Devre üzerine Pic programlama portu koymak ?

Başlatan RePtiR, 05 Şubat 2013, 23:45:59

Burak

Bu bağlantı biçimini bir kere denedim .. Benim adıma bir sorun oluşturmadı ... Farklı deneyimler edinenler bizimle paylaşabilirler ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

muratguenduez

yarına denerim bunu Burak bey. teşekkürler.

hiç kullanmasam ben o 3 bacağı yine de izolasyona gerek var mı ?

Burak

İfade edilmesi gereken başka dizayn unsurlarıda var ...

Devremizdeki PGD , PGC ve MCLR uçları hiç kullanılmadığı takdirde hiçbir izolasyona gerek duymazlar .. Ama diğer bacaklarda dikkat edilmesi gereken durum , başka pinlerin dış devre ile bağlandığı noktalarda yüksek akım gereksinimi duymaları yada bu pinlerdeki kapasitans etki düzgün programlamayı engelleyecektir .. O yüzden herzaman port pinlerinden yüksek akım çekecek dizaynlardan kaçının çünkü Pic programlayıcıların 50 ma dolaylarında bir besleme akımı kapasitesine sahip olduğunu bilmekteyiz ..
Devredeki akım harici pinlerden GND pinine bir şekilde yolunu bulacaktır .. Datasheet'lerde herbir pin için verilmiş devre diyagramlarına göz gezdirin .. On-circuit programming (devre üzerinde programlama) baş ağrıtıcı durumlar oluşturabilir .. En dikkat edilmesi gereken husus budur .. Buradaki majör problem işlemcinin zarar görmeside değil , programlayıcıyı korumakta ... 

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: muratguenduez - 09 Eylül 2015, 16:21:54
yarına denerim bunu Burak bey. teşekkürler.

hiç kullanmasam ben o 3 bacağı yine de izolasyona gerek var mı ?

Pici programlayabilmek için izoleye gerek yok.Ama picin çalışması için bu pinleri çıkış olarak kullanmanız olası hataların önüne geçecektir.Çünkü bunları giriş pini ayarlar ve b portunu okumaya çalışırsanız bu pinler boşta olduğu için sürekli farklı verilerle b portunun veri bayt değerini değiştirecektir.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

muratguenduez

anladım teşekkür ederim =) hiç kullanmamayı düşünüyorum. 2 tane pwm, 3 tane analog input, belki 3  tane de io kullanırım. 16lf1503 kullancam. teşekkür ederim bilgileriniz için.

ete

MCLR pinini devrede kullanmıyorsan 10K ile +5V ta bağlarsın bu bir izoledir.
MCLR pinini devrende giriş olarak kullanıyor isen ICSP soketine direk bağla ama input kullandığın noktaya 2K2 ile bağla.

CLK pinini ICSP ye direk bağla devrede bir yerde çıkış yada giriş kullanıyor isen oraya 2K2 ile bağla. Direnç değeri fazla geliyorsa 1K ya kadar düşebilirsin ama daha aşağı düşemezsin. Düşmek gerekiyor ise jumper ile bu pini giriş yada çıkıştan ayır program atarken jumper'ı sök , devre çalışırken bağla.

DTA pinini ICSP ye direk bağla ve devrende giriş yada çıkış olarak kullanıyorsan oraya 2K2 ile bağla. CLK için açıkladıklarım DTA içinde geçerlidir.

Burada bahsi geçen 2k2 dirençler izolasyonu yaratmaktadır.
Ete

muratguenduez

çok net ve temiz bir açıklama hocam =) sorulara direk cevap teşekkür ederim. kafamda soru kalmadı artık. iyi forumlar.