Frekans yükseltme

Başlatan designer.21, 05 Kasım 2022, 21:04:41

designer.21

S.a. ustalarım herkese kolay gelsin.
555 ile 30 kHz bir astable osilator yaptım,  bu 555'in çıkışı malum 5 voltu geçmiyor. Ben bu 555 çıkışını transistor kullanarak 10 volt civarı bir çıkış yapmak istedim ama transistor sağlıklı bir çıkış veremedi, hazır amfi devresi kullandım yine olmadı.

Şimdi ben bu 555'in 30 kHz frekans çıkışını nasıl bir devre ile aynı frekansı 10 volt civarı bir çıkış elde edebileyim.

Umarım anlatabilmişimdir. Bir fikir verebilirseniz çok sevinirim

mehmet

555, 10V da çalışmaz mı?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

designer.21

Ben bu 555'i hep 5 volt ile çalışıp çıkış voltajı ise 5 volt civarı biliyordum. Cevabınızdan sonra bakayım dediğim de ise

Besleme gerilim değeri ise 4.5 ile 16V arasında değişebilir.

3) OUTPUT
Türkçe olarak Çıkış bacağı denir. Yüksek çıkış seviyesinde besleme geriliminin yaklaşık 1.7V altında gerilim sağlar.

Gibi bilgilere ulaştım. Valla kendimden utandım :(

Yarın bu şekil bir deneyeyim bakalım sonucu ne olacak.

designer.21

Ben bu 555 ile istediğim 12 voltluk çıkış frekansını aldim. Çıkışı osiloskop ile  ölçtüğümde 30 kHz çıkışı da görüyorum. Buraya kadar sıkıntı yok. normalde insan kulağı bu frekansı duymaması lazım, fakat çıkışa buzzer taktığımda ötme sesi duyuyorum. Şimdi ben olayları mı karıştırdım yoksa başka bir durum mu var : )

mehmet

20 Hz ile 20.000Hz arasını genç kulaklar
duyabilir.
Tabii ses seviyesi de önemli. Yaş arttıkça
duyulabilen üst seviye düşer.

30.000 Hz duymanız mucize olurdu zaten. ;D
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

designer.21

yok mehmet hocam, olağanüstü bir yok ta :) nerede hata yapıyorum anlamıyorum. biraz daha kurcalayalım bakalım

ete

Buzzer'i kare dalga ile sürüyorsun. Sonuçta kare dalganın bir konumunda buzzer tetik alır bir konumundaki low da bırakır. İllaki sıralı kare dalga formunu takip edecek diye bir kural yok ama buda genelde cızırtı şeklinde duyulması gerekir. Duyduğun düzgün bir kare dalga formunun buzzerden yansıması şeklinde ise o sinyalin frekansından şüphe etmek gerekir.

Bu sinyali bir şekilde sinüse yakın bir forma sokup düşük güçlü bir anfi üzerinden kaliteli bir tweeter'a ver bakalım ses duyabilecekmisin.
Bana kalırsa buzzer bu tür testler için uygun bir eleman değildir.

Ete

designer.21

Teşekkür ederim Ete Hocam, uygulayacağım bu yöntemi

Serk@n

Bu frekansla buzzerdan çıktı almak istiyorsanız insan kulağının duyamayacağı frekansları veren buzzerlar var. Mesafe ölçmek, köpek kovmak gibi işlerde kullanıyorlar. Ultrasonik buzzer şeklinde araştırma yapabilirsiniz. 30 kHz.in işitilemez olduğunu bu buzzerla test edebilirsiniz.  :)

Duyduğunuz ses ise buzzerin kapasitesini aşan bir frekansa maruz kalması ile 30 kHz. ile alakası olmayan duyma aralığında oluşan bir frekans sonucunda çıkardığı bir sestir.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

designer.21

Alıntı yapılan: Serk@n - 07 Kasım 2022, 00:26:13Bu frekansla buzzerdan çıktı almak istiyorsanız insan kulağının duyamayacağı frekansları veren buzzerlar var. Mesafe ölçmek, köpek kovmak gibi işlerde kullanıyorlar. Ultrasonik buzzer şeklinde araştırma yapabilirsiniz. 30 kHz.in işitilemez olduğunu bu buzzerla test edebilirsiniz.  :)

