Haftalık Zamanlama Sistemi (Timer) Projes Çalışması

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 16:12:55

İlyas KAYA

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.

PCB maskeyi  ve üst yazıları da yine toner ve ütü ile yapabilirsiniz.

Ben renkli lazer printer kullanarak pcb maske yapıyorum fena olmuyor.
İstediğim renktede yapabiliyorum :)

Üst yazıları da aynı şekilde ütü ile en son basabilirsiniz.

Hatta ütü ve toneri cam üzerine dahi basabilirsiniz.

Son yaptığımdan bir tane örnek göstereyim.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Önemli bilgiler başlığı altında Basic'e nasıl başlanır konusunu iyice oku

Ete

tufan953

hocam sizden ve ilgilenen ustalara ve böylesine güzel bir siteyi oluşturduğunuz için tşk ederim
yapmış olduğunuz haftalık zamanlama sistemini programını pice yükledim ve devreyi çalıştırdım ancak butonlar çalışmadı.şimididen yardımlarınızdan dolayı tşk ederim hocam

ete

Butonların çalışmadı ise bağlantı sorunu vardır. Yaptığın deverede bir kusur var anlaşılan. İyice kontrol etmen gerekiyor.
Mümkünse yanına bir başkasını al biriniz devreye biriniz şemaya baksın.

Her zaman söylerim bir çok kişi (ben dahil) yapılmış olan devreleri kendiniz yapınca çalışmıyorsa kusuru devrede arayın lütfen.
Şimdi senin yaptığın devreye ben uzaktan nasıl yardımcı olayım sen söyle?

Ete

tufan953

ete hocam doğru söylüyorsunuz biraz dikkatli bakmamışım birazda acemiliğimden kaynaklanıyor galiba hocam sorunu çözdüm entegrenin sigorta ayarlarından kaynaklanıyormuş devre çalıştı hocam sizin yazmış olduğunuz derslerden ve burdaki ustalardan çok şey öğrendim çok tşk ederim

limse

Arkadaşlar öncelikle emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.

Ufak bir bahçem var onun sulamasını yaptırmak için bu devreyi kurup çalıştırmak istiyorum  ama öncelikle simülasyonunu proteusta görmek için projenin çizimi var mı ?

ete

limse

Alıntı yapılan: ete - 29 Mart 2012, 10:25:01
xc10,
Evet 13-14 nolu pinlere kristal yada rezonatör bağlaman gerek.
Rezonatör bağlarsan 3 bacağı vardır. dıştaki bacaklar 13-14 de bağlanacak , orta bacak gnd ye bağlanacak.
4 Mhz Kristal  bağlar isen iki bacağı vardır. Bacaklar 13-14 de bağlanacak ve bu bacakların her biri  ayrıca 22pf kondansatör ile GND ye bağlanacaktır.
Saniye bazında aynı dakika içinde kontrol etmek mümkün elbette. Nasıl yaparız diye programı açtım baktım ama o bana baktı ben ona baktım ve program mantığını hatırlayamadım. Bana epeyce karmaşık geldi. Hep böyle oluyor. Epeyce bir müddet sonra programda değişiklik yapma ihtiyacı duyduğum zaman ilk tepkim bunu benmi yazmışım demek oluyor. Hep söylerim tadilat işi özellikle karmaşık mantıklı programlarda neredeyse imkansız. İmkansızlık mantığı kavrayamamaktan kaynaklanıyor. Programın yazıldığı günlerde bu istense her şey aklımda ve programa hakim olduğum için işi yapmak son derece kolay. Ama şimdi programa hakim değilim. Hiç bir yerini hatırlamıyorum. Hatırlamak için belki 1 gün üzerinde çalışmak gerek. Neyi neden yaptığımı çözüp sonrada değişiklik için gerekenleri yapmak gerek. İnanınki bu kadar vaktim yok benim. Yeniden yaz desen belki benim için daha kolay. İşte bu nedenle tadilat işlerinden hep kaçıyorum.
Programdan anladığım tek şey aç kapa işlerinin dakika bazında yapıldığı. Kestirmeden uzun boylu incelemeden belki birde saniye kısıtlaması getirerek çözebiliriz bu işi.  Yalnızca Program-1'e bu özelliği vermeye çalıştım. Çalışırsa ne ala çalışmaz ise işi uzun demektir.
Deneyin ve sonucu burada bildirin lütfen. Dediğim gibi yalnızca Program-1 için bunu yaptım. Diğer iki programda bu özellik yoktur.
Başlama ve Bitiş saati ve dakikası aynı olması gerekiyor. Saniye işi de 1sn de röle açılacak 11. saniyede röle kapanacak.

