C kodundan anlayan birisi yardımcı olabilir mi ?

Başlatan DUHAN_, 06 Mart 2022, 20:04:08

DUHAN_

bir kaç sene önce  bir arkadaş  bir  devre çizmişti MQ 2 sensörü  ile sigara dumanı  algılama  şimdi  o devreyi ben yaptım ama sigara  dumanı algılamıyor. 7805 fazla ısınıyor  kodda  hata olabilir mi acaba tecrübeli arkadaşlar incelerse sevinirim..

Bu eki görüntüleyemezsiniz.

aRci

Merhaba;
devreye kaç volt veriyorsunuz 9v ve altı verirseniz ısınması azalacaktır. düşürülen voltaj ısıya sebep oluyor ayrıca akımında etkisi var. soğutucu takabilirseniz iyi olur. Bende bu sensörü test ettim sensör ilk olarak 2 - 3 dk ısınıyor ve daha sonra düzgün çalımaya başlıyor. sensör üzerinde ayar pot u olmalı mormal bir ortamda kalinbre edin ve sonra deneyin

DUHAN_

Alıntı yapılan: aRci - 06 Mart 2022, 20:13:31Merhaba;
devreye kaç volt veriyorsunuz 9v ve altı verirseniz ısınması azalacaktır. düşürülen voltaj ısıya sebep oluyor ayrıca akımında etkisi var. soğutucu takabilirseniz iyi olur. Bende bu sensörü test ettim sensör ilk olarak 2 - 3 dk ısınıyor ve daha sonra düzgün çalımaya başlıyor. sensör üzerinde ayar pot u olmalı mormal bir ortamda kalinbre edin ve sonra deneyin

devreyi 12 V DC  ile  besliyorum.  evet  10 -15 saniye ısınması gerekiyor. 
acaba sigara  dumanı dışında başka ne dumanını algılar bu devre kağıt yaksak olu mu  ??
evet arkasında  ayar potu var neye göre ayar yapacaz onu  ????

aRci

ben soba için denemeştim sobanın tütmediği zaman evin içinde sensör ışığı yanasıya kadar potu çevirin yandığı yada sinyal çıkışı verdiği anda durun daha sonra potu yavaşca geri çevirin ve led sönünce durun. kısacasına ortam havasının sensör tarafından sınırını belirleyin. ardından duman oluşturarak test edin.

ben bu şekilde denemiştim ama ne varki evi test için duman basmaya çalışmadım ne kadar doğru oluyor bende bilmiyorum.

DUHAN_

Alıntı yapılan: aRci - 06 Mart 2022, 20:27:59ben soba için denemeştim sobanın tütmediği zaman evin içinde sensör ışığı yanasıya kadar potu çevirin yandığı yada sinyal çıkışı verdiği anda durun daha sonra potu yavaşca geri çevirin ve led sönünce durun. kısacasına ortam havasının sensör tarafından sınırını belirleyin. ardından duman oluşturarak test edin.

ben bu şekilde denemiştim ama ne varki evi test için duman basmaya çalışmadım ne kadar doğru oluyor bende bilmiyorum.

sensörün arkasında  pot var çevirince  yeşil  ışık  yanıyor o ney peki ???

aRci

O ısık sensorun cıkısını size gösteriyor. bendeki sensör de ısık yanınca dıo pini gnd ye cekiyordu. yanlış hatırlamıyorsam

DUHAN_

Alıntı yapılan: aRci - 06 Mart 2022, 20:55:43O ısık sensorun cıkısını size gösteriyor. bendeki sensör de ısık yanınca dıo pini gnd ye cekiyordu. yanlış hatırlamıyorsam

valla  şimdi  sonuç olarak ne yapacaz  analamadım  ???
bu devreyi sigara  dışında neyle test ederiz  ???

alisumer

Nasıl bir teknoloji kullanıyorsun bilmiyorum ama Dumanın tütündenmi tezektenmi geldiğini anlayan sensör NASA da var bir duman ile dene işte
Hep meraktan

DUHAN_

Alıntı yapılan: alisumer - 08 Mart 2022, 01:35:24Nasıl bir teknoloji kullanıyorsun bilmiyorum ama Dumanın tütündenmi tezektenmi geldiğini anlayan sensör NASA da var bir duman ile dene işte

dalga mı  geçiyorsunuz  ??  biliyorsanız  söyleyin ...

DUHAN_

koca forumda  şu devrenin kodlarını inceleyecek kimse  yok mu ???

alisumer

kardeşim duman dumandır karbondioksit karbonmonoksit azot dioksit falan. aşağı yukarı aynı yani  hepsi sensörün sadece nikotini algılamıyorsa  . neyini anlamadın evi yaksan da aynı gazlar çıkacak sigara yaksanda.sen sormuşsun sigara harici ne ile test edeyim diye  neyinle dalga geçicem
Hep meraktan

Pepe

Önce 30 saniye sensörün sıcaklık almasını bekleyin ve ardından girişte ölçüme başlayın 3.9v'dan daha yüksek bir voltaj varsa ledler ve röle yanar butona basılırsa evet söner ama ledler söner 3.9 v onları tekrar etkinleştir

DUHAN_

Alıntı yapılan: alisumer - 08 Mart 2022, 21:56:20kardeşim duman dumandır karbondioksit karbonmonoksit azot dioksit falan. aşağı yukarı aynı yani  hepsi sensörün sadece nikotini algılamıyorsa  . neyini anlamadın evi yaksan da aynı gazlar çıkacak sigara yaksanda.sen sormuşsun sigara harici ne ile test edeyim diye  neyinle dalga geçicem

öyle desene kardeşim daha  tezek nasa  ne karıştırıyon  ???

DUHAN_

Alıntı yapılan: Pepe - 09 Mart 2022, 02:11:32Önce 30 saniye sensörün sıcaklık almasını bekleyin ve ardından girişte ölçüme başlayın 3.9v'dan daha yüksek bir voltaj varsa ledler ve röle yanar butona basılırsa evet söner ama ledler söner 3.9 v onları tekrar etkinleştir

ayne hocam önce  15 saniye  bekliyoruz  sensör ısınıyor  sonra ledler yanıp  sönüyor  ama şöyle bir durum var devrede  çizen arkadaş 78L05 koymuş ama biz  normal 7805 taktık onuda ters takmışız  herhalde  ??

mehmet

ADC, bilgisi  200 'den büyükse, denmiş.
Bu değeri kendi sensörünüze göre kalibre
etmeniz gerekecek.

(5/1023)x200 ≌ 0,978V
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr