Fine coarse voltage Set Meselesi

Başlatan Tarik konca, 19 Temmuz 2023, 15:30:50

Tarik konca

Fine coarse voltage Set Meselesi

kendim icin voltaj ve akim ayarli adaptor yapmaya basladigimi yazmistim

gosterge isini 7 segment bulamadim lcd ekranda hallettim guzel oldu tamam

linkler:

1:

https://etepic.com/index.php/topic,5076.new/topicseen.html?PHPSESSID=6095f719c523f8282a4594100a2154e6#new

2:

https://etepic.com/index.php/topic,5078.new/topicseen.html?PHPSESSID=6095f719c523f8282a4594100a2154e6#new

simdi gelelim regule devresine devre ile ilgili daha onceden yaptigim calismalardan

aklimda kalan bir takim bilgiler var toparlarsam guzel bir devre yaparim

0-24 volt ayarli ve 0-5 amper ayarli bir sey yapmayi dusunuyorum

ayni bilgilerle daha yuksek voltajli ve akimli yapabilirim fakat elimde guc kaynagi olarak

o kadar yuksek akimli kaynak yok burasi tamam

simdi gelelim bilmedigim konuya profosyonel adaptorlerde gormussunuzdur

voltaj ayari 2 tane pot akim ayari 2 tane pot ile yapilir

voltaj tarafi icin fine ve coarse potu bulunur coarse potu ile hizli ayar yaparsiniz

yani 1 ile max voltage -1 olarak fine potu ile her zaman coarse voltaji +0 ile 1 volt

ayarlarsiniz guzel bir ozellik ornek coarse potu ile 13 voltu bulup fine potu ile 13 le 14 volt

arasinda ince ince ayar yapabilirsiniz ben bunu nasil yaparim dedim (cunku daha once yapmamistim)

aklima ilk gelen alttaki resimdeki oldu asagi voltajlarda sacmada olsa calisti fakat yukari voltajda

calismadi

link:

yukarda calissın dedim yukarda sacma da olsa calisti asagida calismadi

link:

yani olmadi her yerde ayni voltaj ayarini yapmiyor kafasina gore takiliyor

internette yaptigim arastirmalarda cogunlukla bu sacma ayar yapan devreler ornek gosterilmis

o zaman ben bir seyler uydurayim dedim olduda ozel degerlerde pot gereksinimleri gerekiyor

ve birde lm317 kullanmak gerekiyor sirf ince ayar icin

yani buda aslinda olduda ozel degerde pot bulamiyacagim icin olmadi

link:

biraz daha arastirma yapinca internet de alttaki devreyi buldum mukemmel calisiyor

sadece besleme voltaji degisirse pot degerleri sabit sadece iki direncin degismesi gerekiyor

ben beslemesi 5 volt icin olani buldum sonra benim besleme voltajim olan 24 volta gore

iki tane cikis direncini orantiladim  sonuc mukemmel fine potu her zaman coarse potu ayar degeri

arti sifir  ile bir volt ayar yapiyor simdi akim referans voltaji ve cikis voltaji referans

voltaji icin bu devreyi ilave edecegim profosyonel guc kaynaklari gibi oldu

belki sizede lazim olur

link:

bu devre benim niye aklima gelmedi:

cunku o kadar bilgim yok
Tek Care Format C:

ahmet_zxc

işlemci kullanıyorsun ekran vs var, neden pot kullanıyorsun?
koy 2 tane buton geç...
basılı tutunca ayarladığın voltaj hızlı yükselsin tek basmalarda teker teker çıksın..

opa548 XL4015 gibi hazır entegreleri de kullanabilirsin.