Ortak şase

Başlatan Serk@n, 26 Aralık 2020, 09:59:14

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Projemde mcu, anfi ve hmi ekranı beraber kullanıyorum. Ekranın parlaklığını kıstığımda anfiye parazit geliyor. Demekki ekran parlaklığı pwm ile yapıldığından her parlaklık seviyesinde sanki org çalıyormuş gibi farklı tonlarda zayıf genlikli sesler anfiye etki yapıyor. Işığı tam açtığımda ise pwm.nin düşen kenarı olmadığından ses kesiliyor. Benim anladığım kadarıyla problem bu.

Birden fazla devreyi bazı projelerde birleşik olarak kullanmak zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla devrelerin şaseleri birleştiriliyor. Bu durumda da devrelerin birbirine parazit etkisi oluyor.

İnternette "devrelerin şaselerini ayırın" gibi  bazı tavsiyeler okudum. Fakat ne anlama geldiğini bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar konuyu açıklayabilir mi?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Serk@n

Yada sorunu çözmek için başka ne yapılabilir?

ete

Genellikle bu gibi sorunlara seramik kondansatörler ilaç olur. Ama nereye ne değerde takılacak ona biraz da senin karar vermen yada en doğrusu deneme yanılma ile bunu bulman gerekir.
Bir kere her elemanın beslemesine birer 100nf bağlamalısın. Besleme pozitif uç ile GND arasına.
PWM yi kerana veren belirli bir bacak var ise gelen ucu önce 1mf (elektrolitik)  ile genedeye bağla sonra o ucu 1K dirençten geçir ve diğer ucada aynı kondansatörü bağla. Böylece PWM sinyalini tam DC ye çevirmiş olursun.
Sorunun kaynağı üretilen PWM sinyali olarak gözüküyor. Bu sinyalin GND si digital GND kabul edilmeli ve işlemci ile Ekran GND lerinide digital GND olarak kabul edebilirsin. Anfi ise analog GND ye sahip olup onu digitalden ayırmaya çalışmalısın. İkisi arasında bir geçiş bağlantı olacak ise araya 1K direnç bağlayarak bu birleştirmeyi yapmanı öneririm.

Ete

Serk@n

Cevabınız için teşekkür ederim.

Hocam, hmi ekranın sadece +5V girişi, GND.si, TX ve RX.si var. Üzerinde kendi işlemcisi var. Usart haricinde ana devreden bağımsız. Tam ışıkta 120mA çekiyor. Sizden cevap almadan önce ekranın beslemesine paralel 47uF, 100nF bağlamıştım. Parazit biraz azalmıştı. Sizin tavsiyelerinizi haftaiçi deneme imkanım olacak.

Hocam şunları deneyip sonucu burada paylaşacağım. Belki forumdaki arkadaşlara da faydalı olabilir:

1. Hmi ekranın beslemesini 100nF ve haricinde başka kapasitörlerle denemek.

2. Pwm, tx-rx hattından bir geçiş yapamaz sanırım. Bunu zaten tx-rx.i sökerek anlayabilirim. Ama sorun bu pinlerde ise 1mF ve 1K.yı paralel olarak şaseye vereceğim. (Hocam burayı doğru mu anladım, emin değilim)

3. Analog devrenin şasesini 1K dirençle almak.

4. Bobinle şaseleri ayırmak. Belki bobin, pwm.e bir zorluk gösterebilir. DC.yi geçirir. Bunu da bir denemek istiyorum hocam. Bunu bir devre kartında görmüştüm. Mcu.nun analog vcc.sini bobinle ayırıp 10uF ve 100nF bağlanmış. Denemenin bir zararı olmaz.

gevv

Sorunu çözemezseniz ground izolatör entegrelerini deneyebilirsiniz

car+audio+ground+isolotion

Serk@n

Ekrana 27 ohm seri bir direnç ekledim. Ekran beslemesini 100uF ve 100nF ile destekledim. Gürültü istediğim seviyede olmasa da büyük oranda azaldı.

Serk@n

Pwm kaynaklı parazit tamamen giderildi. Devre şemasını paylaşıyorum.