vinci teraziye getirme

Başlatan fatih88, 01 Haziran 2023, 22:42:43

fatih88

arkadaşlar merhaba arkadaşımın vinçleri var ve bunlarda sürekli hidrolik keçe patlatması oluyormuş sebebi elemanların vinci yeterli düzlüğe getirmemesiymiş ben bunu bir gyro ile 4 adet ayagı otomatik nasıl dengeye alabilirim sizlerden fikir talep ediyorum 4adet denge hidrolik pistonunu valflerle arazinin eğimine göre aracı dengeye getirmek istiyorum bir nevi drone gibi ama bunda ivmeye ihtiyaç yok sanırsam
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
iyi çalışmalar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Ben olsam şöyle yapardım.
Sensörü vinç üzerine yerleştirip manuel olarak vinci teraziye getirip X-Y-Z eksen değerlerini okurdum. O değerleri kayıt edip valflere kumanda ederek aynı konuma vinci getirecek algoritmayı tasarlardım.
Ete

fatih88

hocam siz vinc üzerindeki manüel terazi değerlerini alıp (y-x) yükseklik(z) burda işe yarayacakmı emin değilim.
algoritmayı kafamda bir türlü oturtamadım kamyon duruş pozisyonuna göre bir sürü olasılık çıkacak gibi,yoksa olayı ben kafamdamı çok büyütüyorum bilemedim

www.fayelektronik.com

ete

3 noktadanbir düzlem geçer mantığı yürütüyorum. Yani sana teraziye almak için zaten 3 eksen noktası yeterli hatta fazlası zararlı diye düşünüyorum.

Daha önce ivme sensörü ile uğraşmıştım. Önce sende uğraşmaya başla ölçümler al göreceksin. İlla vinç üzerinde deneme yapman gerekmiyor. Düz bir sunta yada mermer her neyse bul ortasına sensörü yapıştır ve onunla denemeler yap göreceksin. Bu arada Gyro bilgisi yerine ivme değerlerini kullanman gerektiğini bir kez daha hatırlatmış olayım.

Sensör tam yatay yada terazisinde durduğu zaman belirli bir X-Y-Z değerine sahip olacaktır. Tabla teraziden çıkınca bu değerler artı yada eksi yönde değişecektirki yapman gereken bunları terazi konumuna getirecek komutları üretip kontrol vaflerine vermen olacaktır. Hepsi bu.

Ete

fatih88

Düzeneği hazırlayıp tekrar yazarım takildiğım yerde hocam teşekkürler

www.fayelektronik.com

ahmet_zxc

bana kalırsa işi çok kompleksleştirmenin anlamı yok.
https://www.amazon.com.tr/terazisi-b%C3%BCy%C3%BCk-metal-kabarc%C4%B1%C4%9F%C4%B1-derece/dp/B085WX85W6

bu işi ivme yada cayro sensörle yapmak-yada sadece onunla yapmak- çok tehlikeli.
sensör bir şekilde, bir manyetik alandan etkilenirse vinci sen devirirsin.

sistemi daha akıllı tasarlamak lazım. adım adım gitmeli. mesela vinç teraziye gelmeden bom a komut verilememeli. vinç teraziye geldikten sonra tüm sistem aktif olmalı vs gibi senaryo yazmak lazım.

fatih88

Korkularla yüzleşmek lazım benim bu işten menfaatim olmayacak ama öğrendiğim yanıma kar kalacak tecrübe yaparak oluşuyor konfor alanından çıkıp denemek lazım ne kaybederim ki bir miktar para ve zaman denedim olmadı derim ;D en fazla
İyi çalışmalar  :)

www.fayelektronik.com

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: fatih88 - 02 Haziran 2023, 20:51:55Korkularla yüzleşmek lazım benim bu işten menfaatim olmayacak ama öğrendiğim yanıma kar kalacak tecrübe yaparak oluşuyor konfor alanından çıkıp denemek lazım ne kaybederim ki bir miktar para ve zaman denedim olmadı derim ;D en fazla
İyi çalışmalar  :)
korkuyla yüzleşmek kısmına katılıyorum
konfor alanından çıkmak kısmına katılıyorum

ne kaybederim ki den sonraki düşüncen bana çok gerçekçi gelmedi.
şöyle ki, vinci devirirsen arkadaşın aynı şeyleri sana söylemeyebilir
özellikle gerçek çalışmada vinci devirirsen ölüme de sebebiyet verebilirsin! sonra gençliğini içerde kaybedersin!

ben böyle uygulamalar yapıyorum ama,
önce ilgili tüm standartları tse den satın alıp dizaynı ona göre yapıyorum.
ürettiğim ürünü birden fazla kurumda test ettirip sertifikalandırıyorum.
sonra satıyorum.

sonrasında ne olursa olsun benim başıma kalmıyor!
ama senin mantıkla gidersen senden kaynaklanmayan bir problem olduğunda da iş sana patlar.

inventor

piyasada bu tür platformları dengeye getirmek için aşağıdaki gibi parçalar kullanılır.

https://vincmak.com.tr/tr/urun/gsens-wgx
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

Aklın yolu birdir diye bir tabir var doğru olduğunu düşünürüm. Bu işle ilgli daha önceden sorunlar yaşayıp da çare arayanlar eğim sensörü kullanarak bu işi çözmüşler gibi gözüküyor.

https://www.ateksensor.com/content/img/INS/DS_INS_001_INS_110_Teknik_Dokuman_TR_.pdf

Linkteki sensörlere bakarsanız X (sağa - Sola diyelim) ve Y (ileri - Geri diyelim) eğimleri ölçüp sıfırlama için gereken bilgiyi verebiliyorlar sanırım. Bunları da kullanmak mümkün hatta belkide daha sağlıklı olabilir.