Ete

TIMER05.RAR dosyası yenilenmiştir.  30-03-2012

Hocam buradaki dosyayı diyorsun sanırım. Dosyayı çektim fakat içerisinde sadece kaynak dosya ve hex var

ete

Bir önceki versiyonda (TIMER04) de var aslında oradan alabilirdin. Şema değişmiyor program sürekli yenileniyor zaten.
Her neyse TIMER05.RAR dosyasınıda yeniledim. İçinde sim dosyası yer alıyor artık. Aynı yerden tekrar yükleyebilirsin.

Ete

limse

Alıntı yapılan: ete - 25 Mayıs 2014, 11:33:28
Bir önceki versiyonda (TIMER04) de var aslında oradan alabilirdin. Şema değişmiyor program sürekli yenileniyor zaten.
Her neyse TIMER05.RAR dosyasınıda yeniledim. İçinde sim dosyası yer alıyor artık. Aynı yerden tekrar yükleyebilirsin.

Ete

Hocam teşekkürler evet bende şimdi gördüm yukarıdaki dosyaları.

bitiriciler

Devrede röle seçimi işlem yapmıyor

Prog1     herhangi bir saat    R1
Prog2     herhangi bir saat    R1
Prog3     herhangi bir saat    R1

Sadece R1 seçmeme rağmen zamanı geldiğinde prog1 R1 , prog2 R2 , prog3 R3 aktif ediyor.

Birde arkadaşlar DS1307 nin pili şarj etme özelliğini aktif eden varsa hex dosyasını atabilirmisiniz.
Elimde birsürü boş 3v pil var ama şarj ettiremedim. PC ye takacaktım ama pc de şarj etmiyormuş.

ete

Devrede röle seçimini isteyerekmi böyle yaptık hatırlamıyorum. Ancak açıklamalarda röle seçiminden bahsetmişiz.
Bu durumda doğrusu istenilen programın istenilen röleye verilebilmesidir. Bu nedenle programda düzeltme yaptım.
Mevcut yerinde yeni programı yükleyebilirsiniz. Bu hali ile röle seçimi yapılabilmektedir.
Şarjlı pil hiç düşünmedik. CR2032 pil ile sistem 10 yıl çalışır. Fiyatıda 1,5 TL civarında olması gerek pahalı bir şeyde değil.
Sende aynısını kullan tavsiye ederim. Elindeki pillerin şarjlı olduklarından eminmisin?
Normal pilleri şarj etmeye kalkışmıyorsundur umarım.

Ete

Mucit23

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 27 Şubat 2014, 21:04:58
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.

PCB maskeyi  ve üst yazıları da yine toner ve ütü ile yapabilirsiniz.

Ben renkli lazer printer kullanarak pcb maske yapıyorum fena olmuyor.
İstediğim renktede yapabiliyorum :)

Üst yazıları da aynı şekilde ütü ile en son basabilirsiniz.

Hatta ütü ve toneri cam üzerine dahi basabilirsiniz.

Son yaptığımdan bir tane örnek göstereyim.

İlyas bey bu pcb yi ev ortamında bastiysaniz tebrik ederim sizi.

Maskeleme islemini nasıl yaptığınızı anlatabilirmisiniz. Denemek isterim
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

bitiriciler

Alıntı yapılan: ete - 14 Nisan 2015, 20:59:50
Devrede röle seçimini isteyerekmi böyle yaptık hatırlamıyorum. Ancak açıklamalarda röle seçiminden bahsetmişiz.
Bu durumda doğrusu istenilen programın istenilen röleye verilebilmesidir. Bu nedenle programda düzeltme yaptım.
Mevcut yerinde yeni programı yükleyebilirsiniz. Bu hali ile röle seçimi yapılabilmektedir.
Şarjlı pil hiç düşünmedik. CR2032 pil ile sistem 10 yıl çalışır. Fiyatıda 1,5 TL civarında olması gerek pahalı bir şeyde değil.
Sende aynısını kullan tavsiye ederim. Elindeki pillerin şarjlı olduklarından eminmisin?
Normal pilleri şarj etmeye kalkışmıyorsundur umarım.

Ete
Teşekkürler  geçmiş yazışmalarıda okudum bu konu hiç bahsedilmemiş. Sanırım hiçkimse tek bir çıkılı 1 den fazla kullanmayı denememiş.

burctankal

Hocam devrede butonlar için pull-up dirençleri kullanılmamış, bu iş için dahili pull-up'lar mı kullanıldı? Eğer öyleyse hangi yazmaç ile kontrol ediliyor?