Röle Kartı ile Motor Kontrol

Başlatan designer.21, 31 Ekim 2020, 13:16:54

designer.21

hocam yok 2 buton değil, 1 butonla 2 motora hareket vermek istiyorum ve toplamda 4 buton var.  ilk paylaştığım devre şemasında olduğu gibi.

ilk paylaştığım devre şemasını kontrol ediyorum bi hata goremiyorum gözden kaçırdığım şey ne onu bilmiyorum. biraz daha kurcalayayım bulursam paylaşırım : )

teşekkürler hocam

ete

BU hata genelde çok yüklü ve aynı anda çalışan bir çok komplike eleman var iken ortaya çıkıyor. Simulasyon her birini simule edebilmek için zamanı bölüyor ve bir ona bir buna derken böldüğü zaman diliminde aletlere erişemiyor. Sorun bu bana kalırsa.
Bu gibi durumlarda lüzümsuz sana görsel olarak faydası olmayan elemanları kaldır biraz sadeleştir devreyi o şekilde dene. Bunu yapamıyor isen, kısmi olarak deneme yap motoru denerken diğer işler için olan elemanları kaldır devreden.

Ete

designer.21

Alıntı yapılan: ete - 31 Ekim 2020, 19:05:59BU hata genelde çok yüklü ve aynı anda çalışan bir çok komplike eleman var iken ortaya çıkıyor. Simulasyon her birini simule edebilmek için zamanı bölüyor ve bir ona bir buna derken böldüğü zaman diliminde aletlere erişemiyor. Sorun bu bana kalırsa.
Bu gibi durumlarda lüzümsuz sana görsel olarak faydası olmayan elemanları kaldır biraz sadeleştir devreyi o şekilde dene. Bunu yapamıyor isen, kısmi olarak deneme yap motoru denerken diğer işler için olan elemanları kaldır devreden.

Ete

Ete Hocam; ben röle olarak olarak kendi yaptığım röle kartlarını kullanıyordum, sizin bu cevabınızdan sonra proteustaki hatayı gözardı ettim ve çizdiğim devrede bir hata olamayacağı kanaatine vardım. böylece kendi hazırladığım röle kartlarını değil de, hazır röle kartlarını kullanarak şansımı denemek istedim ve sonuç olarak çalıştı. sorun benim hazırladığım röle kartlarındaymış.

ayrıca hazırladığım bu röle kartlarında devre olarak nasıl bir hata var acaba. normal standart bir röle kartı değil mi.

ete

Standart diye bir şey yok. İhtiyaca göre malzeme seçimi vardır.
Senin devrendeki BC547 transistörü 100 ma akıma dayanır. 100 ma de limit olduğu için bunu sen 90 ma kabul etmen gerekir. Senin röle 90-120 ma arası bir akım çekiyor ise röle sistemin çalışmayacaktır.
Ete

designer.21

hah şimdi taşlar yerine oturdu : )  böylece bi kez daha datasheet okumanın önemini, zaman ve emek kaybı ile anlamış oldum. eyvallah Hocam cok sağolun.