Derleme hatası..

Başlatan onurinci, 29 Ocak 2023, 18:35:59

onurinci

Hocam selam çok evvel aldığım bir kitap ve içinden çıkan disketi zar zor okutturup USB flash'a attırdım.acaba dosyamı bozuldu yazarın diske koyduğu Orijinal dosya gayet güzel çalışıyor.
ben derleyeyim dediğim zaman > işaretine hata veriyor.bunu kaldırdığımda derleniyor fakat sadece 1 tuş çalışıyor,orijinal Hex'te tüm tuşlar güzel çalışıyor.ben programın üst kısmını sadece güncel hale getirdim.alt kısmında bir şeye dokunmadım.
#CONFIG
 __CONFIG _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _MCLRE_OFF &_PWRTE_ON & _CP_OFF & _LVP_OFF & _BODEN_OFF 
#ENDCONFIG

REM 16F628A
DEFINE OSC 4

'INCLUDE"MODEDEFS.BAS"

TRISA= %00000000 : PORTA= 0
TRISB= %11111111 ': PORTB= 0

Pos  VAR BYTE ;WORD
Pos2 VAR BYTE ;WORD

CLEAR
Pos= 0 

Start:
 IF PORTB= 0 THEN Pos= 1
;*******************************************************************************
 IF PORTB= >1 AND  Pos= 1 THEN  Pos2= 1  ; derletmiyor ( > ) iptal et derliyor
;*******************************************************************************        
 IF Pos2= 1 THEN

HIGH PORTA.2 : PAUSE 1000   ' 10000 mS
    LOW  PORTA.2 : PAUSE 1      ' 1 mS

Pos= 0
Pos2= 0

ENDIF

GOTO Start

onurinci

IF PORTB >0 AND  Pos= 1 THEN  Pos2= 1  ; derletmiyor ( > ) iptal et derliyor

böyle yazınca düzeliyor,fakat yazar bunu kitap haline getirdiği için defalarca kontrol etmiştir diye düşünüyorum

aRci

Merhaba ifadeyi birde ">=" bu şekilde deneyin
IF PORTB>=1 AND  Pos= 1 THEN  Pos2= 1  ; derletmiyor ( > ) iptal et derliyor

ete

sorunun sebebi," = > " Büyüktür işareti ile eşittir işareti arasında boşluk olmamalı. Olursa hata verir.

Arci de aynı noktayı işaret ettmiş zaten.

Ete

onurinci

hocam çok teşekkür ederim,aRci ayrıca sizede.
yaşım biraz ileri,bazı şeyleri daha rahat algılayabilmek için = işaretine dayalı sembol ve karakterleri bir boşluk koyarak daha anlaşılır hale getiriyordum,bunu hiç düşünemedim,demeki kod'u ben bozuyormuşum,kulağıma küpe olacak tekrar teşekkür ederim..

ete

Onur,

Yaşından çok şikayet etme 50 yaşından sonra insan gönlündeki hissettiği yaşta oluyor.
Benden yaşlıda değilsin üstelik!!!.

Ete