Duyduğunuz ses ise buzzerin kapasitesini aşan bir frekansa maruz kalması ile 30 kHz. ile alakası olmayan duyma aralığında oluşan bir frekans sonucunda çıkardığı bir sestir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu açıklamanız benim bugün yaptığım tüm araştırmaların bir özeti olmuş resmen :)
Şimdi ilk hedefim karaköy'e gidip 30 khz üzeri frekans aralığına sahip bir buzzer aramak olacak.

ete

Yeri gelmişken bir tecrübemi aktarmak isterim.
Bir kaç sene evvel bir hayvan kovucu sistem üzerinde çalışıyordum kullandığım yöntem sürekli olarak frekansı değişen ve frekans aralığı 25-50 Khz aralığında olan değişken bir sistem idi.
Yaptığım sistemi denerken bir tweeter kullanıyordum. Tweeter'ı sırf bu iş için almıştım ve üzerinde 10.000-50.000 Hz diye frekans aralığı yazıyordu. Ne yazıkki bu tweeter bu ferkanslara çıkamadı ve garip garip cızırtılar çıkardı. Sonra yeniden çarşıya çıkıp araştırdım ve 3 farklı tweeter aldım. Birisi epeyce pahalı idi ve satıcı çok kaliteli olduğunu ve çok yüksek frekanslara çıkabildiğini söylüyor idi. Birisi orta fiyatta diğeride ucuz idi. Fiyat aralığı o zamanki şartlarda ve günümüz TL değeri ile 1,5 TL - 20 TL ve 50 TL gibi değer aralığında idi.
Bu tweeterlardan en başarılı olanı 1,5 TL lik eleman çıktı. Diğerleri fiyasko idi resmen.
Bu arada aklıma gelmiş iken ölçüm meselesinde şöyle bir yöntem kullandım.
ELimde çok kaliteli bir mikrofon vardı. Frekans aralığı 10 Hz - 100.000 Hz olarak belirlenmiş. Marka aklımda değil ama çok bilinen markalardan birisi.
Tweeter'ı önüne koyup mikrofon çıkışına Skop ile bakıyordum. Verdiğim sinyal yine kare dalga değişken frekanslı ve değişken duty değerli bir sinyal olup bu sinyali skopda ancak 1,5 TL lik tweeter ile görmüştüm. Sonucu sistemi isteyen arkadaşa bildirince kendisi Çinden sırf bu iş için yapılmış tweeter lar getirtti ve kullandı. Maalesef bizim piyasadakiler bu işe pek uygun çıkmadılar. Bu nedenle her gördüğüne inanma ve iyice araştır. Belki pet konusu ile ilgli tweeter lar gelmiştir şimdi piyasamıza ama dikkatli ol.

Ete

designer.21

Alıntı yapılan: ete - 07 Kasım 2022, 08:34:12Yeri gelmişken bir tecrübemi aktarmak isterim.
Bir kaç sene evvel bir hayvan kovucu sistem üzerinde çalışıyordum kullandığım yöntem sürekli olarak frekansı değişen ve frekans aralığı 25-50 Khz aralığında olan değişken bir sistem idi.
Yaptığım sistemi denerken bir tweeter kullanıyordum. Tweeter'ı sırf bu iş için almıştım ve üzerinde 10.000-50.000 Hz diye frekans aralığı yazıyordu. Ne yazıkki bu tweeter bu ferkanslara çıkamadı ve garip garip cızırtılar çıkardı. Sonra yeniden çarşıya çıkıp araştırdım ve 3 farklı tweeter aldım. Birisi epeyce pahalı idi ve satıcı çok kaliteli olduğunu ve çok yüksek frekanslara çıkabildiğini söylüyor idi. Birisi orta fiyatta diğeride ucuz idi. Fiyat aralığı o zamanki şartlarda ve günümüz TL değeri ile 1,5 TL - 20 TL ve 50 TL gibi değer aralığında idi.
Bu tweeterlardan en başarılı olanı 1,5 TL lik eleman çıktı. Diğerleri fiyasko idi resmen.
Bu arada aklıma gelmiş iken ölçüm meselesinde şöyle bir yöntem kullandım.
ELimde çok kaliteli bir mikrofon vardı. Frekans aralığı 10 Hz - 100.000 Hz olarak belirlenmiş. Marka aklımda değil ama çok bilinen markalardan birisi.
Tweeter'ı önüne koyup mikrofon çıkışına Skop ile bakıyordum. Verdiğim sinyal yine kare dalga değişken frekanslı ve değişken duty değerli bir sinyal olup bu sinyali skopda ancak 1,5 TL lik tweeter ile görmüştüm. Sonucu sistemi isteyen arkadaşa bildirince kendisi Çinden sırf bu iş için yapılmış tweeter lar getirtti ve kullandı. Maalesef bizim piyasadakiler bu işe pek uygun çıkmadılar. Bu nedenle her gördüğüne inanma ve iyice araştır. Belki pet konusu ile ilgli tweeter lar gelmiştir şimdi piyasamıza ama dikkatli ol.

