W

Fotoselli Hırsız Alarmı

Başlatan wishes, 06 Mayıs 2012, 22:26:21

wishes

merhabalar. aklımda bir proje var. şimdi bizim bir arkadaş evde bir odada kuş besliyor. koruma amaçlı böyle bir şey geldi aklımıza. kapıdan biri geçerse fotosel görecek ama hemen ötmeyecek. mesela 15 saniye kadar bir bekleme süresi içinde kumanda panelinden şifre girilirse alarm çalmayacak. işin programlama aşamasını değil de bazı teknik bilgileri sormak istiyorum.

-evin tavanı tahta, biz fotoseli kuşların bulunduğu odaya koymak, kumanda panelini tavanı delip kablo çekerek arkadaşın odasına koymak istiyoruz. bunun için de 10 metre kadar bir mesafe söz konusu. 10 metrelik kablo ile fotoseli çalıştırabilir miyiz?
şu hareket sensörü işimizi görür mü?
http://www.direnc.net/DEVRELI-HAREKET-SENSORU,PR-7308.html

- hırsızı korkutacak kadar ses çıkaracak bir buzzer kullanmak istiyoruz. buzzer seçimimiz nasıl olmalı, yine aynı şekilde uzun mesafede buzzer'ı düzgün çalıştırabilir miyiz?
şu buzzer işimizi görür mü?
http://www.direnc.net/12V-DEVRELI-BUZZER-22MMCAP,PR-5283.html

diğer fikirlere ya da çözümlere açığım. teşekkürler.

has_artvin_li

Arkadaşım ben myoda iken böyle bir proje yapmıştım Ve çok da güzeldi hocam falan beğenmişti bütük okul konuşuyordu detaylarını Tabii o zamanlar bizim kumanda sistemimiz daha yeni olduğundan kimseler tarafından çok kullanılan bişiy değildi ;)

Sizin bu konuya ne kadar önem verdiğinizi yada ne kadar bütçe ayırdığınızı bilemiyorum ama gördüğüm kadarı ile o fotosel işinizi fazlası ile görecektir ve ayrıca uzun mesafeli kablo çekmenize de gerek yok;)

Udea nın Rf modulleri var Atx34 ile Arx34 hatta biraz pahalı ama Nrx34 de var bence bu işi ışıldak aküsü yada o kuşların bulunduğu odada ki pirizin enerjisi ile çözebilirsiniz rf vericili bir sistem yapıp fotoselin hareket algıladığında rf ile ana üniteye sinyal göndermesini sağlayarak uzun mesafe kablo çekme ve ses ile kuşların ürkmesini engelleyebilirsiniz ;)

Benim yaptığım sistemde güvenlik olarak uzaktan kumanda vardı şöyle ki fotosel hırsızı algıladığı anda bakıcının yada ortam sahibinin bulunduğu yerde sadece sahibin duyacağı kadar ses ile alarm çalıyo ve bir müddet bu alarm çalmaya devam edio sonra sahip kalkıp bir düğmeye basarsa sahibin orda olduğunu sistemin algılaması sağlanıyor sahip orda ise alarm susuyor ve belli bir müddet sonra istenilen bölgede ışığı yakıyordu (kuşların olduğu yer olabilir ) ve hırsızı şaşırtarak yakalamaya yarıyordu eğer hırsız sahip arasında bir olay olduğunu var sayıp sahip belli bir müddet içinde kumandadan sinyal yollamassa cihaz telefonu kullanarak yardım istiyordu eğer yakalamış ve kumanda ile sinyal yollamışsa sistemi resetlemesini bekliyordu...Tabi ki kumanda ile sistemi devre dışı edip tekrar devreye alabiliyorduk...

eğer sahip evde değil ve alarm çalınca düğmeye basmassa bu defa yine telefonu kullanıp hırsızın geldiğini haber veriyordu vs bu iş için o zamanlar atx34 kullanarak izmirden uzaktan kumanda kutusu alıp o devreyi kendimiz yapmış çalıştırmıştık ama şu an hepsinin hazırı var fazla uğraşmaya gerek yok...

Eğer rf kısmında uygundur derseniz yaptığım çalışmanın kodlarını yollayabilirim ayrıca farklı fikirlerde de konuşabiliriz....

wishes

telefonlu çözümü ben de önerdim ama evde telefon yokmuş :) daha basit ve ekonomik çözümlere yöneldik biz de. rf kısmı masraflı görünüyor, üstelik o konuda pek çalışmam olmadı ama merakımı da çekmiyor değil.