60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

kursadkurtbey

Islemci 16 f88 dir.lyt. olarak gonderilmediginden biraz karışık oldu hocam

ete

Bana birde DS18B20 nin düz yüzünün nereye baktığı bilgisi lazım.  Bu yerleşme şekline göre düz yüzey (yazılı olan taraf) sağa mı bakıyor yoksa solamı? Bu soruyu sensörü diğer malzemeler gibi üstten yerleştirdiğini düşünerek soruyorum. Alttan yerleştirdin ise onuda belirt.

Ete

ete

Sensör doğru yerleşmiş ise PCB de sensör açısından bir hata göremedim. Sorun başka bir yerde olmalı. Zira, programın en başında da GOSUB SENSOROKU şeklinde komut mevcut. Program bu satırı atlayabiliyor.
O halde neden aşağıdaki aynı komut ta takılsın değilmi?

Bir iki deneme yapmak lazım. Program elinde var. Aç programı ve basla satırından önce yer alan;
gosub sensoryaz
gosub sensoroku
komut satırlarını kapat . Sonra Basla satrından sonra yer alan;

gosub sensoroku komut satırınıda kapat ve programı derle işlemciye yükle ve sistemi çalıştır bakalım takılma olacakmıdır?

Sonuca göre hareket edeceğiz.

Ete

kursadkurtbey

ete

Bana bunlar değil senin sensörünün ne tarafa baktığı lazım!!!. Dallas yazısı sağa doğrumu bakıyor yoksa solamı?

Ete

ete

Resimden gördüğüm kadarı ile sensörü yerine bağlamamış birer kablo ile uzatarak buton plakasına bağlamışsın.
Ne yazıkki bağlantı kabloları kartın altında kalmış kim nereye bağlı gözükmüyor.
Bana kalırsa sensörü yerinden sök ve işlemci kartındaki yerine bağla. yazılar kartın sağına bakacak şekilde bağlaman gerek.
Zaten bacak bağlantıları resmini vermiştin. Oradan da bakarak nasıl bağlaman gerektiğini anlayabilirsin.
Sensör direncini 10K yerine 4K7 kullan.

Ete

kursadkurtbey

Tamam hocam dediğinizi yapayim. Diger baskı devre şemasında problem var mı hocam

ete

Diğer karta bakmadım. Sorunlu karta baktım sadece.

Ete

kursadkurtbey

Ete hocam sanırım bu resimleri istiyordunuz

ete

Sensör bağlantısı normal gözüküyor ama o sensörün sağlamlığından şüphem var.

Ete

kursadkurtbey

Hocam bir sensör daha var onu da bağladım durum aynı

ete

Önceden söylediğim denemeyi yap o zaman bakalım gerçekten sensör okuması mı kilitliyor programı.
Ete

kursadkurtbey

Hocam dediğiniz bölümleri silip derledikten sonra

found label after column 1 (DEVİCE)
illegal opcode (pic16f88)

hatası veriyor hocam daha önce de aynı hatayı alıyordum ama bir türlü düzeltemedim. Konuyla ilgili yazınızı da inceleyip denedim yine olmadı Wın 7 kullanıyorum Kurulumla ilgili hata olabilir mi acaba hocam

ete

Derlemeyi mpasm de yapıyorsun sigorta ayarların PBP derlemesine göre. Aşağıdaki linki oku.

http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html

Ete