rfid hakkında.

Başlatan xoom, 23 Ekim 2012, 11:48:55

xoom

Arkadaşlar rfid ile ilgilenmeye çalışıyorum.. ve sizlerin engin tecrübe ve bilgilerinize dayanrak fikir ve yol göstermenizi rica ediyorum..
rfid sistemi kullanarak bir otokontrol mekanizması kurmak istiyorum.amacım şu her kart okuyucusu okudugu bilgiyi merkezi bir pc de toplamak istiyorum.. bu proje için yol yöntem ve fikirlernizi almak istiyorum.
okunan id'ye ait bir veritabanı kurulacak (c# ve MSSQL)ve idlerin kime ait oldugu hangi okuyucunun okudugunu bilmek istiyorum ve kablolu iletişim kullanmak istemiyorum..
fikirlerinizi bekliyorum
Daha Çok Rfid okuyucuların bilgilerini kablosuz olarak pc ye aktarımı kısmında veya sistemin tamamında fikri olan
Nt: Eksik belirttiğim yerler olursa ekleme yapabilirim.

xoom

kimse İlgilenmedi böyle bişeyle herhalde..
iyi bayramlar.

xoom

İlk defa forumda soruma cvp bulamadım:) en azından ete hocamdan cvp gelirdi.. rfid veya rf iletişim ile ilgilenen yok mu ?

ete

Rfid çalışmam olmadı hiç. Bilgim var ama hiç uygulamam olmadı. Program bile yazmadım. yalnızca bir kaç kişinin programlarını düzelttim o kadar. Bu nedenle detaylı cevap vermekten çekinirim. Uygulama yapanların cevaplaması daha doğru olur.
O kadar genel bir soru sormuşsun ki cevap almaman da doğal tabiatı ile. İşin içine girsen zaten pek çoğunun cevabını kendi kendine bulacaksın. Özellikle bu iş için gerekli ekipmanı satın aldığın yerle görüşmen sorularının cevabını kolayca bulmanı sağlayacak.

Ete

xoom

Cvp için Tşk.
Hocam bazı ilerlemeler katettim tabiki.. Fakat kafama takılan 1-2 kısım var..
1.si: 32bit'lik kart ID'sini pt2260-pt2272 çifti ile aktarabilirmiyim?
2.si: birden fazla verici tek alıcı olucak. tranceiver kullanmadan (çünkü kullanmadım daha önce) iletişimi zamana bölerek gerçekleştirsem olurmu? (farklı zamanlarda veri aktarımı yaparak)

Mucit23

Merhaba

Elindeki modül ile kart içerisine yazma veya okuma yapabiliyorsan işin %70 ini halletmiş sayılırsın.
32 bitlik kart bilgisini PT serisi enteğrelerle gönderip almak mantıksız olur. Bunun yerine kartı okuyacak olan mikrodenetleyici gönderse daha iyi olmazmı?

Dediğin yöntem bana pek mantıklı gelmiyor. Çünkü vericiler biribirleriyle haberleşmedikten sonra ne yapsanda çakışmaları ihtimaldir. Bunu önlemenin yolu. Alıcı master olacak vericiler slave olacak, Tabi bu iş içinde modüller transreciever olacak.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

xoom

tranceiver olayında master slave yapma olayını anlamadım..master/slave olayı donanımsal olarak yapılan birşey sanırım?? birde forumda transiver kullanan varsa örnek bir döküman fena olmaz.. şuan ilk işim bir tranceiver  almak ve bu işi öğrenmek..

ete

Transceiver, hem alıcı hem verici si üzerinde olan RF modüle verilen isimdir. Master - Slave olayına gelince oda senin belirlediğin bir tanımlamadır. Master olan daima yönetir öncelik veya üstünlük ondadır Patrondur yani. Slave ise elemandır Master den gelen emirleri uygular. Buna ait çalışma örneği forumda olduğu gibi algoritma çalışmasıda yapmış idik.

Birden fazla RF modül bir arada olur ise ve hepsi verici gibi çalışırsa kimse bir şey alamaz. Bu nedenle bu ortamda yalnızca Master vericisini çalıştırıp Slave lere emir yollar ve emri ytolladıktan sonra emir teyidi yada emrin neticesini almak üzere alıcı konumuna geçer. Emri alan Slave ise emri yerine getirir ve sonuçta bir veri yollayarak Master'e emri yerine getirdiğini belirtir.
Bu bir protokoldür. Kendinde değişik protokoller üretebilirsin. yeterki çakışma olmasın herkes uyum içinde çalışsın. İşin temeli budur.

Ete

Mucit23

Ete hocamızda söylemiş demek istediklerimi

Master slave olayından kastım şudur. Senin alıcın burada master olacak. Herkese emir verecek, İşleri kontrol altında tutacak, çakışmaları önleyecek. Diyelimki 100 adet gönderici(Slave) var. Hepsi tek alıcıya verilerini gönderecek. Burada normal olarak her göndericinin kendine has bir ismi veya adresi olacak. Normal çalışmada sırayla alıcı tüm vericileri kontrol edecek ve verilerini göndermelerini isteyecek. Kabaca sistem böyle işler.

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

xoom

Cvplar için Tşkler..Ayrıca kafama takılan bir konuyu sormak istiyorum.. Şimdi burda PC 'ye bağlı olacak olan devrede UDEA nın UTR C12U RF Modülünü bağladığımda.. Vericiler standart ATX-34S olabilir mi.. yoksa burada hem alıcı ve vericilerin hepsinin hem alıcı hem verici olabilme özelliğinde mi olmalı ? yani tüm RF cihazlarım  UDEA nın UTR C12U  mu olmalı ?

ete

Sorunun cevabı mantığını çalıştırarak verebilirdin. Slave ler ile bir el sıkışma protokolü yapacak isen yani, Slave in birisine bir emri yolladın oda emri alıp yerine getirip getirdim diye haber verecek ise Slave lerin hem alıcı hemde verici olmaları gerekir.
Havuz dediğimiz ortama standart bir veri yolladın. Veri formatı şöyle ID_NO, EMIR_NO
ID_NO= Her bir slave'in bir ID numarası olmalıdır. Buradan veirlen ID numarası hangi Slave'e emirin yollandığını belirleyecektir.
Peki Slave de alıcı modül yok ise nasıl bu veriyi alıpta gelen emrin kendisine verildiğini anlayacak?
Bu sistemde herkes hem alıcı hemde verici olmalıdır.

Bir başka yoldan düşünürsen Slave ler hepsi verici ise hepsi aynı anda vericilerini açarlarsa nasıl haberleşme sağlanacak? iş çorbaya döner. Burada püf noktası ortamda her seferinde yalnızca bir vericinin açık olması dır. Bunuda protokol sağlar.

Ete

xoom

ben bu işi kendimi geliştirmek ve bu konuda tecrübe edinmek için başladım. Amacım birşeyler öğrenmek..  Aslında cevabı bildiğim halde sormak istedim diyebilirim.. şuan ki haliyle devre çok daha pahalı bir maliyete çıkmış oldu..  öğrenmeye başlarken maliyetleri göz önüne almak gerekiyormuş.. bu konuya başlarken rf iletişim kısmının bu kadar maliyetli olacağını düşünememiştim.. standart alıcı verici modüllerle olacağını düşünmüştüm. neyse yinede pes etmeden yola devam edeceğim.