parazitli kesme

Başlatan Celal Kızılırmak, 07 Eylül 2022, 05:04:07

Celal Kızılırmak

ustalarım iyi çalışmalar.pbp 16f628a kesme olusturuyorum ama etrafta olusan manyetin alandan etkileniyor ve kesme olusuyor.sadece kesme etkileniyor diger programlar problem çıkartmıyor nasil bir yol izlemeliyim. teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Serk@n

-Osiloskobunuz varsa güç kaynağına bağlayarak parazitin oluşma anını ve nasıl bir parazit oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz.

-Kesmeden kaynaklı değil de, kesmeden sonra çalışan devre elemanlarının çektiği akımdan öncelikle şüphelenmek gerekebilir. O esnada güç kaynağı çekilen akımı karşılamıyor olabilir.

-Güç kaynağı çıkışına 100 nF kondansatör eklemek.

-Güç kaynağı çıkışına seri 100 uh bobin eklemek.

-Parazit yapan devre elemanlarının şaselerini ayırabilirsiniz.

-Role gibi bir eleman kullanıyorsanız bobin uçlarına ters bir diyot bağlayabilirsiniz ve optoküplör ile sürebilirsiniz.

Söyleyebileceklerim şimdilik bunlar.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Celal Kızılırmak

role sürüyorum lambayi açıp kapatiyorum lamba yaninca veya sönünce program içersinde kesme işlemine gidiyor sadece kesme islemine ama roleden lambayi ayırırsam aç-kapa yaptığımda problem olmuyor

rexo

Alıntı yapılan: Celal Kızılırmak - 07 Eylül 2022, 08:52:23role sürüyorum lambayi açıp kapatiyorum lamba yaninca veya sönünce program içersinde kesme işlemine gidiyor sadece kesme islemine ama roleden lambayi ayırırsam aç-kapa yaptığımda problem olmuyor

Eğer doğru ve çabuk cevap almak istiyorsan aşağıda yazdıklarımı yapın.

Şemanı ver.
PCB var ise resmini yok ise deney tahtasının resmini ver.
Programını ver.

Serk@n

Evet şema önemli. Bu durumda tahmin yapmak zorunda kalıyoruz. Roleyi sürmek için kullandığınız transistör uygun olmayabilir. 2n222, bc547, bc548 kullanabilirsiniz. Eğer BD serisi bir transistör kullanıyorsanız, güç kaynağından fazlaca akım çeker. Bu da işlemcinizin reset atmasına sebebiyet verebilir.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.