RF_KONTROL

Başlatan ete, 12 Aralık 2012, 13:49:42

anlhlc

Hocam ilgi alakanız için teşekkürler 17 cm zil telini anten olarak kullandım . anteni değiştirerek arttırma imkanımız var mı ?

Burak

17cm 433 MHZ için hesaplanmış yaklaşık bir tel boyutu hesabıdır . Değişmez . Ancak alıcı tarafta bir LNA kullanarak bu mesafe artırılabilir .

LNA = Düşük gürültü yükselteci .
Ω Gens Una Sumus Ω

anlhlc

Herkese merhaba daha önce kullandığınız rf modül tavsiyelerinizi yazabilir misiniz arkadaşlar iyi çalışmalar

ete

Genelde Udea nın modüllerini kullanmıştım. Arada çin mallarından da kullandım onlarda da sorun çıkmamıştı.

Ete

anlhlc

UDEA nın ATX-34S vericisi ile NRX-34U alıcısını kullanacağım aklıma takılan soru şu vericinin özelliklerinde iletişim mesafesi
20-50m  yazıyor. Alıcı da ise 50 – 150 m yazıyor. Bunun ne anlama geldiğini anlayamadım. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Herkese iyi çalışmalar...

ete

Bütün rf modüllerin bir iletişim mesafesi vardır. Bu mesafe ortama göre değişir. Açık alanda arada hiç bir engel yok ise verilen maksimum değerleri kullanabilirsin. Kapalı ortamda mesela ev ortamında alıcı ile verici arasında duvarlar var ise min değerleri kullanman gerekir.

Ete

anlhlc

Sormak istediğim aslında tam olarak şu vericinin max mesafesi 50m , alıcının ise 150m yani benim için max iletişim mesafesi 150m mi oluyor yoksa 50m mi oluyor. Alıcının max değerini mi dikkate alacağım yoksa vericinin mi? Teşekkürler..

ete

Ortama göre her ikisininde min yada max değerlerini almanız gerekir.
Bu kanun gibi sabit bir kural değildir ama yanılmamak için en kötüsünü almak daha doğru olur.
Açık ortamda her iki modül de maksimum performansı gösterir. Sorun kapalı ortamda ortaya çıkar. Duvar , koridor gibi engeller mesafeyi azaltır. Ne kadar azalttığını deneme ile bulmak zorundasın. Mesafe değerleri en iyi ile en kötüyü verir sana. Arada bir yerde de olabilir tabiiki ortama göre.
Ete

emrecelik3673

Ete hocam & arkadaşlar merhaba,

Basit bir fm verici yapmak istiyorum. Amacım evin içerisinde bir odadan diğerine ses iletimi yapmak. Yani uzunca bir alanda kullanmayacağım. 10-15m civari. Bana yardımcı olabileceğiniz veya önerebileceğiniz bir devre var mıdır? Bir de bu fm verici devre üzerlerinde frekans ayarlamak için ayarlı kondansatör kullanıyorlar. Bundan nerede bulabilirim,  kaç yere sorduysam bulamadım.
Teşekkür ederim.

ete

Benim ilgi alanım dışında bir konu yardımcı olamayacağım.
Aynı konu için iki farklı yerde mesaj yazmayın lütfen.

Ete

rexo

Ekteki devreyi yapabilirsin.

anlhlc

hocam dediğiniz gibi sorun modülden kaynaklanıyormuş. Değiştirdim sorun düzeldi açık alanda 150m çekiyor. Yardımlarınız için size ve arkadaşlara teşekkür ederim.

emrecelik3673

Alıntı yapılan: ete - 30 Aralık 2014, 11:39:31
Benim ilgi alanım dışında bir konu yardımcı olamayacağım.
Aynı konu için iki farklı yerde mesaj yazmayın lütfen.

Ete

Hocam kusura bakmayın ama rf ile ilgili olduğu için burada yazdım ilk olarak yeni konu açmayı unuttuğum için yapamadım. sonradan gördüm konu açma butonunu.

kara1453

ete  usta  endüsiriyel  elekronik  karları  saan  iş yeri açaçam  ve sizden baya çokk kar  alımı yapacam ama  size  ulaşamıyorum  mesaj atamıyorum

ete

Klavyende "t" harfi yok galiba. Havaya uyumlu olarak kart yerine sürekli kar demişsin yoksa gerçekten kar mı satacaksın?
Şakayı bir yana bırakırsak özel mesaj atabilirsin.

Ete