Bir Atmega 8 Macerasi

Başlatan Tarik konca, 09 Eylül 2023, 12:37:24

Tarik konca

Bir Atmega 8 Macerasi

Yillardir microchip firmasinin mcu larini kullanirim

arduino rasppery pi raspberry pi pico orange pi stm ailesi esp ler derken isi biraz ilerlettim

son zamanlarda elime uzerinde atmega 8 olan hurda bir kart gecti uzerindeki butun malzemeleri soktum

sonra sira atmega 8 ile ugrasmasya geldi

programmer arayisina basladim ekonomik olmasi birinci sartim bir defa kullanip birakmak niyetindeyim

daha sonra yoluma yine microchiple devam edecegim o yuzden fazla para harcamak istemiyorum fakat ogrenmekde istiyorum

internette cogunlukla rs232 port dan olanlar var hepsi birbirinin benzeri pony prog seri olani begendim usb olani da varmis

fakat atmega mcu lazim birde o atmega mcu ya program atmak icin yine rs232 olani yapmak zorundayim resimdeki devreyi yaptim

delikli pertinansa hersey varmis bedavaya geldi isler simdilik yolunda

devre sema:

daha onceden atmega alipda program atan arkadasimdan atmega lara program atmak icin kristal ve 22pf kondansitorlerin takili

olmasi gerektigini duymustum microchip tarafinda boyle bir sey yok o yuzden kesin yanlis biliyordur dusuncesiyle

bilgi yi kabul etmeyip takmadan programlamaya calistim tabiki olmadi atmega larda boyle bir sey var eger programmeriniz spi

ise ki buyuk bir olasilikla oyle olacak atmegaya program atabilmeniz icin dahili veya harici osilator kaynaginin calismasi

gerekiyor daha onceden dahili secili ise sorun yok harici secili ise kristal 22pf lari takmak zorundasiniz yada extrc secili

ise kurmaniz gerekiyor bana gore acayip bir durum microchipde boyle bir sey yokdu neyse

baglanti sema:

resimdeki baglantiyi yaptim gece saat 1 civari bilgisayar da programi pony prog 2000 programini acayim dedim gunduzden bilgisayarin

volum seviyesi sonuna kadar acik kalmis hoparlorlerde programi acar acmaz bir at sesi yanlis okumadiniz evet  gece 1 de kotu oldu

programin acilis sesi yapmisler daha sonradan iptal edebiliyorsunuz fakat var sayilan acik geliyor programi ilk defa gece kullaniyorsaniz

hoparlorunuzuz de aciksa dikkatli olun

ilgili rs232 portu sectim atmega 8 sectim okudu tamam simdilik isler yolunda sira geldi program atmaya sunu dahili osilatore

ayarlayimda kristal 22pf lardan kurtulayim dedim pony progda config kismini actim biraz sagdan soldan bir seyler okudum gerekli

ayarlari yaptigimi sandim ve yaz tusuna bastim yazdi ve atmega gitti bir daha cevap vernez oldu nasil yani oldu iste

moralim bozuldu zaten elimde bir tane var oda yandi dedim internette biraz arastirdim evet atmega larda boyle bir durum varmis

yanlis program atarsan bir daha cevap vermiyormus nasil duzelir derken profosyonel yuksek fiyatli programmerlar cikti

hic oyle bir niyetim yok birde atmega fuse bit doctor diye bir devre buldum cok karisik uzerinde atmega mcu var moralim bozuldu

baslarim senin gibi atmegaya yoluma microchiple devam ederim dedim nilletin ove ove bitiremedigi unlu mcu bu muymus

fakat aklimdaki arastirma dusuncesine de engel olamiyorum arada sirada bakiyorum niye bozdum nasil duzelir diye sonra bir bilgiye

ulastim soyle diyordu atmega nin fuse ayarlari ile oynarken dikkatli olun yoksa gider ve gitti zaten fuse ayarlarinda

spi en bitine dokunmak kesinlikle yasak eger spi en biti ile oynarsaniz elinizdeki basit programmer la bir daha program atamazsiniz

rst biti ile oynamak kesinlikle yasak eger rst biti ile oynarsaniz elinizdeki basit programmer la bir daha program atamazsiniz

