MC34063 TL494 LM2596 Denemelerim

Başlatan Tarik konca, 13 Eylül 2023, 15:36:09

Tarik konca

Bu aralar cok bos vaktim oldugu icin bol bol elektronik ile ugrasiyorum hurda kartlardanda malzemeler sokup

kullanmayi seviyorum  (son direncine kadar cikartirim) elimde biraz mc34063 lm2596 ve tl494 birikmis bunlarla biraz ugrasip

denemeler yapayim dedim ilk is datasheet ini okuyup anlayabildigim kadar bir seyler yapmak

ilgili entegrelerin datasheetlerinde benim anlamayacagim kadar karisik hesaplar var (matematigim cok kotu bu isler icin)

o zaman en kolayi datasheet lerdeki ornek devreleri yapip bu islerden kurtulmak pcb basma niyetim yok delikli pertinans ta

bu isleri bitirecegim farkindayim ugrastigim frekanslarda pcb deki yollarin uzunluklari pcb uzerinde cizim sekilleri ve sase

bolmeleri cok onemli ama ugrasamam pcb basmakla alismisim delikli pertinansta devreler yapmaya neyse

mc34063 ile basladim ornek devreyi yaptim tamam da cikis bobini isleri karisik neden:

bobin olcebilecegim olcu aletim yok devre uzerinde olcumler yaparak yaptigim isi degerlendirmek istiyorum

uretici firma datasheet te butun hesaplari vermis orda yaziyor kullanacaginiz cikis bobini ve kondasitoru nun degeri su diyor

dedikleri bir orda kalsin ben kendi bildigim yoldan gideyim  yapilan devre yuzde yuz verimli olsaydi

(mumkun degil bu gunlerde belki gelecekde) cikis voltaji carpi cikis akimi esittir giris voltaji carpi giris akimi olacakti

cikis voltajini 4 volt ve yuku de 500 ma yaptim giris voltaji ve akimi takibimde elimde daha onceden soktugum belki 100 den fazla

hazir bobin var degerleri hakkinda hic bir bilgim yok cikis voltajim sabit 4 v cikis yuk akimim sabit 500 ma

denemelerim sirasinda olcu birimim watt esasli olacaktir giris ve cikis gucu icin

devre giris voltaji sabit 28 volt

amac:

devre cikis gucu 4volt carpi 0.5 amper yani 2 watt devre giris gucu ise olabilecek (bu gunku sartlarda) 2 wata en yakin degeri bulmak

neden:

cunku devrenin cikisinda 2 watt guc harcaniyor girisinde ornek 5 watt guc harcanirsa 5 watt eksi 2 watt esittir 3 watt kayip oldu demektir

bu 3 watt isi olarak devre uzerinde olusur ve gereksiz guc sarfiyati olur burda amac bunu minimum seviyeye dusurmek 

deneme sonuclari:

cikis tarafi sabit kaldigi halde bobinleri degistirdikce giris akiminda degisiklikler oldu (beklenen olaydi zaten)

giris akimini minumum degerde yakaladigim bobini sabit biraktim cikis kondansitoru ile oynadim 330 uf in altindaki

degerlerde cok fazla degisikler oldu 330 uf dan sonra takilan kondansitorlerde cok ta fark etmedi

cikis voltajini degistirdim 15 volt yaptim yuk akimini 200 ma yaptim ilk denemedeki buldugum en uygun bobinin

verimlilik hesabi degisdi bu sefer baska bobin giris akimini en dusuk seviyeye dusurebildi

sonuc 1:

amaciniz eger benim gibi elindeki bobinlerin en uygununu bulmaksa giris akimini takip ederek bulabilirsiniz

illa olcu aletinde olcmeniz gerekmiyor cikis tarafi sabit olsun giris akimi en dusuk gordugunuz bobin devre icin

en ideal bobindir ben buldugum bobini kullandim siz eger devreyi olabilecek en verimli hale getirmek istiyorsaniz

nuve nin uzerindeki bobini sokup mevcut sarim sayisini azaltip cogaltmayi deneyin gozunuz giris akiminda olsun her zaman

en dusuk giris akimi en ideal yapi olacaktir

sonuc 2:

cikis kapastisesi olarak belki sacma bir hesap olacak ama 470 uf takin kurtulun illa daha guzel olsun istiyorsaniz

giris akimini takip ederek denemelerinize devam edin yok olabilecek en iyisini istiyorsaniz osiloskopta bakin cikisin durumuna

herkezde osiloskop yok o zaman referansiniz giris akimi cikis kondansitorunun degeri akimla orantili olarak yukseliyor

sonuc 3:

birde ayarli olarak yapayim dedim 3  volt tan 20 volta kadar cikis voltajina gore cikis bobinin degeri degisiklik gostermek istedi

yani gozlemlere gore oyle bir tane uygun bobin takayimda ayarli bir devre yapip her ayarda devreden ayni verimi alayim diye bir sey yok

cikis voltaji degistikce kullanilan bobinin de degeri degismesi gerekiyor kapasite akimla ilgili daha cok

bu sonuc 3 de  yazdiklarimi kendi devremde test ettim daha sonra hazir aldigim devrede de test ettim evet piyasada satilan

ayarli devrelerde de bir tane bobin takip kurtulmuslar genis bir cikis voltajı ayar scalasi icin olcum yaparsaniz her yerde

ayni verim olmadigini gorursunuz en guzeli cikisi sabit voltaj yapip bobinini tutturmak en iyi verim icin

sonuc 4:

devrenin frekansini degistireyim dedim olanlar:

bobin degeri ve cikis kapasitesi degeri devrenin frekansi degisince degisiyor

yani gozunuz yine giris akiminda olsun cikis sabit voltaj yuk akimi sabit giris akimi en dusuk deger en verimli yapi

yuksek frekans da calismak her zaman devre verimi ve cikis voltaji temizligi acisindan iyi fakat kurallara uygun pcb basip kullanmak gerekiyor

birde datasheetteki maximum calisma frekansina cok yaklasmayin ne olur ne olmaz isi farkliliklarinda supriz ile karsilasmayin

mc34063 de ve tl494 de oynuyabiliyorsunuz lm2596 ailesinde sabit frekans

bitti:

simdi uretici datasheetlerinde butun olasilik hesaplari yapilmis ve gerekli formuller verilmis zaten ayrica ilgili

entegreler icin hazir programlar var input degerleri yaziyorsunuz size lazim olanlar degerleri hesapliyor

ben deneme yanilma yoluyla elinizdeki hazir bobinlerin icinden en uygun olani nasil bulacaginizi ve olabilecek en verimli devre

yapisini nasil olusturacaginizi anlatmak istedim

acemiler icin:

kullandiginiz bobinin tel kalinligi cikis akimina uygun olmali arastiriniz
Tek Care Format C: