İstasyonlu havya önerisine ihtiyacım var.

Başlatan Manav, 12 Aralık 2020, 19:29:28

Manav

İyi günler dostlar, kendim elektronik ve otomasyon bölümü mezunuyum. Elektroniğe aşırı bir ilgim var. Kendimde hava üflemeli havya istasyonlarına baktım araştırdım. Uzun ömürlü olarak diyafram pompa olanları önerdiklerini duydum araştırdım.Yalnız marka olarak bir karar veremedim piyasadaki markaların 3-4 tanesi aynı fabrikadan çıkan ısı regülasyonu kötü olan ürünler olarak okudum. Yani asıl verdikleri sıcaklığı,ekrana doğru olarak yansıtamayabiliyorlarmış, ne kadar fark oluyor bilmiyorum açıkçası. Bu olumsuzluğun yarın birgün bana ne zararı dokunur onuda öngöremiyorum.

Benim aklımdaki modeller

Class 952 D olarak geçen D harfinin diyafram pompayı temsil ettiği bir ürün olarak link:

https://www.kartalotomasyon.com.tr/Class-952-Digital-Sicak-Uflemeli-ve-Sabit-Havya-Seti,PR-140912.html

Önerilen bir marka ürünü olarak 2 tane ürün kafama takıldı bu markadada linkler:

Quick 861DE 1200w -Hava üfleme aralığı 6-200 L/Dakika Maksimum

https://www.kartalotomasyon.com.tr/Quick-861DE-Sicak-Hava-Uflemeli-Havya,PR-141229.html

Quick TR1300A 1300w - Hava üfleme aralığı 6-70 L/Dakika Maksimum

https://urun.n11.com/diger-yedek-parca/quick-tr1300a-sicak-hava-istasyonu-P374569975?utm_source=comp_cimri&utm_medium=cpc&utm_campaign=cimri_genel

Sizlerin önerisi bana ne olur, ilk ürün class marka olan regülasyon sorunu yaşayacağım belirtilen bir ürün.
Quick marka ürünlerle alakalı böyle birşey okumadım,duymadım. Hafa üfleme aralıklarındaki Maksimum Litre nin ne kadar olması bir elektronikçi için yeterlidir?

Yardımcı olursanız çok sevinirim forumdaşlar herkese iyi haftasonları diliyorum. Kalın sağlıcakla.

gevv

Merhaba,

Class952 tip olanları yıllarca teknik servisde kullandık en sağlam çıkan bu tipler oldu sonradan çıkan küçük modellerden bizim piyasa pek memnun değildi

üfleme biraz seslidir ama işini iyi yapar

Havyayı ince işler dışında kullanmam masada her zaman 30..40w normal havya bulunur :)

Isı ölçümü doğrumu diye hiç düşünmedik zaten lehim yaparken, parça sökerken ısının az-çok olduğunu hissediyorsunuz

Ben iki tane aldım yıllardır bozulmadı fakat yeni üretimler nasıldır bilmiyorum genelde ucuz modellerde her yeni seri daha kalitesiz oluryor...

Elimde olan modeller Tt t-echni-c yh-862d ve net 909

Bence fazla masrafa girmeyin ama para sorun değil derseniz Xytronic ürünlerine bakablirsiniz veya havya Weller üfleme farklı marka alınabilir

ahmet_zxc

852D (linkini verdiğin 862 ile çok benzer..)var bizde 2012 den beri hergün hem serviste hem argede kullanıyoruz.

diğerleri de iyidir muhtemelen ama o fiyat arkına göre okadar fark olacağını düşünmüyorum.

Manav

Alıntı yapılan: gevv - 15 Aralık 2020, 09:23:16Merhaba,

Class952 tip olanları yıllarca teknik servisde kullandık en sağlam çıkan bu tipler oldu sonradan çıkan küçük modellerden bizim piyasa pek memnun değildi

üfleme biraz seslidir ama işini iyi yapar

Havyayı ince işler dışında kullanmam masada her zaman 30..40w normal havya bulunur :)

Isı ölçümü doğrumu diye hiç düşünmedik zaten lehim yaparken, parça sökerken ısının az-çok olduğunu hissediyorsunuz

Ben iki tane aldım yıllardır bozulmadı fakat yeni üretimler nasıldır bilmiyorum genelde ucuz modellerde her yeni seri daha kalitesiz oluryor...

Elimde olan modeller Tt t-echni-c yh-862d ve net 909

Bence fazla masrafa girmeyin ama para sorun değil derseniz Xytronic ürünlerine bakablirsiniz veya havya Weller üfleme farklı marka alınabilir

Öncelikle çok teşekkürler yardımınız için, ürünlerin sağlam olması ve tamir için profosyonelce kullanılıyor olması ürün konusunda güven verdi bana. Benim kafama takılan bi noktada şuydu bu regülasyon konusu ile alakalı şimdi atıyorum anakart üzerindeki ya da telefon üzerindeki entegrelerin hasssas olduğunu duymuştum, belli bir ısıda belli bir süre içinde lehimleri eritip yapacağımız işlemi oyalanmadan seri bi şekilde yapmamız gerektiğiyle alakalı bilgiler edinmiştim. Yarın birgün olur ya , böyle bir işleme kalkıştığımda regülasyondan dolayı elimin altındaki entegredir chipsettir bunu bozup atarmıyım diyeydi, ama siz tamir için kullandığınızı belirtmişsiniz,ben neyi nasıl yapıcağımı bildikten sonra bu cihazın bana sorun çıkartmayacağını düşünüyorum  ;D

Manav

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 19 Aralık 2020, 15:38:01852D (linkini verdiğin 862 ile çok benzer..)var bizde 2012 den beri hergün hem serviste hem argede kullanıyoruz.

diğerleri de iyidir muhtemelen ama o fiyat arkına göre okadar fark olacağını düşünmüyorum.

Çok teşekkürler cevabınız ilginiz için, büyük ihtimal 852d den yana yapıcam seçimimi.

gevv

Bu arada nazik veya çok bacaklı malzemeleri sökerken mutlaka krem flux kullanın flux ile çok hızlı sökülüyor malzeme uzun süreli ısıya maruz kalmıyor

Manav

Alıntı yapılan: gevv - 02 Ocak 2021, 12:23:17Bu arada nazik veya çok bacaklı malzemeleri sökerken mutlaka krem flux kullanın flux ile çok hızlı sökülüyor malzeme uzun süreli ısıya maruz kalmıyor

Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için, dikkate alacağım.

melihal61

Merhaba xytronics lf853d havya ile ilgili bilgisi olan varmı bir çok özelliği bir arada denk geldi ve fiyat makul fikirlerinizi bekliyorum iyi çalışmalar

elektro77

Yıllardır elektronik tamir ve tasarım işiyle uğraşırım. Yukarıdaki balta denilen uçla smd sinden dipine yapamadığım çok az şey vardır. Bu ucun takılabildiği herhangi bir havya istasyonu almanız tüm işinizi görür. Tecrübe ile sabit.
Havya istasyonunun gönderdiğiniz resimdeki gibi büyük olmayıp masa üstünde çok yer kaplamamasının tercih sebebiniz olmasında fayda var. Aşağıdaki istasyonu yıllardır sorunsuz kullanırım. Çok hesaplıdır ve kalemlerini de heryerde uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"