UPS-MCU haberleşme

Başlatan Serk@n, 02 Nisan 2023, 00:30:52

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar ve Ramazan ayınızın hayırlara ve berekete vesile olması dua ve dileklerimle...

Bazı UPS.lerin bir network cihazı olarak ethernet üzerinden bilgi alış-verişi yapabildiğine dair kabaca bir bilgim var.

Fakat UPS.ler ile serial haberleşme yapabiliyor muyuz? Bu konuda sizlerden kabaca bir ön bilgiye ihtiyacım var. Bir projemde UPS.in durumunu görmem gerekiyor.

Bu şekilde veri haberleşmesi mümkün ise tavsiye ettiğiniz bir UPS markası var mı? Gücü 1 KVA civarında düşünüyorum.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ahmet_zxc

üzerinde rs232 çıkışı olan ups lerden alıp (çoğunda var)

ethernet 232 converter ile network ün farklı bir noktasındaki cihazını sanki yanında gibi izleyebilirsin.

Serk@n

Bu durumda ağ üzerinden UPS.i izleyebilmem için ethernet protokolü ile veri alış-verişi yapmam gerekir. SPI-ethernet converter var elimde. Fakat henüz hiç kullanmadım.

ahmet_zxc

bence ups i eline al rs232 ile haberleş.

sonraki adım 232 yi ethernet üzerinden taşımak olsun.

psyco744

Merhabalar hocam yardımcı olur mu bilmiyorum ama upslerde SNMP kartları var kontrol etmek isterseniz diye linki aşağıda bırakıyorum.

https://www.n11.com/urun/apc-apv9601-easy-ups-online-snmp-karti-1560726

eğer ups'inizde snmp kartı takacağınız bir soket mevcur değil ise yine ups'de rs232 çıkış üzerinden ethernet dönüştürü  kullanarak uzaktan erişim sağlayıp ups'i kontrol edebilirsin.restart etme ,gelen voltajo görme, ups'i hangi durumda olduğunu görmek gibi işlemleri web arayüzünden yapabiliyorsunuz.
Not=Rs323 ethernet dönüştürücelerin adaptörlü olanları var onları tavsiye ederim .
Ups olarak Makelsan Powerpack se 1000 var önerebileceğim (profesyonel olarak kullanıyoruz oldukça fazla elimizde mevcut )dediğim gibi bu upste SNMP girişide var rahatlıkla kontrol edebilirsiniz,SNMP kartına nasıl ıp atayacağınızı çözemezseniz yardımcı olurum

Serk@n

Alıntı yapılan: psyco744 - 06 Nisan 2023, 12:19:12Merhabalar hocam yardımcı olur mu bilmiyorum ama upslerde SNMP kartları var kontrol etmek isterseniz diye linki aşağıda bırakıyorum.

https://www.n11.com/urun/apc-apv9601-easy-ups-online-snmp-karti-1560726

eğer ups'inizde snmp kartı takacağınız bir soket mevcur değil ise yine ups'de rs232 çıkış üzerinden ethernet dönüştürü  kullanarak uzaktan erişim sağlayıp ups'i kontrol edebilirsin.restart etme ,gelen voltajo görme, ups'i hangi durumda olduğunu görmek gibi işlemleri web arayüzünden yapabiliyorsunuz.
Not=Rs323 ethernet dönüştürücelerin adaptörlü olanları var onları tavsiye ederim .
Ups olarak Makelsan Powerpack se 1000 var önerebileceğim (profesyonel olarak kullanıyoruz oldukça fazla elimizde mevcut )dediğim gibi bu upste SNMP girişide var rahatlıkla kontrol edebilirsiniz,SNMP kartına nasıl ıp atayacağınızı çözemezseniz yardımcı olurum

Teşekkür ederim, bunu denemek istiyorum. Çözemezsem buradan sizden yardım isterim.

Ben şuan yurtdışındayım. N11'e sanırım bu yüzden giremiyorum. Başka bir link verme inkanınız var mı?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Serk@n - 09 Nisan 2023, 21:27:32Teşekkür ederim, bunu denemek istiyorum. Çözemezsem buradan sizden yardım isterim.

