C

7805 sorunu

Başlatan canbayramgulcan, 04 Ocak 2013, 20:12:02

canbayramgulcan

öncelikle merhabalar arkadaşlar
çizgi izleyen robot yapıyorum ama bir türlü sorunları bitmiyor 7805 CNY70 leri aktif değilken 5 volt veriyordu fakat CNY70 leri ve dirençlerini aktif edince 3.5-4 volta düştü bu voltajda pic çalışmıyor haliyle nasıl bir yol izlemem lazım bu 4. 7805 yardım ederseniz sevinirim

F®T

şeması nasıl bişi ne diyelim ki bu duruma.dirençlermi küçük akımı fazla çekiyor yoksa bu kadar voltaj düşmemeli.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

canbayramgulcan

10 adet 47K 10 Adet 100 ohm 1 adet 4.7K direnç 10 adet cny 70 2 adet 74hc14 entegresi 1 adet  pic 16f877a 1 adet l293D motor sürücü entegre var motor sürücü entegrenin motor voltaj bacağı 7805 e bağlı değil pic yokkende aynı 3.6-4 volt filan oluyor voltaj

F®T

toplam devre akımın kaç amper. direncin çok, az olması önemli değil uygun yerde uygun direnç kullanman önemli.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

canbayramgulcan

Akımı ölçeyim yazarım devre de bu girişte 1000mf kondansatör var
http://rapidshare.com/files/276637379/%C3%A7izgi%20izleyen2.LYT

canbayramgulcan

0.21 Amper çekiyor ve pic voltaj azlığından dolayı çalışmıyor

F®T

7805 uygun voltaj girişi olursa 1 ampere kadar rahat veriyor ama piyasadaki patates üretimlere dikkat etmek lazım.giriş voltajın ne kadar yüksek olursa çekeceğin akım o kadar azalır ve regülatörün o kadar ısınır.max 8- 10 volt gibi kullanmak uygun.senin beslemen ne durumda regülatör giriş voltajını ölç belki giriş beslemende çöküyodur.

canbayramgulcan

giriş voltajı olarak 8.8 volt gibi bir volt verdim adaptörle dediğim gibi sensörleri 74hc14 leri ve 10x47k ve 10x100ohm luk dirençleri bağlamadığımda 5 volt veriyordu ama bağladım şimdi vermiyor

F®T

tamamda sen çıkıştan 3 veya 4 volt ölçerken giriş voltajın kaç volt.regülatör girişin ölçtünmü.?

canbayramgulcan

:D gerçekten birde öyle ölçmem gerekiyormuş lan amma günahını aldık 7805 in girşite 5.40 lara düşmüş adaptörü değiştirirsem sıkındı gider öyle değilmi

F®T

hitabımıza dikkat edelim ve arızalarda üşenmeden aklımıza geleni yapalım.iyi akşamlar.

canbayramgulcan

Teşekkürler elimden kaçmış kusura bakma sorunu buldun ya gerçekten teşekkürler iyi akşamlar