Alçak Geçiren Filtre (LPF)

Başlatan ota, 30 Haziran 2021, 13:38:00

ota

Arkadaşlar merhaba, pic ile alçak geçiren filtreyi (LPF) yazılımsal olarak nasıl yapabilirim?

Hattuşa

nasıl bir sinyaliniz var ki filtreleme ihtiyacı duyuyorsunuz? derdiniz adc okuttuğunuz işlemde değerleri biraz stabil yapmaksa bunun bir çok tekniği var

ota

Alıntı yapılan: pro-TR - 02 Temmuz 2021, 09:04:47nasıl bir sinyaliniz var ki filtreleme ihtiyacı duyuyorsunuz? derdiniz adc okuttuğunuz işlemde değerleri biraz stabil yapmaksa bunun bir çok tekniği var

fotoğrafı jpg yap

Resim deki mavi sinyali filtrelemek istiyorum. Aslında ilk aklıma gelen alçak geçiren filtre olduğu için onu sordum.

Hattuşa

ustam şimdi burda filtreden önce neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz lazım, bunun için kriterlerinizi bilmek önemli, yani?
adc okuma süreniz ne kadar, ne kadar hızlı yanıt lazım? okuma anında sapma miktarı ne kadar örneğin adc okuttuğunuz max değer 900 adc min. değer 500 adc ve aradaki sapma 400 adc ve siz bunu stabilite sağlamak için ne kadar çok adc okutursanız o kadar filtreleme kolaylaşır, burda da hız önem arzediyor, herneyse uzatmayayım...
bu tip işlemlerde tek filtre bazen yetersiz kalıyor ki birkaç filtreyi peşpeşe yazmanız gerekir.

CCS bilmiyorum ama C veya basic olarak isterseniz basit filtreler söyleyebilirim.

en basitinden low pass filtre olarak 10 adet adc okutup karelerini alıp toplayıp 10 a bölüp çıkan sonucun karekökünü alırsanız RMS değerini almış olursunuz.
daha basit olarakta;

adcort=(adcort *0.99)+ (okunanadc *0.1)

bunu kullanabilirsiniz ama bunun yanıtı biraz yavaş olur

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: ota - 02 Temmuz 2021, 09:34:45

fotoğrafı jpg yap

Resim deki mavi sinyali filtrelemek istiyorum. Aslında ilk aklıma gelen alçak geçiren filtre olduğu için onu sordum.
mavi ile yeşil neredeyse iç içe birini kesersen diğeri de kesilir(filtrelenir). bu sinyali kaynağında yok etmek gerekir diye düşünüyorum ama sistemi bilmediğimiz için çok fazla fikir yürütemiyoruz.