16f877a smd programlanması ve akım değeri?

Başlatan erdogan2734, 27 Temmuz 2012, 13:12:39

erdogan2734

Sevgili arkadaşlar merhaba. Hayırlı ramazanlar.
Yine yeni bir projeyle karşınızdayım. Projemde 16f877a smd pic kullanacağım. Burada sizlerden yardım almak istediğim iki konu var.
1.Sorum. 16f877a nın data sheetinde 4-5 volt arasında çalışma voltajı olduğu yazıyor.
Ben 3.7 volt li-ion batarya kullanacağım. Acaba 3.7 volt ile pic çalışırmı eğer çalışmazsa(pili değiştiremem) 16f877a nın muadili bana önerebileceğiniz bir pic varmı yada bir entegre ekleyebilirmiyim. gerilim yükselteç gibi?
2.Sorum. 16f877a nın smd programlanması. Devreye 5 adet pin koyacağım mlcr-vdd-vss-d-c bunlar araştırdığım bazı yerlerde direk bağlanmış araya direnç yada kodansatör koymalımıyım yoksa direk bağlantı doğrumudur? Birde bazı kaynaklarda 6 pin konulmuş oradaki pinin ne işlev yaptığını anlayamadım.
   Bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılar tekrardan hayırlı ramazanlar...
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

pwm.c

3.5v ile çalışsa bile güvenli olmaz. pil şarjı azaldıkca bu değerinde altına düşecektir.
bunun için yapabileceklerin şunlar:
1- kullandığın PIC'in "L" kodlu olması gerekir.
2- 3.5v gerilimi step up converter ile 5v gerilime yükseltmek.
3- PIC16F887 kullanabilirsin. bu 2v gerilimde 8mhz ile çalışabiliyor.

ikinci sorunda ise programlamak için 5 pin kullanılır ve araya bişey bağlanmaz. zaten gerekli elemanlar programlayıcın üzerinde bulunur.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

erdogan2734

sevgili pwm.c
Batarya konusudna sıkıntı yaşıyorum. 3.7 voltu 5 volta maxim in max 756 entegesi ile çevirmeyi düşünüyorum.
ancak max  5 volt 200 mA lik bir akım alabiliyorum. benim kulandığım entegreler 350 400 mA e kadar akım çekebilir bildiğin step up
converter devresi varmı yüksek güçte.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

pwm.c

Maxim firmasının ürün listesinde arama yapabilirsiniz.
burada step up entegre listesi mevcut. istediğiniz akım ve giriş gerilimine uygun entegre arayınız.
http://para.maxim-ic.com/en/search.mvp?fam=stepup&tree=powersupplies
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-