Yüke binince asenkron motor duruyor!

Başlatan KendineMuhendis, 06 Haziran 2023, 01:42:18

KendineMuhendis

Asenkron Motor -v

-
Abb Acs-150 Sürücü -v

-
Şimdi problem şu ki Makina çalışma esnasında bu motor değişken yüklere biniyo ve bazı yüklerde duruyor. Duruncada HZ ayarını biraz arttırınca yürümeye devam ediyor fakat tabi buda makinayi takip gerektiriyor. Ben düşük hızlarda yüksek torklarda çalışmasını istiyorum ve ya sabit(+-50 olabilir) bir devir sayısında çalışmasını istiyorum değişken yük şartlarında.
Sürücü ayarları motorun etiketine göredir ve bağlantısıda 220v(U1 -> Faz | V1 -> Nötr | W1 -> Boşta).
Bu motora 0.37 kw ABB sürücü bağlıydı önceden sorunun sürücünün yetersizliğinden olduğunu düşündüğümden 0.75 kw yedek sürücümle değiştirdim fakat pekte bir faydası olmadı.

* Bu işi pek maliyet çıkmadan nasıl çözebiliriz?
* Sürücüye 220v yerine 380v bağlantı yapsam değişen bişey olur mu?

elektro77

Sorunundan anladığım kadarı ile mekanizmanda bir redüktör yok. Yükü direk motor miline bağlamış olmalısın. Bunu yazmamışsın. Önceki motor sürücün 0.37kW olduğuna göre motor da çok küçük ve güçsüz.
Mekaniğe redüktör eklemelisin. Başka türlü çözüm olmaz.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ahmet5454

Abb sürücünün data sheetini inceleyin bazı sürücülerde tork kontrolü özelliği var kullandığınız sürücüde bu özellik varsa aktif hale getirin  abb ile temasa geçin yardımcı olabilirler bir danışın

KendineMuhendis

Alıntı yapılan: elektro77 - 06 Haziran 2023, 13:16:42Sorunundan anladığım kadarı ile mekanizmanda bir redüktör yok. Yükü direk motor miline bağlamış olmalısın. Bunu yazmamışsın. Önceki motor sürücün 0.37kW olduğuna göre motor da çok küçük ve güçsüz.
Mekaniğe redüktör eklemelisin. Başka türlü çözüm olmaz.

1:40 ratio oranında redüktör var motor ve mil arasında. Zaten elektronik olarak çözemezsem 1:60 gibi bir redüktör kullanmayı düşünüyorum.

fatih88

Motor ∆ mi baglı * mı Yıldız bağlı ise üçgene geçir tork artacaktır
Bu tarz motorlar ilk alinsiginda motorlar yıldız bağlı olur sürücü faz faz arası 220v çalıştığı için ∆ de çalışacaktır Torkunda artacaktır
Motor klamens bağlantısını atabilirmisiniz
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

KendineMuhendis

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Haziran 2023, 21:49:35Motor ∆ mi baglı * mı Yıldız bağlı ise üçgene geçir tork artacaktır
Bu tarz motorlar ilk alinsiginda motorlar yıldız bağlı olur sürücü faz faz arası 220v çalıştığı için ∆ de çalışacaktır Torkunda artacaktır

Sürücü şeması bu şekilde ve şuandaki bağlantıda bu şekilde;
U1 -> 220v
V1 -> Nötr
W1 -> Boşta
BRK+ -> Boşta
BRK- -> Boşta
U2 -> Motor Bağlantı
V2 -> Motor Bağlantı
W2 -> Motor Bağlantı

Yani motor Yıldız şeklinde bağlı. Eğer üçgen şeklinde bağlanıcaksa bu bağlantı nasıl olmalı?
Motor ileri ve geri olarak hareket ediyor. (Makinada bantı yürüten motor)
Klemens bağlantısınıda yarın tekrar yüklerim.

mehmet

Yıldız/üçgen işlemi motor üzerindeki
kutu içindeki klemens bağlantısı ile
değiştirilir. Motor sürücüsü çıkış
bağlantısı ile değil.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

KendineMuhendis

Alıntı yapılan: mehmet - 06 Haziran 2023, 23:26:26Yıldız/üçgen işlemi motor üzerindeki
kutu içindeki klemens bağlantısı ile
değiştirilir. Motor sürücüsü çıkış
bağlantısı ile değil.

Sürücü ile motor bağlantısı arasında faz değişikliği olursa motorun ters dönme ihtimali olmaz mı?
Bilmediğimden soruyorum yeterli detay vermeye çalışıyorum. Yarın bağlantısını yıldız ve ya üçgen bağlantısını kontrol edicem.

İlyas KAYA

Motor yıldız bağlı ve sürücü 220volt çıkışı var ise tork çok düşer. Ayrıca surucude sensorsuz vektör kontrol özelliği olması gerekir. Reduktor yerine sürücü değiştirmek daha kolaydır. Shihlin sl3 kullanarak çok düşük devirlerde çok yüksek karşılama torklari alabilirsiniz. Shihlin mitsubishi firmasına sürücü üretiyor. Değişken tork, sabit tork gibi parametre ayarları da mevcud. Fiyatı da çok makul.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

KendineMuhendis

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Haziran 2023, 21:49:35Motor ∆ mi baglı * mı Yıldız bağlı ise üçgene geçir tork artacaktır

Klemens Bağlantısı bu şekilde. Yanlış bilmiyorsam üçgen bağlı.

Konuyu şöyle toparlayalım;
0,75 kw motor (üçgen bağlı) -> 1/40 oranlı redüktörle makinaya bağlı.
0,75 kw sürücü abb acs150 -> giriş 220v ve çıkış 380v bağlı. Motordaki etiket değerleri girilmiş(230v, 3,5a, max 50hz).
Makina istediğim hızlarda çalışırken motor deviri yaklaşık 200 civarı oluyor ve bu hızlarda yüke binince duraksamalar oluyor.
Bu duraksamaların önüne nasıl geçeriz?

İlyas KAYA

Abb yi arayıp teknik destek isteyin. Size gerekli tork ayarlarını yaptırırlar.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

ilyas beye katılıyorum motor üçgen bağlı tork parametrelerini bilmeniz gerek
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com