Ete

ahmet_zxc

bu ve bunun gibi tüm sensörler operatöre bilgi verir.

hiçbiri makineyi kafasına göre oraya buraya çevirmez eğip bükmez!

buradan alınan bilgi ile makineyi otonom kontrol etmek çoook tehlikeli.

sadece buradan alınan bilgi ile vinçte bazı hareketler kısıtlanabilir.. sıraya konulabilir vs vs..

fatih88

Alıntı YapLinkteki sensörlere bakarsanız X (sağa - Sola diyelim) ve Y (ileri - Geri diyelim) eğimleri ölçüp sıfırlama için gereken bilgiyi verebiliyorlar sanırım. Bunları da kullanmak mümkün hatta belkide daha sağlıklı olabilir
Hocam bu ürünü kendimiz yapmamazmıyız
Ahmet beyinde dediği gibi otonom yapmak ne kadar doğru

www.fayelektronik.com

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: fatih88 - 05 Haziran 2023, 18:26:18Hocam bu ürünü kendimiz yapmamazmıyız
Ahmet beyinde dediği gibi otonom yapmak ne kadar doğru

yapabilirsin tabii, ama önce hedef belli olmalı, nihai olarak ne yapmak istiyorsun?(otonomi konusunda karar vermelisin)

sonrasında ben bu sensörü kaça satabilirim, kaça üretmeliyim sorusu.. bu konuda piyasa yanıltıcı olabilir dikkatli ol.
"(bir arkadaş lityum şarj cihazı yaptı, piyasada bu işi yapan onlarca adama sordu, hepsi süper yap hemen alırız ve demiş.
ama şarj cihazı değil uzay mekiği özellikleri var cihazda..
arkadaşa dedim ki; maliyetin tasarımın belli oldu mu? oldu dedi.
kutun belli mi? belli dedi.
al kutuyu eline o adamların hepsini gez satmaya çalış dedim.
bir günde binlerce satarım diye baktığı cihazdan, bir ayda sadece 1 tane, bi getir de deneyip bakalım diye talep geldi!!!)

bu sorulara cvp bulduktan sonra tasarım şekillendirilebilir.

fatih88

Alıntı Yapne kaybederim ki den sonraki düşüncen bana çok gerçekçi gelmedi.
şöyle ki, vinci devirirsen arkadaşın aynı şeyleri sana söylemeyebilir
özellikle gerçek çalışmada vinci devirirsen ölüme de sebebiyet verebilirsin! sonra gençliğini içerde kaybedersin!
tabikide yaplan prototipleri direk vince tatbik etmeyeceğiz havalı pistonlarlar la tüzlemi düz tutmaya çalışacağım olmadığı taktirde zaten vince takmam ben aşırı kuralcıyım esasen tüm yaptıgım devreleri 6-7 ay iş yerimde denerim
platfor yapılması gerekiyorsa platform  yapıp denerim sonra sertifika işlerine geçerim lakin bu proje bana maddi bir çıkarım yok karım bunu yaparken öğrendiklerim olacak
genelde elektronik kart yaparak şirketimi yürütmüyorum bu benim hobim hobisini paraya döndüremeyenlerdenim kendimden hariç herkese faydam vardır :D  :D

www.fayelektronik.com

fatih88

Alıntı Yapyapabilirsin tabii, ama önce hedef belli olmalı, nihai olarak ne yapmak istiyorsun?(otonomi konusunda karar vermelisin)

sonrasında ben bu sensörü kaça satabilirim, kaça üretmeliyim sorusu.. bu konuda piyasa yanıltıcı olabilir dikkatli ol.
"(bir arkadaş lityum şarj cihazı yaptı, piyasada bu işi yapan onlarca adama sordu, hepsi süper yap hemen alırız ve demiş.
ama şarj cihazı değil uzay mekiği özellikleri var cihazda..
arkadaşa dedim ki; maliyetin tasarımın belli oldu mu? oldu dedi.
kutun belli mi? belli dedi.
al kutuyu eline o adamların hepsini gez satmaya çalış dedim.
bir günde binlerce satarım diye baktığı cihazdan, bir ayda sadece 1 tane, bi getir de deneyip bakalım diye talep geldi!!!)

bu sorulara cvp bulduktan sonra tasarım şekillendirilebilir.
benim en büyük sorunlarımdan biri satmak o kadar projem varki çalışan hiç birini satamamıştırım sebep kendimin pazarlama yeteneği olmaması hep üretici kafasındayım birini bitiriyorum diğerine başlıyorum lakin satamıyorum bu benim için büyük hayal kırıklığı oluyor genelde azimliyim başladıgım her işi bitirdim lakin satamadım ;D  ;D

www.fayelektronik.com