Ben şuan yurtdışındayım. N11'e sanırım bu yüzden giremiyorum. Başka bir link verme inkanınız var mı?
hocam; 
n11 deki arkadaşın verdiği linkte bu ürün var..
Apc APV9601 Easy Ups Online Snmp Kartı

apc marka ups lere takılan haberleşme kartı.

https://www.apc.com/au/en/product/SMC1500IC/apc-smartups-c-line-interactive-1500va-tower-230v-8x-iec-c13-outlets-smartconnect-port-usb-and-serial-communication-avr-graphic-lcd/

böyle bir ürün var, aynı güçteki ups lere göre 5 ila 10 kat yüksek fiyatlı.
rs232 ethernet dönüşümüyle uğraşmak istemez iseniz bunu kullanabilirsiniz.

Serk@n

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 10 Nisan 2023, 10:02:09hocam; 
n11 deki arkadaşın verdiği linkte bu ürün var..
Apc APV9601 Easy Ups Online Snmp Kartı

apc marka ups lere takılan haberleşme kartı.

https://www.apc.com/au/en/product/SMC1500IC/apc-smartups-c-line-interactive-1500va-tower-230v-8x-iec-c13-outlets-smartconnect-port-usb-and-serial-communication-avr-graphic-lcd/

böyle bir ürün var, aynı güçteki ups lere göre 5 ila 10 kat yüksek fiyatlı.
rs232 ethernet dönüşümüyle uğraşmak istemez iseniz bunu kullanabilirsiniz.

Eyvallah çok sağol.

Serk@n

Bugün bir UPS firması ile görüştüm. Ağdan UPS.in durumunu görmek ve kontrol etmek için "Megatec SNMP" diye UPS.e ekstra bir kart ilave ederek bu işlemi yapıyorlarmış. RS-232 sadece program atma işine yarıyormuş.

Yani ağa bir kamera ekleyerek ip.den arayüzüne girmek gibi bir işlem yaparak UPS kontrol edilebiliyormuş.

Serk@n

Bu kartın maliyeti 150 dolar civarındaymış

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Serk@n - 14 Nisan 2023, 21:28:44Bugün bir UPS firması ile görüştüm. Ağdan UPS.in durumunu görmek ve kontrol etmek için "Megatec SNMP" diye UPS.e ekstra bir kart ilave ederek bu işlemi yapıyorlarmış. RS-232 sadece program atma işine yarıyormuş.

Yani ağa bir kamera ekleyerek ip.den arayüzüne girmek gibi bir işlem yaparak UPS kontrol edilebiliyormuş.
hocam hede fiyatın, uygulama amacın vb konuları bilmediğimizden çok fazla yönlendirme yapamıyoruz.

bu ups firması sadece kendi ürünlerinden bahsetmiş.

birçok ups de rs232 ups in mevcut durumunu izlemekte kullanılıyor.
çok basit ve ucuz bir rs232 ethernet converter ile ups i ethernete bağlayabilir istediğin yerden cihazın seri bağlantı yapan programı(app-exe) ile cihazı izleyebilirsin.

Serk@n

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 15 Nisan 2023, 10:46:38birçok ups de rs232 ups in mevcut durumunu izlemekte kullanılıyor.
çok basit ve ucuz bir rs232 ethernet converter ile ups i ethernete bağlayabilir istediğin yerden cihazın seri bağlantı yapan programı(app-exe) ile cihazı izleyebilirsin.

Marka model lazım işte bana. Yanlış UPS almayım diye. İlginçtir ki internette bilgi bulamıyorum.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Serk@n - 17 Nisan 2023, 05:06:07Marka model lazım işte bana. Yanlış UPS almayım diye. İlginçtir ki internette bilgi bulamıyorum.

bunu önermiştim ama ...

"Bugün bir UPS firması ile görüştüm. " dediğiniz, bir firma, bu firma mı?

uygulama ne mesele ne küçücük ups i izlemek neden bu kadar önemli? birsürü soru var..

beni arayabilirsin. 555 231 24 23

Serk@n

Önerdiğiniz firma değil. Bana Türkiye'de satış  yapan bir firma lazımdı. Max diye bir firmayı arayıp bu bilgileri aldım.

UPS.i izlemem benim projemde önemli. UPS küçük de olsa önemli. Yani ihtiyaç olmasa neden bu konuyu araştırayım ki?

Soruma cevap arıyorum sadece.