expkits ve PBP kurulumu.

Başlatan oguzerdal, 07 Ocak 2023, 01:41:26

oguzerdal

Pİc Basic Pro Expkit kartını görmüyor mu? Animate özelliği başka türlü çalışmıyor herhalde. MpLab'ın beğendiği kartları mı görüyor ? Compile edip hex dosyayı oradan çekip yüklemeye mecburuz sanırım. Detaylı bilgi verebilen var mı?

ete

Kartı görmeyi becerecek olan PBP değil MCS dir. Ancak bu iş düşündüğün kadar kolay bir iş değil sanırım. Bir nevi deveye hendek atlatmak gibi bir şey.

expkits kartı üzerindeki programlayıcıda pickit2 nin klon versiyonu olması gerek.
Aşağıda bir pickit2 programlayıcı kartının MCS içerisinden görülmesini sağlayan açıklamayı vereyimde sende olayın karmaşıklığını anla biraz. Doğrusu bu kadar zahmetee girmektense işlemciyi alıp kendi arayüzünde zif sokete takıp programlamayı tercih ediyorum.

Bir Pickit2 programlayıcının MCS içerisinden "compile & program" butonu ile kullanılması;

işe başlamadan önce Pickit2 klasörünün yerini bulun daha sonra o yer lazım olacak.

2) Daha sonra MCS yi aç,

3) View menüsünde  "Compile & Program Options" seçeneğini seç

4) Üstte 3 adet buton göreceksin en sonda "Programmer" butonuna tıkla

5) "Add New Progremmer" butonuna tıkla

6) Create a new programmer entry  seçeneğini seçili hale getir (dairesine tıkla) ve altta "Next" butonunu tıkla

7) Gelen ekranda  "Display Name" kutusuna  PICKit2 CMD  yaz. Next butonuna tıkla

8) Gelen ekranda "Programmer File Name:" kutusuna  "pk2cmd.exe" yaz ve next i tıkla

9) Gelen ekranda manuel bulmayı seçip  pickit2 klasörü içinde yer alan "pk2cmd.exe" isimli programın yerini veya kendisini göster ve nexti tıkla

10) Gelen Ekranda Parameters kutusuna     -pPIC$target-device$ -f$hex-filename$ -M -R -T -h2       ibaresini kopyalayıp yapıştır.                      /PPIC$target-device$ /f$hex-filename$ /E /M /Y /R /H2

11) Finished butonuna tıkla işlemi bitir.

Bu aşamadan sonra MCS de ekranın üst sol tarafında yer alan iki butondan soldaki yalnızca derleme yaptırıyor idi onun hemen sağında olan butonda hem derleme hemde programlayıcıyı çağırıyor idi. İşte kullanacağın buton bu olacaktır.
Programda değişiklik yaptıktan sonra ;
- Önce ZIF sokete boş pic'i takıyorsun
- sonra gelip ya dediğim butona yada F10 tuşuna basıyorsun
- biraz sonra ekrana boş bir DOS ekranı gelecek ve programlayıcıda kırmızı ışık yanacaktır.
- Biraz sonrada işlem bitecek ve pic'in programlanması bitecektir.

Bu işi 5-6 sene önce denemiştim. O zamandan bu yana programlarda bir değişiklik olmadı ise bu sistemin pickit2 kartı için (belkide aynı yöntemle pickit3 kartı için) çalışması beklenir.

Açıklamadan anlaşılacağı üzere bu ayarlamadan sonra sistem normal çalışma uygulamasından çıkıp cmd "command" özellikli uygulamaya geçecektir.

Normal şartlarda aynı işlemi exprog uygulaması içinde kullanabiliyor olman gerekir. Ancak exprog uygulamasının cmd si bulunmuyor (en azından benim klasör içerisinde yok) bu durumda bu kartı mcs ile kullanabilmen zor gözüküyor. Zira command özellikli program uzaktan komut vererek programlamayı yaptırmaktadır. Normal arayüz bu özellikte değil.

Ete

oguzerdal

Sayın ETE bey hızlı cevabınız için teşekkürler. Aslında 10. maddeye kadar geldim ondan sonrasını bilemedim. Göktuğ bey'i de rahatsız etmek istemiyorum. Ama ICD compile, Run, Step, animate vs.... satırı da çalışsa tabii ki süper olurdu. Yani anladığım kadarıyla Expkit kartının yazılımının clon olması şartıyla yazdıklarınız gerçekleşebilir.Öyle anlıyorum ben.

oguzerdal

ETE hocam, şöyle bir gelişme oldu: 7. maddeye Exprog dedim ve Find auto..... dedim. Kendisi buldu, exprog'u açtı ve programladı. Ama PBP içindeki Run,Step,Animate vs...aktive olmadı. Biraz daha gayret etsek oacak belki. Lütfen yardım. Ucuna geldik, etrafında dolanıyoruz gibime geliyor. ( 10.maddeye de kopyala yapıştır dediğiniz satırı girdim )

ete

Bu konuda başka bir şey ekleyebilmem mümkün değil maalesef. Kimse bu konularla uğraşmamış anlaşılanki aratınca bir şey çıkmıyor. Deneme yanılma bir şeyler sen yapacaksın artık.

Ete

onurinci

eğer yanlış hatırlamıyorsam PBP içindeki Run,Step,Animate 18Fxx yada çok sınırlı sayıda bir kaç çip içindi.geliştirilmedi öyle bırakıdı diye duymuştum.ben hiç kullanmadım.COF dosyası çıkarabiliyorsan,Proteus ile yola devam edersin..

oguzerdal

Onur İnci bey haklısınız , 16F628'de aktif oluyor, F84de olmuyor. İncelemeye değer bulmamışlar :) .  Çok teşekkürler.