Ete

Bu değerli yorum ve katkılarınız için çok teşekkür ederim Hocam. Benim de amacım köpek kovucu bir devre yapmak. Gruplarda ve forumlarda çeşitli devreler mevcut, ve bu devreler de hep buzzer deniyor hoparlör deniyor, fakat kimse malzeme ile ilgili bilgilendirme yapmıyor. Bu buzzerlarin o frekansı karşılayamacagini hiç kimse yazmıyor. Çin sitelerinde 40 khz aralığında buzzerlar var ama orayı son çare olarak düşünüyorum öncelikle karaköy e bi gidip, yaptığınız yorumları da baz alarak biraz araştırayim duruma bakayım diyorum.

Serk@n

https://www.direnc.net/arduino-ultrasonic-sensor-hc-sr04?language=tr&h=00d7187d&gclid=CjwKCAiA9qKbBhAzEiwAS4yeDfYzvaTycW8okCQHj6Tlgzn0r1b0zmZFzu7EmT1diqyH6eT6zeJ0tRoCztYQAvD_BwE

Şu arduinoyla beraber meşhur olan mesafe ölçüm sensörü var, hc-sr04. Üzerindeki sensörlerden birisi gönderici diğeri alıcı. Pahalı bir malzeme değil. Üzerinden sökülüp veya modül olarak kullanılabilir.

designer.21

Serkan hocam bende bunların ayrı şekilde hem alıcı hem verici olanı var.  Fakat bunun çalışma şeklini ve mantığını bilmiyorum. Bunlar voltaj verilince direk 40 khz ses mi çıkarıyor yoksa frekansı, verilen voltaja göre değişiyor mu

Serk@n

Hocam sensör hakkında biraz bilgi edinmeye çalıştım.

Gönderme pinine 10uS lojik 1 gönderilince ultrasonik buzzer 8 adet 40 kHz. frekansında kare dalga pals gönderiyor.

Bazı bilgiler de net değil. Neticede modül üzerinde bir devre var. Devre bu şekilde tasarlanmış. Üzerinde kristal var. Tetik sinyali alınca frekansı üretip 8 pals olacak şekilde sensörden çıktı alıyor. Yani bu frekansı üretmek, buzzerin değil devrenin marifeti. Benim anladığım bu.

Yani buzzer sadece çıktı olarak kullanılıyor, gibi görünüyor.

Devrede kullanılan buzzer hakkında da sağlıklı bir veriye ulaşamadım. Ama 40 kHz.de çalışan neden 30 kHz.de çalışmasın, diye düşünüyorum.

Ben sizin yerinizde olsam şöyle bir deney yapardım:

Modül üzerinden iki sensörü de söküp yaptığınız 30 kHz. üreten devrenin çıkışına TX sensörünü, bir osiloskop girişine RX sensörünü takardım. Belki mikrovoltlar seviyesinde olabilir, bu alıcı sensörü mikrofon gibi düşünerek osiloskop ya 30 kHz. sinyali görmeye çalışırdım.

Çalışma prensibi şu fotoğrafta var.