elinizdeki basit programmer sadece spi modunda program atabilir bunun icin rst biti de gerekli yani bir tane pin fazladan

kullanayim rst pini ni iptal edip kullanayim olayini unutun atmegada

ben onlarla oynamadim ki yine de gitti o zaman osc ayarini yanlis yapmissiniz seklinde anlatiyor eger sadece osc ayarlari

ile oynadi iseniz bir cozum yolu var atmeganin osc clk in pinine disardan clock uygulamaniz gerekiyor

yani elinize atmegayi ilk aldiginiz da yapacaginiz ilk is config ayarlarini yedeklemek olsun

nasil yapilir 1 :

fonksiyon jeneratorunuz varsa kare dalga 5v seviyesinde 1mhz ayarlayin ve saseyi saseye canli ucu osc clk in pini ne baglayin

okutun sonra fuse ayarlarini iyice ogrenip yazin iyi tamam da fonksiyon jeneratorum yok olmadi

nasil yapilir 2 :

piyasada satilan cikisi 5 volt olan hazir osilatorler var onlari kullanin ayni sekilde oda yok olmadi bir ara satin alirim

nasil yapilir 3 :

elinizdeki herhengi bir mcu ya dongu icerisinde pin high pin low seklinde bir program yazin osc clk pine ilgili pini baglayin

hemen denedim sonuc olumlu kurtuldum

nasil yapilir 4:

555 le bir devre kurun ayni sekilde uygulayin frekans 500 hz veya 1 mhz civarinda bir sey olsun cokda onemli degil

bunu hic denemedim zaten 12f675 le bu isi halletmistim

mevzu su osc ayari yanlis olursa spi modda program atamiyorsunuz ben ne yaptim bilmiyorum fakat kurtardim buyuk bir ihtimalle

extrc osilator ayarina aldim veya baska bir yeri bozdum

siz yinede iyice arastirin isler biraz karisik

spi en veya rst bitine dokunursaniz boyle basit yontemlerle kurtulamiyorsunuz

benim bilgisayarimda dahili rs232 cikisi vardi onu kullandim sorun olmadi eger usb den rs232 ye cevirici kullanicaksaniz

cikisi bilgisayardaki gibi olan dan yasayacaginiz sorun voltaj seviyesi olacak belki bende iki tane vardi sorun cikarmadi

usb den rs232 ye cevirici kullanicaksaniz su 5 veya 6 pin pcb tipli olanlardan orda voltaj seviyesi sorunu zaten var

fakat devreyi incelerseniz devredeki yapi bunu calistirmaya uygun sorun pinlerin durumunun ters olmasi cikacaktir

programi yazanlar bunu bildikleri icin setup bolumunde pinlerin durumunu tersleyebilmeniz icin ayar duzenlemisler

burdan ayar yapabilirsiniz butun pinler ters cikacak diye bir sey yok sadece dtr rts pini ters cikabilir digerleri duzgun

veya dtr rts pini duzgun digerleri ters sansiniza kalmis bende iki turlu olanindanda cikti gerekli ayarlamalari yapip

program atabildim fakat ayar yampak icin ilk once pin durumlarini tespit edip sonra devreye uygun hale getirmek gerekiyor

yani karisik ve ugrastirici bir is en guzeli bilgisayarin uzerindeki com port cikisini kullanmak eger varsa eger yoksa

usb rs232 cevirici lerle ugrasmak bu is de biraz sorunlu

arduino yu programmer olarak kullanmak:

pony prog isimi gordu tamamda buda mumkunmus nasil oluyor ilk once arduino ide yi indirip kurun ben versiyon 1.8.19 kullandim

arduinoyu bilgisayara baglayin com port driver islerini halledin arduinoyu acin araclar kart dan arduino kartiniz ve com port

ayarinizi yapin arduino oda ornekler den arduinoasisp den arduinoasisp yi acip yukleyin

resimdeki baglantiyi yapin

arduinoasisp resim:

arduino MiniCore-master isimli kutuphaneyi bulup Belgelerim in icine Arduino\hardware isimli klasoru olusturup icine winrar la acin

arduino ideniz aciksa kapatip acin araclar kartlar mini core master dan atmega8 secin clock ayarindam benim gibi dahili 8 mhz

