Mplab X IDE ve Asm.

Başlatan oguzerdal, 10 Mart 2023, 17:32:04

oguzerdal

Bilgisayarda MPlab 8.92 var. X IDE 6.05 var. Asm programlarını nasıl compile edebilirim? Kısaca bir link verebilirseniz memnun olurum. Araya araya gözler gidiyor.Mplab IDE'de yapıyorum tabii ki ama X IDE'de bulamadım.

ahmet_zxc

direk içinde bir komutla bundan sonra asm yazacağım diyebiliyorsun diye biliyorum.

bizim c lerin içinde bazen asm yazdığımız programlarımız var.

ama işi yapan ben olmadığımdan tam olarak tarif edemiyorum

oguzerdal

Teşekkürler ilginiz için. MPlab IDE'de yazdığım programı X IDE içine atıyorum (X IDE içinde yazmayı denemedim daha) ama Hex dosya çıkmıyor,başka problemler de yazıyor. MPlab IDE'yi gayet iyi kullanıyorum. Eee o zaman asm yazacaksan ne işin var X IDE ile , C kullansana diyeceksiniz. Ona da yakında geçeceğim,artık X IDE'yi kullanmalıyım diye geçirdim içimden.

onurinci

X-IDE daha üst kullanıcılar için Allocate ve Reallocate'seçenekleri var bizim klasik Bank değişimini ve Tris ile Status'ü beğenmez .Hata ayıklama ve uyarı mesajları daha odaklı diye tercih etmiştim,baktım 4.7kB Hex çıkarttığımız program,5.0kB oluyor.kötü değil belkide ben hakim olamıyorum.
Normal MPLAB Quick derleyebiliyor.X-IDE ise Proje dosyası oluşturmadan yerinden kımıldamıyor.,yada bana zor geliyor,dediğiniz gibi kolayı varken....