Güç Kesintisinde İşlemcinin 2sn. Daha Enerjili Kalması Gerekli

Başlatan salamon, 07 Eylül 2023, 17:25:16

salamon

Herkese Merhaba,

3.3v ile çalışan bir işlemcim var. elektrik kesintisinde en son ayarları eproma kayıt etmek istiyorum. dolayısıyla işlemci 2sn. kadar daha 3.3v enerjili kalsa kayıt işlemini yaptırabileceğim. ancak ne yaptıysam başaramadım. işlemci olarak esp32 wrower b kullanıyorum. işlemci besleme bacağı yakınına yüksek kapasiteli kondansatör denedim olmadı. süper kapasitör kullandım olmadı. besleme ile işlemci güç pini arasına diyot koyup diyottan sonra kapasitör ve süper kapasitör kullandım olmadı 3v3 diyottan terse akıp diğer 3v3 ile beslenen elemanlar harcamasın diye. Beslemede 150Khz lik anahtarlamalı regülatör kullanıyorum. kartın geneli 24v ile besleniyor.

konu hakkında tavsiyesi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

aRci

devre nin besleme girişine esp nin hangi bacağını bağladınız mesala besleme kesildiğinde bu pindeki voltaj düşevek ama esp hala kondansatör üzerinden beslenmeye devam edecek ken beslemnin düştüğünde esp de kesme oluşturup kesmede ise değerleri kaydettirseniz bendeki bir devrede ki kondansatörler sebebi ile nerdeyse 5sn daha çalışıyor. bence fazla enerji harcayan nokralar var onları yalıtsanız olacaktır.

ete

Öncelikle devreniz ne kadar akım çekiyor bir ölçün. Akım değerine göre bir çare düşünmek daha doğru olur.
Bu gibi sistemlerde trafodan sonra yer alan köprü diyot çıkışına 100 nf kondansatör bağlayıp bir gerilim bölücü yardımı ile işlemcinin bir bacağında giriş yapman ve bu bacaktan gerilimin kesildiğini anlaman gerekiyor. Aynı noktadan bir diyot ile çıkıp gereken kadar kondansatör ile regüle ettikten sonra o voltajıda işlemci beslemesinde kullanman lazım. Böylece ana gerilim kesildiğinde işlemci anında bunu tespit edecek ve derhal kayıt işlerini gerçekleştirecektir. Bu sistemde 3-4 sn lik bir zaman kayıt için kalmaktadır. Ama devreniz çok fazla akım tüketiyor ise elbette işlemci beslemeside anında tükenebilir.

Ete

salamon

Ete Hocam Merhaba,

İşlemci çalışma anında 160mA akım çekiyor. işlemci beslemesini diyot ile ayırdım ve diyodun çıkışı ve işlemci besleme pini arasına 1000uf, 2000uf kondansatör bağladım. yine de enerji gittiği anda işlemci beslemesi 2v seviyelerine düşüyor direk. 3v seviyesinde 1sn dahi kalsa işimi görecek. ancak işlemci çok akım çekiyor.

önerebileceğiniz başka birşey var mı?

elektro77

Alıntı yapılan: salamon - 08 Eylül 2023, 12:32:58Ete Hocam Merhaba,

İşlemci çalışma anında 160mA akım çekiyor. işlemci beslemesini diyot ile ayırdım ve diyodun çıkışı ve işlemci besleme pini arasına 1000uf, 2000uf kondansatör bağladım. yine de enerji gittiği anda işlemci beslemesi 2v seviyelerine düşüyor direk. 3v seviyesinde 1sn dahi kalsa işimi görecek. ancak işlemci çok akım çekiyor.

önerebileceğiniz başka birşey var mı?
Yer varsa 18650kılıf 4.2volt li-ion batarya en kolayı.
Teknolojisi çok gelişmiş bir cihazda bile bunu yapıyorlar. Önümde duruyor şu an.
Yada şarj edilebilir para piller var. Onların 3 volt olanı da olur.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

İşlemci o kadar akım çekmez. Ya başka bir sorun var yada devrende akım çekecek yan devre elemanlarıda var. Bu durumda pil alternatifi en uygunu olacaktır.

Ete

mehmet

Evet maalesef çekebilir. Wi-Fi nin işi
yoksa kapatılabilir. Ya da enerji kesiminde
önce Wi-Fi kapatılır sonra kayıt yapılabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ahmet_zxc

https://www.ulutaselektronik.com/urun/1-5f-5-5v-pil-kondansator

muhtemelen işe yarar.

ancak birşeyleri yanlış yapıyorsun gibi geliyor.
hangi datayı 2 sn de eproma yazıyorsun ki? 2 sn çok uzun bir süre..

bir alt voltaj limiti belirle, mesela 3v.
 sistem voltajı 3 e düştüğünde tüm işlemleri durdur eproma yazmaya başla.
bizim birçok cihazımızda bu sistem var pil kapasitör vs kullanmıyoruz.

dnaci

Brown Out Reset (BOR) kayıtçısını 1.8 volta ayarlarsanız faydalı olacağını düşünüyorum.
İşlemcinin 160ma çekmesi normal değil. Pic sanmıştım ama Esp için normal :-)
Esp için baktım en az 2.43 volta bor ayarlanabiliyormuş.

https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/esp32/api-reference/kconfig.html#config-esp-brownout-det-lvl-sel

2,43V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_0)

2,48V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_1)

2,58V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_2)

2,62V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_3)

2,67V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_4)

2,70V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_5)

2,77V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_6)

2,80V +/- 0,05 (ESP_BROWNOUT_DET_LVL_SEL_7)