DRA808M AUDİO ALICI-VERİCİ

Başlatan lewwend, 17 Ekim 2012, 20:39:35

lewwend

Arkadaşlar DRA808M AUDİO ALICI-VERİCİ modülü kullanan var mı. Datasheet'ine baktım ama picbasicte pic ile nasıl haberleştireceğimi anlayamadım...

inventor

Bu modül ile ilgili bir çalışmayı aşağıdaki linkte incelemiştim ancak detaylarına bakmadım. Sen incelersin ve sonucu yazarsın artık.
http://www.bitlik.org/index.php?topic=21940.0
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

lewwend

Oradan birşey çıkmaz gibi geldi bana. Pic yaz lcd bağla kutula demiş o kdarını anladık ama nasıl!

inventor

Datasheete baktım ve her şey açık olarak yazmış. AT komutlarını kullanan bir modül. Pic ten bu modüle ait olan kodları gönderiyorsun, modülde gelen koda göre iş yapıyor.

AT+DMOSETGROUP=GBW,TFV,RFV,CXCSS,SQ <CR><LF>

Bu komut ile modülün ayarlarını yapıyorsun. Şu şekilde gönderilebilir diye düşünüyorum. Ete hocam daha iyi yardımcı olabilir

HSEROUT TX, BAUD, ["AT+DMOSETGROUP=GBW,TFV,RFV,CXCSS,SQ <CR><LF>", 13]

Bu komutu gönderdiğinizde ;

GBW  : 1 ya da 0 olacak ( 1-25KHZ   0-12.5 KHZ   kanallar arasındaki boşluk )
TFV    : 400-470 MHZ ( gönderme frekans taşıyıcı değeri )
RFV    : 400-470 MHZ ( alma frekans taşıyıcı değeri )
CXCSS : 00-38  ( detaylı anlatımını buradan bakarsın http://ta2ooo.blogspot.com/2012/08/nedir-bu-ctcss-kodlama-dedikleri.html)
SQ     : 0-8  ( Susturma mod ayarı )
X        : 0-1  ( Ayar sonuç bildirimi )

Datasheete bu konuyla ilgili örnek de vermiş

PIC den gidecek komut : AT+DMOSETGROUP=0,415.1250,415.1250,12,4 <CR><LF>
Modülün PIC e cevabı: +DMOSETGROUP:0<CR><LF>

Diğer komutlarda bunun gibi. Tek yapman gereken seri port üzerinden bu komutları alıcıya göndermek ve gelecek cevabı değerlendirmek.

Bu modüle ait program örneği elimde yok ancak ben bu şekilde denerdim

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

lewwend

Teşekkür ederim zaman ayırdığın için İnvertör hocam. Uygun bir zamanda deneyeceğim. Bu arada ETE hocadan ses yok:)

ete

Tecrübemin olmadığı konularda sessiz kalmayı daha uygun buluyorum. Bu konuda hiç bir çalışmam olmadığı gibi AT komutlarının verilmesi konusunda da bir çalışmam olmadı maalesef.
Söyleyebileceğim tek şey heserin komutu içinde verilen karekterlerin hepsini teker teker tırnak içine almak gerektiğidir.
Ete