60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

kuylus

Konuyu  baştan sona  kontrol ederseniz tüm detaylar ve dosyalara ulaşırsınız  ve gerekli açıklamalarda  birçok arkadaş tarafından detaylı olarak yapıldı , çünkü saatin  yapım aşamasında bazı arkadaşların sorunları oldu o sorunlarıda nasıl aşacakları açıkladı  kolay gelsin

KUYLUS

ibrahim

takip ettımde cok rar dosyası var bunlardan hangısı vıdeodakı gıbı calısıo onu merak ettım

kuylus

ERDEM

Devreyi yaptım animasyon sorunsuz çalışıyor ama dısplayler çalışmadı; 595 lerin +besleme uçlarına baktım dısplayleri kontrol ettim bi problem görünmüyor sorun ne olabilir yardımcı olur musunuz.??

ete

Bir sürü sebebi olabilir bunun. Yalnızca displayler çalışmıyor ise;
- 595 ler GND almıyor olabilir.
- Kullandığın display Ortak katod olmayıp ortak anot olabilir.
- Displaylerin sürülmesi için her bir segmente seri bir direnç bağlı olması gerekir. Bu direnç bağlı değildir veya değeri büyük seçilmiştir.
- Displaylere GND verilmemiştir.
- Displaylerin bacak bağlantısı düşündüğünden farklıdır.

Ete

ERDEM

Alıntı yapılan: ete - 05 Haziran 2014, 17:50:15
Bir sürü sebebi olabilir bunun. Yalnızca displayler çalışmıyor ise;
- 595 ler GND almıyor olabilir.
- Kullandığın display Ortak katod olmayıp ortak anot olabilir.
- Displaylerin sürülmesi için her bir segmente seri bir direnç bağlı olması gerekir. Bu direnç bağlı değildir veya değeri büyük seçilmiştir.
- Displaylere GND verilmemiştir.
- Displaylerin bacak bağlantısı düşündüğünden farklıdır.

Ete

Ete bey ilgilendiginiz için teşekkür ederim.
pcb yi hazır almıştım ben üzerinden ne yazıyosa yaptım
kullandıgım dısplay ortak anotlu
evet dirençler seri baglı 22R dir
devre kumandalı olarak tasarlanmış ama ben kumandasız kullanmak istiyorum
bu yüzden IR test ve IR18T28 alıcı göz ve 12F675 i takmadım. Ugraşıyorum ama hala bi sonuç alamadım saygılarımla.

kursadkurtbey

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar ben saatin pcb sini tekrar yaptım sadece 60 ledli kısmı kaldı henüz yapmadım ancak bir sorunla karşılaştım suanda saat ilk enerji verildiğinde normal 12 sn çalışıyor ve dereceye geçiyor ve takılı kalıyor saate geçmiyor herşey normal görünüyor 15 defa kontrol ettim ama çözemedim acaba sorunu nerede aramam gerekir soguk lehim vs. Olabilir mi şimdiden teşekkürler.

rexo

Menüye girip saat ayarlarını yapıp set et ve çık çalışmaya başlayacaktır.

kursadkurtbey

Saat ayarlarını yaptım ve 12 sn çalıştıktan sonra dereceye geçiyor tekrar saate dönmesi gerekir ken dönmüyor. Ama bunu enerji kesip tekrar verdigimde yine aynı şekilde yapıyor

ete

Büyük ihtimalle program sensör ile haberleşemiyor bu durum onu gösteriyor. Bununda bir kaç sebebi olabilir.
Başlıca aklıma gelenler, Sensör pullup direnci yanlış tır yada yanlış takılmıştır. Şema ile karşılaştırınız.

Sensöre voltaj ve GND gitmiyordur.  Sensörün Out bacağı ile pic arasındaki bağlantı kopuktur.

Sorunu sensör civarında araştır.

Ete

kursadkurtbey

Ete cevap için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi sensör le alakalıdır çünkü saat ilerliyor doğru bir şekilde sadece saat devreye girmiyor. Bahsettiğiniz hususlara tekrar göz gezdirecegim.

ete

sensör ile program haberleşemez ise program orada bloke oluyor bazen. Bu yüzden geri dönemiyor program öyle sanıyorum
Bu ise genellikle pullup direnci devrede olmaz ise oluyor. Pullup var ise sorun olmuyor hatayı burada araştır.

Ete

kursadkurtbey

Hocam dediğiniz 2 ve 3 nolu bacaklar arasında ki 10 k degerindeki direnç yanlış değilsem.

ete

Sensör ters takılmış olabilir. Bana kalırsa aç sensör data sheet'ni kartı da eline al. Neresi artı giriş bul karta bak artı 5V geliyormu.
Neresi GND ise karta bak GND geliyormu. Direnç +5V le Out bacağı arasında yer alması gerekiyor yeri doğrumu ve dirneç gerçekten 10K mıdır onuda kontrol et bence.

Ete

kursadkurtbey

Tamam hocam hepsini kontrol edeceğim teşekkür ederim.