K

uygun pic seçimi

Başlatan karasu, 12 Aralık 2012, 08:30:56

karasu

herkese selamlar
öncelikle belirtmeliyim ki pic programlamaya yeni başlıyorum yani kelimemnin tam anlamıyla cahil birisiyim bu konuda yaptığım aramalarda sitenizde bana yardımı olan birçok konuya rastladım..
şuan ki sorunum ise tasarlamam gereken bir sistem var elimde ama hangi pic bu sistem için daha uygun olur bir bilgim yok sistemimde en az 4 step motor,min4x16 LCD ekran 5 adet kontrol butonu (aç kapa ,lcd deki menü üzerindeki menüde aşşağı yukarı yuşları, seçim butonum ve acil durumlar için bir adet EMG/stop butonu ) bunlara ilaveten çalışma bloğumun ısısını ölçüp bu ısıya göre kimi zaman ısıtma kimi zamanda soğutma işlemleri yapılacaktır. yazım dili BASIC olucaktır.
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
karasu

Mucit23

Sistemin yanı sıra birazda sistemin nasıl çalışacağından bahsetseydin daha iyi yorumlarda bulunabilirdik.

Programlamaya yeni başlayan, bu konuda hiç tecrübesi olmayan birisin bahsettiğin işleri yapacak sistemi tasarlaması çok zordur.

Sizin mesajınızı ticari bir teklif gibi algılıyorum ben...
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

rexo

Ögrenmek istiyorsanız Ete'e hocanın Derslerini iyice okuyun sonra bir şeylerin adımını atın yani  devreyi çizin ısıs de yanlış veya dogru bir şeyleri karalayın bu yaptıklarınızıda sitede sorun o zaman yardım ederler.

kolaygelsin

ete

Bir proje tasarlamak amacı ile işlemci seçmek zorunda kalırsanız öncelikle yapmanız gereken şey işlemciye girecek ve işlemciden çıkacak pinleri belirlemek olmalıdır. Bunu belirledikten sonra size lazım olacak ekstra özellikleri (ADC , PWM, Timer Kullanımı, Yüksek çalışma frekansı, Dahili Osilatör gibi şeyler) de belirledikten sonra Microchip ana sayfasından işlemci seçimi sayfasına geçip istediğiniz özellikleri belirleyerek en uygun işlemciyi seçebilirsiniz.
İşte işlemci seçim sayfası;
http://www.microchip.com/maps/microcontroller.aspx

Sonuçta bir işlemci aşağıdaki kriterlere göre seçilmelidir.
1. Kendi piyasanızda bulunabilir bir şey olması gerekir.
2. Pin sayısı ve diğer özellikleri sizin ihtiyacınıza uygun olmalıdır.
3. Kılıf şeklide sizin ihtiyacınıza uygun olmalıdır.
bu kriterler artırılabilir. Ama bana kalırsa en önemlisi pin sayısı ve özellikler olmalıdır. Sonuçta piyasada bulunamayanlar bile bir şekilde yurt dışından getirtilebiliyor.

Ete

karasu

yanıtlarınız için teşekkür ederim
sistemim için ne yapıcağımı netleştirdiğim ve bir sorunla karşılatığımda tekrar yardımlarınızı bekliyeceğim.

Not: proje ticari değil üniv. bitirme projesidir marmara üniv. elektronik haberleşme öğrencisiyim, programla derslerimiz yeni başladığı için konuya pek hakim değilim ve her sorunumu hocalara gidip danışmak da pek iyi bir izlenim bırakmayacaktır sizlerinde tahmin edebileceği gibi
saygılarımla
karasu