İsis te Simülasyon Led Sorunu. Proteus 8.10-Proteus 8.11

Başlatan elektro77, 02 Aralık 2020, 22:44:04

elektro77

Bu gün farkettiğim ilginç  bir durum oldu:
Isıste simülasyon yaparken bir ledin anotunu +5 volta bağladım. katotuna ise bir direnç bağlayıp direncinde diğer ucunu gnd ye bağlamadan simülasyonu çalıştırdım. Birde ne göreyim led yanıyor. Gnd bağlı değil; dikkatinizi çekerim.
Direnci kaldırdım katodu boşta bıraktım led söndü.
Fakat katoda ne bağlarsam bağlayayım diyot,direnç,transistör vs. gnd sini bağlamasamda yanıyordu.
Tüm  devreyi kurup denesem de ledin sönmesi gereken durumlarda söndüremedim.
Önce 8.10 da denedim  sonra 8.11 de. Herikisinde de durum aynı. Bunun sebebini bilen var mı?
Sizde de durum aynı mıdır, bakabilir misiniz?
Bunu eski versiyonlarda da yaşıyordum. Simülasyonu durdursam da bir sebebten dolayı led yanık kalıyordu. Fakat bu durum o durum değil.
Durumla ilgili ekran alıntısı ektedir.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

er-da

led özellikleri kısmında model type analog olsun

elektro77

Alıntı yapılan: er-da - 03 Aralık 2020, 02:11:25led özellikleri kısmında model type analog olsun
Teşekkür ederim çalıştı. Bu kadar kolay olduğuna şaşırdım doğrusu. Versiyonu yeni yükselttim, bundan haberim yoktu. Önceki versiyonlar da bu sorun yoktu. Onlar ilk açılışta analog olarak ayarlı demek ki...
Yeniden teşekkür ederim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Peki, bu dirençler ve ledler dijital olarak ayarlanınca ne değişiyor. Bu özellik ne işe yarıyor?

ete

Malum adı üzerinde simulasyon programı. SOnuçta bir şeyin sistem olarak çalışıp çalışmadığını test ediyor. Ancak ortaya bir devre koyuyorsun ve devrenin de bir sürü yan elemanları mevcut. Mesela bir işlemci ve ona bağlı butonlar , ekranlar, ve ledler gibi.
Her bir analog eleman simulasyonda hesaplama işini beraberinde getiriyor. Her hesaplamada simulasyon hızını yavaşlattığı gibi PC işlemci performansını olumsuz etkiliyor. Aynı devrede analog led ve seri direnç yerine direnci olmayan direk işlemciye bağlı dijital led kullanmakla bu yükü epeyce hafifletmiş oluyorsun. Olay bundan ibaret. Bir direncin çok özel (yada analog değer gibi) bir görevi yok ise (mesela akım sınırlama yada gerilim bölme gibi yada Opmap da kazanç ayarı gibi) onu direk dijital olarak kullanmak simulasyona hız kazandırıyor. Özellikle pullup ve pull down dirençlerini bu şekilde kullanmak faydalı oluyor.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 03 Aralık 2020, 14:29:39Malum adı üzerinde simulasyon programı. SOnuçta bir şeyin sistem olarak çalışıp çalışmadığını test ediyor.
Ete
İstinaden manidar geldi bana. :)

ete