Eksi 5 volt çökmeden nasıl elde edilir?

Başlatan kudretuzuner, 13 Temmuz 2023, 19:47:28

kudretuzuner

Merhaba,
 Konu başlığından da anlaşılacağı gibi -5 volt elde ediyorum. ICL7660 kullandım. 2 adet 9 volt piller ile şase +9 volt -9 volt elde ettim fakat brotobord ta denemeye aldığımda eksi voltajlar çöküyor, -1 ila -2 voltlara düşüyor. Haliyle de opamp lar sağlıklı çalışmıyor. Stabil bir -5 volt elde etmem gerekiyor. Pil ile olan öneriler tercihimdir. Teşekkürler.
Not: Kullanılan opamplar AD623 ve TLC081 veya TLC084.

ahmet_zxc

abi pil voltajı çökmez yada çok akım çekiyosundur.
+ çökmeyip - nin çökmesi de anlamsız..
ya pilde ya opampta bi sıkıntı var.

onurinci

abim , 3 entegre'yide besleyemez. tek tek ayır hangisi fazla asılıyor onu bul.bir hatamı var.araya seri mA metre gir.en kötü şartlarda iki adet kullanırsın.MC34063 ile çok basit halloluyor ama pilli devre için uygun değil.

mehmet

Pek optimum değil, ama zorda kalınca
kullanılabilir.

https://tinyurl.com/2gy49zwq

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Tarik konca

mc34063

gerekli duzenlemeleri yaparsaniz datasheett inde 1.5 ampere kadar olan uygulamalar

verilmis gerekli hesaplari var

Tek Care Format C:

elo1

Ortak bir toprak hattı (GND) üzerinde, hatta bağlayacağınız her güç kaynağının, artı ucunu bu ortak hatta bağlarsanız, diğer uç eksi besleme olur. Aynı şekilde besleme kaynağının eksi ucunu ortak hatta bağlarsanız, diğer uç artı besleme kaynağı olur. Sadece eksi beslemeye ihtiyacınız varsa (Saçma gibi gözükse de bu soruyla karşılaştım) besleme kaynağının çıkış uçları ters bağlamak yeterlidir. Normalde böyle saçma bir şey olmaz ama bu soru Amerika'da doktora yapan bir arkadaşa sorulmuş. Bana da o sormuştu.

elektro77

Alıntı yapılan: elo1 - 09 Ağustos 2023, 22:07:25Ortak bir toprak hattı (GND) üzerinde, hatta bağlayacağınız her güç kaynağının, artı ucunu bu ortak hatta bağlarsanız, diğer uç eksi besleme olur. Aynı şekilde besleme kaynağının eksi ucunu ortak hatta bağlarsanız, diğer uç artı besleme kaynağı olur. Sadece eksi beslemeye ihtiyacınız varsa (Saçma gibi gözükse de bu soruyla karşılaştım) besleme kaynağının çıkış uçları ters bağlamak yeterlidir. Normalde böyle saçma bir şey olmaz ama bu soru Amerika'da doktora yapan bir arkadaşa sorulmuş. Bana da o sormuştu.
Peki güç kaynaklarını çalıştıran besleme giriş uçları nasıl bağlanacak?!!!!!!!
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elo1

Alıntı yapılan: elektro77 - 10 Ağustos 2023, 10:06:16Peki güç kaynaklarını çalıştıran besleme giriş uçları nasıl bağlanacak?!!!!!!!

Denediğiniz takdirde ikinci resimde çizdiğim gibi bir sonuç alırsınız.

ahmet_zxc

sadece kondansatörler üzerinden gnd oluşturmak doğru bir yaklaşım değil. eskiden ampli lerde kullanılıyordu ama birçok uygulamada olmaması gereken bir yaklaşım.

mehmet

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 17 Ağustos 2023, 11:29:49sadece kondansatörler üzerinden gnd oluşturmak doğru bir yaklaşım değil. eskiden ampli lerde kullanılıyordu ama birçok uygulamada olmaması gereken bir yaklaşım.
Hangi şemada var, göremedim.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

inventor

Yanlış anlamadıysam size +5V ve -5V simetrik besleme lazım. Elinizde iki adet 9V pil var. Böyle bir durumda olsam iki türlü çözerdim diye düşünüyorum.

1. Kondansatörler üzerinde polarma farkı oluşturmak
2. Pillerin ortak noktasından polarma farkı oluşturmak

1. Alttaki resimde kondansatörler üzerinde polarma farkı oluşturulmuş. Düşük akımlı devrelerde kullanılabilir. Regüle entegrelerini istediğiniz türle değiştirebilirsiniz. Mantığı anlaşılsın diye nette buldum resimleri.

2. Elinizdeki 9V pilleri seri bağlarsınız. Artı kısmı + Girişe , Eksi kısmı - girişe, pillerin ortak bağlantı noktasınıda 0 girişine bağlarsınız. Burada + ve - beslemenin gücünü pilin akımı belirler. Çökme olursa devrenizin çektiği aşırı akımdan kaynaklanır. Tam şema gibi bir şey yüklerseniz onun üzerinde daha iyi çalışılabilir.

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ahmet_zxc

78xx entegreler boşta 4-6 mA akım tüketir kii çalışırken çok daha fazla.

pilli devrelerde doğru tercih olduğunu düşünmüyorum.

pil hattına anahtar koymuyorsanız tabii