calistiriyorsaniz internal 8nhz secin sonra programmer kismina kesinlikle dokunmayin bir defa dokundumu dosyalari silip butun islemleri

tekrar yapmak gerekiyor orneklerden led blink uygulamasini acip yukleyebilirsiniz sadece zamanlama sorunu cikacaktir yani siz 500 ms de bir yak

sondur derseniz 250 ms yedebir yanip sonecektir yani ayarlardan 8 mhz secmeniz bir ise yaramadi kutuphane 16mhz gore hesap yapiyor hala

ugrastim duzeltemedim belki siz bulursunuz ayari fakat calisti guzel sorun yok elinizdeki mcu atmega8 ise 16mhz kristal takabiliyorsunuz

atmega8l ise 8 mhz kristal takabiliyorsunuz enfazla dikkat edin 

hemen aklima bootloader atip kullanmak geldi fakat denemedim vaktiniz olursa deneyin bootloader dosyalari var

duzeni hic boznayin taslaklardan ayni led yak sonduru  programlayici kullanarak yukle deyin yine yukleyecektir burasi tamam

mikro avr basic le yazdiginiz programi pony progla yuklerseniz aynen calisir buda tamam

burda anlayamadigim bir durum var normalde pony prog fuse ayarlarini ayri bir dosyada istiyor config.hex olarak mikroavr basic

2 tane tane dosya uretmedi o zaman sigorta ayarlari mevcut dosyanin icinde geldi ee ne oldu bunu anladi da sadece program flasa mi yazdi

yoksa sigorta ayatlarini da ilgili yerlere yazdimi bilen varsa cevap yazabilirmi burasi biraz tehlikeli bir yer sadece program flasa yaziyorum

sanip sigorta ayarlarinida bozma durumu da varmi acaba

internette atmegalarin microchip mcu lara gore ustunlukleri anlatiliyor guzelde cok fazla sorunlari var su an benim icin alisirsam kullanirim

bu arada son bilgi pickit2 ile atmega programlayabiliyorsunuz denedim oldu gerekli anlatimlar internette var

zaten elimde bir tane var onuda programmerini yapip calistirdim burada kalsin benim icin yeter atmeli microchipin satin aldigini ve mplapx ide

ile program yazilip pickit 4 ile program atildigini duydum gelismeler guzel fakat atmega mcu ile illede ugrasicaksam arduino platformunu

her zaman tercih ederim sorunsuz oluyor bir cok isimde kullandim

bu yazilanlar bilimsel olarak ispatlanmis kesin bilgiler degildir sadece benim gece den sabaha kadar

atmega ile ugrastigimda aklimda kalanlardir

Tek Care Format C:

İlyas KAYA

İç osilator seçtikten sonra bootlader i yükle yapın. Bundan sonra internal 8 mhz çalışacaktır.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

onurinci

PIC mimarisi yüzünden saat frekansını dörde bölerek kullanıyor.bu timer ve kullanıcı için problem olabiliyor.
Atmel bunu aşmış,fakat programlanması ilk deneyimciler için felaket senaryoları ile dolu.çok Atmel bayılttım.kurtarıcı devreler yapmış arkadaşlara ayılttım.

12F675 en çok sevdiğim işlemci.bu güne kadar 2 adet komaya soktum.neyseki yerli klon Pickit ile Clock düzeltme esasında kurtardım.

5 yıl evvel bir PIC'i bayıltmam hiç önemli değildi , çöpe atar yenisini takardım.ama PIC fiyatları astronomik boyutlara geldi, sanki Arduino daha ekonomikmiş gibi yorumladım ,bir kaç deneme yaptım olumlu ,fakat çok sabır ,ve çok çöp dolu bir mimarisi var stabil değil, açık kaynak kod ile denemeler yaptım, basit devreler bazen saatler bazen gün aldı, kütüphaneler uyumsuz ,Github'lar ise bu artık desteklenmiyor mesajları ile dolu. vakti bol olan kişiler için ideal bir platform.örnek verebilirsem eğer , 25 yıldır PIC ile uğraşıyorum amatör olarak bu güne kadar hiçbir şekilde kütüphane falan aramadım....