekir. Bu ise zaten izolasyonu olmayan bu sistemde bir sürü sorun yaratacaktır.
Tavsiyem LED sürücü entegrelerini incelemen yönünde Onların bir kısmında AC220V DC ye çevrilerek düşürülmektedir. Switching sistemle çalışan bu sistemlerde belki uygun bir yol bulursun. Ama işin birde negatif 12V elde etmek varki buda dediğim sistemlere ters düşecek. İşin zor bence şartlarını doğru yolda zorla ve oraya 2x12V luk trafolu bir sistem yapmaya çalış. Bir yandan yerin yok diye düşünürken diğer yandan bunu DC320V ile yapmak için bişr sürü karmaşık devre yapman gerekeceğini ve bu devrelerin yer yada hacım kaplayacağını düşünürsek kendini daha iyi zorlarsın belki.

Ete
Teşekkürler Hocam...
Aşağıdaki devreyi ısıs te gerilim bölücü dirençler ve zener diyotlar ile yaptım. Isıs ın hesaplayıp gösterdiği akım ve gerilim değerleri fotoda mevcuttur.
Fakat 320 voltun gnd si ile simetrik devrenin 0 ucu devreyi takacağım yerde birleşiyor. Bunu gözden kaçırmışım.
Yani negatif kısımı kullanamıyorum bu tasarımda. Ayrıca 2. fotodaki gibi simetrik yükler arasındaki herhangi bir empedans dengesizliği çıkışa çok farklı yansıyor. Yani çalışması çok zor bir devre.
Bu nedenle mecburen trafolu bir devre yapıp kullanacağım devrenin ac girişten enerji almam gerekecek.
Yada dediğiniz gibi düşük amperli minik tip 2 adet led trafosu alıp çıkışlarını simetrik olarak birleştirip o şekilde kullanmam zorunlu hale geldi. Koyabileceğim bir yerde yok ama bakalım...
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Bu arada başlıklar bıçak gibi kesildi. Anormal bir durum mu var acaba camiada?